Forum Dyskusyjne Strona Główna Forum Dyskusyjne
dla wszystkich!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oświadczenie woli
Autor Wiadomość
Nicola 



Imię: Nicola
Wiek: 34
Dołączyła: 20 Paź 2007
Posty: 99
Skąd: Holland
Wysłany: 2007-10-27, 09:08   

Cytat:
Co czujÄ… takie osoby?


te osoby napewno sa bardzo szczęśliwe że dzięki narządów innej osoby która zmarła i oddała swoje narządy mogą żyć i napewno są wdzięczni osobie zmarłej i jej rodzinie (która ostatecznie zdecydowała się żeby oddać narządy do pobrania) że dostali drugie życie i mogą się nim cieszyć i przeżywać cudowne chwile, cieszyć się życiem ...
_________________
Tylko Ty mozesz tyle mi dac
Tylko Ty mozesz spelniac sny
Tylko Ty i w Tobie caly swiat ;*;*;*
 
 
 
Tuxedo 
69



Wiek: 36
Dołączył: 02 Lip 2007
Posty: 345
Skąd: z serca
Wysłany: 2008-04-04, 23:14   

A powiedz mi czy to te samo oświadczenie oznacza, że pobiorą do badań, doświadczeń i eksperymentów? Jeśli tak to szkoda. Słyszałem w zeszłym roku o jakimś skandalu, na którymś uniwersytecie czy akademii medycznej, że studenci zachowywali się nieetycznie i nieprzyzwoicie wobec takich organów.

A co do przeszczepów to jak dla mnie super sprawa. Bo po co mi po śmierci ciało? Swoją drogą i tak pewnie będą zbyt zniszczone czy coś ale jestem za
 
 
 
Krystyna 
bitch, please



Wiek: 36
Dołączyła: 16 Lip 2006
Posty: 6281
Skąd: z Księżyca
Wysłany: 2008-04-05, 09:02   

Nicola napisał/a:
Jeśli tak to szkoda. Słyszałem w zeszłym roku o jakimś skandalu, na którymś uniwersytecie czy akademii medycznej, że studenci zachowywali się nieetycznie i nieprzyzwoicie wobec takich organów.

E tam. Niech sobie robiÄ… co chcÄ… ze mnÄ…. Co innego gdyby tak robili z narzÄ…dami mojej mamy/dziadka itp ale z moimi niech robiÄ… co chcÄ….
_________________
Ja nie szukam szczęścia, ja je tworzę.

Once you go black, you never go back.
 
 
Kya 



Imię: Magda
Wiek: 34
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 2516
Skąd: KrakĂłw
Wysłany: 2008-04-06, 09:28   

Tuxedo wydaje mi się, że tylko na przeszczepy, przynajmniej w moim oświadczeniu drukowanym z oficjalnej strony w tekście jest napisane, że wyrażam zgodę na pobranie moich narządów i ich transplantacji w celu ratowania ludzkiego życia. O żadnych celach naukowych nie ma mowy, na to bym się nie zgodziła, jakoś mnie to obrzydza..
 
 
 
Fantasia 


Dołączyła: 07 Sie 2006
Posty: 3340
Wysłany: 2008-04-06, 10:49   

Tuxedo napisał/a:
A powiedz mi czy to te samo oświadczenie oznacza, że pobiorą do badań, doświadczeń i eksperymentów?
nie. oświadczenie woli oznacza, że za przeproszeniem "wytną" z Ciebie to co komuś potrzebne np: płuco, wątrobę, nerkę dla konkretnej osoby(! a nie w celach naukowych) i resztę ciała zwrócą rodzinie by mogła pochować.

Podarowanie ciała nazywa się chyba "donacją ciała" (ale nie jestem pewne co do tej nazwy...) i oznacza, że ciało albo organy zostaną po zakonserwowaniu w formalinie wykorzystane do nauki przez studentów Akademii Medycznych. Wtedy takie szczątki też się chowa ale dużo później, na koszt uczelni. To są dwie odrębne sprawy.
_________________
Rivenris, jeĹ›li moĹĽesz, to dotrzymaj choć raz danego sĹ‚owa i oddaj pieniÄ…dze poĹĽyczone juĹĽ dawno temu. Ciężko pracuje i nie mogÄ™ być instytucjÄ… charytatywnÄ…. ByĹ‚oby ‘co najmniej Ĺ›mieszne’ gdyby osoba tak honorowa jak Ty miaĹ‚a dĹ‚ugi, prawda? :)
 
 
 
FreeS


Dołączył: 03 Mar 2008
Posty: 31
Wysłany: 2008-04-10, 15:43   

Miałem takie oświadczenie ale gdzieś je zgubiłem.. niedługo mam zamiar wydrukować ponownie... ;p

a co do narządów... jeśli wyjdzie, że czyjeś narządy są niezdatne do przeszczepu to trafiają właśnie dla studentów jako materiał dydaktyczny...
Ostatnio zmieniony przez Marki 2008-04-10, 18:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Fantasia 


Dołączyła: 07 Sie 2006
Posty: 3340
Wysłany: 2008-04-10, 19:53   

FreeS napisał/a:
jeśli wyjdzie, że czyjeś narządy są niezdatne do przeszczepu to trafiają właśnie dla studentów jako materiał dydaktyczny...
nie jestem co do tego taka pewna... współpracowałam kiedyś w ludźmi z akcji na rzecz edukowania na temat transplantologi (lekcje w szkołach itp.) i z tego co się od niech dowiedziałam to organy "wycina" się zawsze dla konkretnej osoby, która jest najwyżej na liście oczekujących np: na płuco/serce itp. i która spełnia odpowiednie parametry (np: wiek osoby od której się pobiera, czasem też grupa krwi) Nic tam nie było w stylu "jak sie nie przyda to można dać studentom"... Ja rozumiałam (może mylnie, nie wykluczam tego) że ratowanie życia i edukacja to dwie odrębne kwestie i różne rodzaje "pozwoleń".
_________________
Rivenris, jeĹ›li moĹĽesz, to dotrzymaj choć raz danego sĹ‚owa i oddaj pieniÄ…dze poĹĽyczone juĹĽ dawno temu. Ciężko pracuje i nie mogÄ™ być instytucjÄ… charytatywnÄ…. ByĹ‚oby ‘co najmniej Ĺ›mieszne’ gdyby osoba tak honorowa jak Ty miaĹ‚a dĹ‚ugi, prawda? :)
 
 
 
GracjanDaxx 
WKS BKS TS



Wiek: 35
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 132
Skąd: HeAvEn
Wysłany: 2008-04-18, 20:11   

Ja miałem takie coś kiedyś, ale niestety w Kaliningradzie ukradli mi portfel z kasą, dokumentami i też tym oświadczeniem. Zamierzam wytatuować sobie PESEL, bo to tak jakby też oświadczenie woli.
_________________
Quid me non interficit, hoc me fortiore facit...
 
 
 
jaco 
ajm osom!



Imię: Jac.
Wiek: 36
Dołączył: 19 Cze 2006
Posty: 1599
Skąd: Kurwejt
Wysłany: 2008-04-23, 20:23   

mam podpisane w portwelu. moĹĽe jak zginÄ™ to coĹ› tam ze mnie wyciÄ…gnÄ… przydatnego :)
_________________
Picie wódki to wprowadzanie elementu baśniowego do szarej rzeczywistości
 
 
 
Nena 



Dołączyła: 19 Lis 2006
Posty: 1743
Wysłany: 2009-06-29, 18:40   

Mam coś takiego podpisane w portfelu, a drugie przy dowodzie rejestracyjnym bo często jest tak, że nie zabieram portfela, zakładam kask i śmigam. Tak w razie co lepiej mieć.
 
 
 
Lawenda 


Dołączyła: 28 Cze 2009
Posty: 131
Wysłany: 2009-06-29, 18:44   

A wiecie ,że w Polskim prawie jest zapis który nie wymaga zgody, ani zmarłego rodziny? A,więc jak nasze organy będą bardzo cenne to i tak je sobie wezmą.:D
 
 
 
jaco 
ajm osom!



Imię: Jac.
Wiek: 36
Dołączył: 19 Cze 2006
Posty: 1599
Skąd: Kurwejt
Wysłany: 2009-06-29, 18:49   

Lawenda napisał/a:
A wiecie ,że w Polskim prawie jest zapis który nie wymaga zgody, ani zmarłego rodziny? A,więc jak nasze organy będą bardzo cenne to i tak je sobie wezmą.:D
niby nie ma przepisów, ale i tak zawsze pytają rodzin. a jak masz oświadczenie to nawet jeśli rodzina się nie zgadza to mogą to olać, bo Ty wyrażasz zgodę.
_________________
Picie wódki to wprowadzanie elementu baśniowego do szarej rzeczywistości
 
 
 
Lawenda 


Dołączyła: 28 Cze 2009
Posty: 131
Wysłany: 2009-06-29, 18:55   

no pytają wiem,ale tak tylko mówię że w razie jakby wyjątkowo cenne były i potrzebne to i bez oświadczenia komuś posłużą :P
 
 
 
Krystyna 
bitch, please



Wiek: 36
Dołączyła: 16 Lip 2006
Posty: 6281
Skąd: z Księżyca
Wysłany: 2009-07-04, 09:41   

Już kiedyś o tym pisałam, lekarze nie muszą pytać rodziny ^^.
Lawenda napisał/a:
no pytają wiem,ale tak tylko mówię że w razie jakby wyjątkowo cenne były i potrzebne to i bez oświadczenia komuś posłużą :P

wątpię, że gdyby rodzina powiedziała nie to wzięliby narządy ;) - nawet pomimo tego, że prawo wyraża zgodę.
_________________
Ja nie szukam szczęścia, ja je tworzę.

Once you go black, you never go back.
 
 
Anoniman 


Dołączył: 10 Paź 2008
Posty: 1257
Wysłany: 2009-07-04, 10:46   

Maz napisał/a:
wątpię, że gdyby rodzina powiedziała nie to wzięliby narządy ;) - nawet pomimo tego, że prawo wyraża zgodę.


Gdyby lekarze tak robili, nie byłoby w naszym kraju problemów z brakiem narządów, także sytuacja w transplantologii jest odpowiedzią na twoje wątpliwości.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz zał±czać plików na tym forum
Możesz ¶ci±gać zał±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group