Forum Dyskusyjne Strona Gwna Forum Dyskusyjne
dla wszystkich!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Nastpny temat
Kresy wschodnie
Autor Wiadomo
Marki 



Imi: Daniel
Doczy: 28 Lip 2007
Posty: 1042
Skd: Zewszad
Wysany: 2008-01-08, 21:32   Kresy wschodnie

Jakie jest wasz stosunek do Kresów wschodnich? Tylko sentymentalny czy też chcielibyście by wróciły one do Polski? A może wasza rodzina pochodzi z Kresów?
Z Kresów pochodziło wiele ważnych postaci dla polskiej kultury, polityki i nauki m.in. Jan Karol Chodkiewicz, Ignacy Domeyko, Jakub Jasiński, Faustyna Kowalska, Joachim Lelewel, Józef Łukaszewicz, Czesław Miłosz, Adam Mickiewicz, Józef Piłsudski, Jędrzej Śniadecki, Stefan Banach, Krystyna Feldman, Zbigniew Herbert. Jest tam wiele zabytków, które świadczą o tym, że te tereny były kiedyś polskie m.in. Cmentarz Orląt w Mieście Zawsze Wiernym (Lwów). Są one nieodłączną częścią historii Polski.

Na koniec przytoczę wiersz lwowianina, ks. Pawła Heintsch w którym widać tęsknotę za rodzinnym miastem.

Rodzinnemu miastu

"O, moja szalona tęsknoto!
Złotymi falami przybywaj!
Jam burzy twej żar przyjąć gotów,
śpiew wspomnień nam będzie przygrywał.

O, słowa serdeczne i proste!
O, moje kasztany rodzinne!
Swym szumem utulcie mnie do snu,
swym szumem pogodnym i płynnym.

Dalekie twoje ulice
ukaż mi, miasto najświętsze.
Pod twoim najczulszym z księżyców
niech w wieże mistyczne się spiętrzę.

Niech moje wzniesione ramiona
w obłoki białe się przedrą
i niechaj światu zabłysną,
jak złote krzyże katedrom.

Przez gwarną Akademicką,
przez cichszą Zyblikiewicza,
pójdę do Parku Stryjskiego
i będę ze szczęścia krzyczał.

Wesołe lwy pod ratuszem
będę całował w pyski
i w żarze najsłodszych wzruszeń
jak braciom będę im bliski.

Drogi moje są długie;
długie, kamienne i mroczne.
Marzenia owiały mi głowę,
bezbronne i niewidoczne."
 
 
Barbossa 
I co z tym zrobisz?



Imi: Maciej
Wiek: 33
Doczy: 21 Gru 2007
Posty: 367
Skd: Dębica
Wysany: 2008-01-18, 09:44   

Czyli te sławne ziemie zza Buga , oczywiście , że chciałbym , przecież Polska po wojnie straciła tylko ziemie ;) nie mówiąc o Lwowie który był perełką Polski ... uniwersytet przeniesiono do Wrocławia o ile mnie pamięć nie myli :)
_________________
Est enim ea non scripta, sed nata lex, quod vim vi repellere licet

i nic to
Ostatnio zmieniony przez Marki 2008-04-10, 18:39, w caoci zmieniany 1 raz  
 
 
 
Marki 



Imi: Daniel
Doczy: 28 Lip 2007
Posty: 1042
Skd: Zewszad
Wysany: 2008-04-20, 17:53   

Nie chce zakładać nowego tematu, a interesuje mnie pewna kwestia, która jest związana z kresami wschodnimi: Czy słyszeliście o rzezi dokonanej przez OUN-UPA na mieszkańcach Wołynia? Jeżeli nie to tu znajdziecie trochę informacji. Dlaczego informacje o tej zbrodni ludobójstwa dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów nie są tak rozpowszechnione jak np. informacje o Katyniu? Jeżeli według ostrożnych szacunków mogło tam zginąć ok. 60 tys. Polaków, wyłączając ludzi o innej narodowości.
Mogę się pochwalić, że moja szkoła stanowi chlubny wyjątek, jeżeli chodzi o głoszenie prawdy o tym smutnym wydarzeniu. Relacje z uroczystości otwarcia wystawy "Wołyń czasów zagłady" znajdzie na tej stronie. Na tej samej stronie znajdują się też inne artykuły poświęcone rzezi Wołynia i Podola.
Ostatnio zmieniony przez Marki 2008-04-25, 19:08, w caoci zmieniany 2 razy  
 
 
annoth 
slave



Imi: Łukasz
Wiek: 34
Doczy: 30 Sty 2007
Posty: 2683
Skd: Sanok
Wysany: 2008-04-20, 18:26   

Marki napisa/a:
Czy słyszeliście o rzezi dokonanej przez OUN-UPA na mieszkańcach Wołynia?

Szczerze mówiąc to nie interesował mnie ten temat nigdy za bardzo, ale jako że mieszkam na Podkarpaciu, mam z tym bezpośrednią styczność. Chyba nie ma w mojej okolicy miejscowości w której nie zostało zamordowanych przez bandy UPA co najmniej parenaście osób.

Marki napisa/a:
Dlaczego informacje o tej zbrodni ludobójstwa dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów nie są tak rozpowszechnione jak np. informacje o Katyniu?

Bo to trochę co innego. Ukraińcy walczyli o tereny które były w ich posiadaniu przez długie lata (rany... przynajmniej tak mi się wydaje... jeśli popełniłem jakiś błąd to proszę o poprawienie mnie)...
_________________
"W annoth'u (...) najbardziej denerwuje mnie jego annothowatość."
ˆ mjuzik

Eos napisa/a:
Ech, te baby... gupie :p .
 
 
 
Marki 



Imi: Daniel
Doczy: 28 Lip 2007
Posty: 1042
Skd: Zewszad
Wysany: 2008-04-20, 18:42   

annoth napisa/a:
Ukraińcy walczyli o tereny które były w ich posiadaniu przez długie lata
Nie uogólniaj, bo nie wszyscy Ukraińcy zabijali, zabijali tylko nacjonaliści zaślepieni ideologią faszystowską, poza tym osoby różnej narodowości żyły tam przez długi czas obok siebie. I takie małe pytanko: czy walką można nazwać mordowanie bezbronnych ludzi? Dzieci, kobiet, starców. Bojownicy UPA nie mieli żadnego kodeksu, podczas, gdy AK zakazywała odwetu na bezbronnych.
Przypomniał mi się teraz pewien przykład zbrodni, przytoczony na otwarciu wystawy: Mąż-Ukrainiec musiał zabić żonę-Polkę, by udowodnić, że jest dobrym Ukraińcem, tak samo dzieci z mieszanych małżeństw musiały zabić tego z rodziców, który był Polakiem, jeżeli nie zabili, to wtedy bojownicy UPA, zabijali całą rodzinę, zabijali oni też tych Ukraińców, którzy ukrywali Polaków, bądź też w jakiś sposób im pomagali.
 
 
jaco 
ajm osom!



Imi: Jac.
Wiek: 36
Doczy: 19 Cze 2006
Posty: 1599
Skd: Kurwejt
Wysany: 2008-05-05, 19:04   

Marki napisa/a:
Trzeba też pamiętać, że AK miała swoje regulaminy a UPA nie i trzeba pamiętać kto zaczął. Poza tym słyszałem od wiarygodnych osób, że regulaminy AK zabraniały akcji odwetowych, ale kończmy ten OT, jeżeli chcesz dalej dyskutować to przejdźmy do tego tematu.
akcje odwetowe na ludności ukraińskiej były przeprowadzane przez AK(niestety nie pamiętam gdzie o tym czytałem więc nie podam źródła). Nie będę tu bronił UPA ale tak samo nie pozwlę na całkowite wybielanie działań AK. A obie te organizacje były to organizacje wyzwoleńcze, działąjące na rzecz wolnośći dla swojego narodu.
annoth napisa/a:
Bo to trochę co innego. Ukraińcy walczyli o tereny które były w ich posiadaniu przez długie lata
Były to tereny ukraińskie, przez wieki 'okupowane' jak nie przez moskali to przez polaków.
_________________
Picie wódki to wprowadzanie elementu baśniowego do szarej rzeczywistości
 
 
 
Marki 



Imi: Daniel
Doczy: 28 Lip 2007
Posty: 1042
Skd: Zewszad
Wysany: 2008-05-05, 21:36   

jaco napisa/a:
Były to tereny ukraińskie, przez wieki 'okupowane' jak nie przez moskali to przez polaków.
Gdy zaczęła się "okupacja" tych terenów to nie istniała świadomość narodowa wśród Ukraińców. Do Polski zostały one przyłączone w wyniku unii polsko-litewskiej, czyli dość dawno temu.
jaco napisa/a:
akcje odwetowe na ludności ukraińskiej były przeprowadzane przez AK
Mogę się z tym zgodzić. Udało mi się znaleźć dość wiarygodne źródło mówiące o akcjach odwetowych, tylko, że w nich zginęło o wiele mniej ludzi niż w mordach dokonanych prze UPA. UPA jako organizacja nacjonalistyczna, można powiedzieć, że faszystowska współpracująca z KGB, a potem z niemieckimi nazistami jest organizacją zbrodniczą i nie zgodzę się na porównywanie jej z AK. Poza tym Armia Krajowa nie mordowała swoich rodaków, no chyba, że tych Polaków, którzy zostali skazani przez wymiar sprawiedliwości polski walczącej (nie wiem czy to jest poprawna nazwa) za jawne szkodzenie narodowi polskiemu poprzez współprace z nazistowskim okupantem. Ukraińska Powstańcza Armia mordowała też Ukraińców, którzy nie popierali jej działań, nie wspierali bądź ukrywali i odmawiali udziału w mordach na Polakach, Żydach, czy osobach innej narodowości. Można powiedzieć, że słowo "powstańcza" tu nie pasuje, bo armii powstańczej powinni walczyć tylko ochotnicy, a nie osoby wcielone do niej terrorem.
Polecam lekturę paru stron poświęconych temu tematowi:
http://www.ludobojstwo.pl/
http://ioh.pl/pelne.php?Art=1042&Strona=1
http://www.roztocze.horyn...h04/takbylo.htm
http://www.stankiewicze.c...o/ciemnosc.html
 
 
jaco 
ajm osom!



Imi: Jac.
Wiek: 36
Doczy: 19 Cze 2006
Posty: 1599
Skd: Kurwejt
Wysany: 2008-05-16, 10:17   

http://www.tryzub.pl/inde...=1262&Itemid=50

tak w temacie OUN-UPA i AK.
_________________
Picie wódki to wprowadzanie elementu baśniowego do szarej rzeczywistości
 
 
 
Eos 
boska jak diabli



Imi: Justyna
Wiek: 34
Doczya: 14 Lis 2006
Posty: 3112
Skd: Łódź
Wysany: 2008-06-14, 16:14   

Ach, Kresy... Kawałek mojego dzieciństwa, wspomnienia, marzenia, zabawy w ogrodzie, tysiące gałęzi drzewa genealogicznego. Sentyment? Tak, z pewnością. Czy chciałabym, aby wróciły do Polski? Nie, z pewnością.
_________________
Oceniaj mnie, niech jad strumieniami leje się!
 
 
 
Fanfir 
Powstanie Warszawskie '44



Doczy: 18 Cze 2006
Posty: 681
Skd: okolice Trójmiasta
Wysany: 2008-07-13, 17:12   

jaco napisa/a:
akcje odwetowe na ludności ukraińskiej były przeprowadzane przez AK(niestety nie pamiętam gdzie o tym czytałem więc nie podam źródła). Nie będę tu bronił UPA ale tak samo nie pozwlę na całkowite wybielanie działań AK. A obie te organizacje były to organizacje wyzwoleńcze, działąjące na rzecz wolnośći dla swojego narodu.


Przeczytałem kilka razy post kolegi i nadal czegoś tutaj nie pojmuję. AK wcale nie potrzebuje wybielania za to, że prowadziła walkę zaczepno-obronną z bojówkami UPA. Przede wszytskim AK nie dopuszczała się ludobójstwa, co było metodą bandytów, katów i innych śmieci z UPA, którzy z resztą przedstawiali dość marną siłę bojówą, gdy przychodziły do starć z AK.
Ostatnie zdanie kolegi też budzi we mnie duży opór. I załączony link do artykułu z Gazety Wybiórczej. Twoje zdanie i ten artykuł jasno wskazują, że trzeba zastosować tutaj relatywizację prawdy - w sensie: wszyscy są winni. To oznacza, że kolega musi trochę zgłebić trochę tematykę żeby nie dać się oszukać - planowanie ludobójstwa, to nie to samo, co walka narodowo-wyzwoleńcza.
 
 
 
BazyL 



Imi: Peter
Wiek: 33
Doczy: 12 Maj 2007
Posty: 1699
Skd: Lublin
Wysany: 2008-07-13, 18:05   

"Po powrocie do domu spod Pragi Czeskiej w następnym roku został powołany do Armii gen. Waltera Karola Świerczewskiego, która została skierowana przez reżim komunistyczny reprezentowany przez KC PPR i sowieckiego okupanta przeciwko UPA. Walki były tak trudne, ciężkie i niebezpieczne.UPA stosowało walkę partyzancką, trudno było walczyć z takimi formacjami ze względu na ścisłą współpracę z miejscową ludnością, która popierała Ukraińską Armię. UPA bardzo okrutnie postępowała ze złapanymi jeńcami, byli bardzo mściwi- młodego chłopaka – który miał zamiar się ożenić z narzeczoną- wykastrowali. Żołnierze polscy byli tak zestresowani, zdenerwowani, występowało takie napięcie nerwowe nieporównywalnie większe niż podczas walk z Niemcami. Gdy przeszukiwali domostwa w celu rozbrojenia mieszkańców i UPA znajdowali pojedyncze elementy broni. Ukraińcy celowo ukrywali w schowkach rozczłonowaną broń, żeby WP nie mogło jej użyć. Ukrainiec w ciągu kilku sekund potrafił - w bardzo krótkim czasie złożyć taką broń gotową do strzału. Udręką żołnierzy były pola minowe. Gdy przechodzili przez takie pole minowe, czesząc trawę w poszukiwaniu drutów, które były przeciągane przez zapalniki wychodzili z tego zalani potem, trupio bladzi i okropnie zestresowani. "
(...)

Jest to niedopuszczony fragment mojej pracy konkursowej z historii.


"Dziadek posiadał informację dotyczące zbrodniczego zamachu na życie gen. Karola Świerczewskiego, który został dokonany w świątyni, w której został zastrzelony przez agenta. Morderstwo było dokonane na tle politycznym, ze względu na to iż Świerczewski miał być kandydatem na marszałka Polski. Po jego śmierci marszałkiem został Marian Spychalski, komunista pochodzenia żydowskiego. Oficjalne źródła podają, że Świerczewski zginął w zamachu zorganizowanym przez UPA, co miało przyczynić się do rozpoczęcia akcji wysiedleńczej ludności łemkowskiej."

A to tak na marginesie co zebrałem w rodzinie :)

W pierwszym fragmencie jest jasno przedstawiona walka z Ukraińcami. Można by spekulować nad mściwością żołnierzy UPA, ale zostawmy to tak jak jest. Każdy słyszał i czytał inną wersję.

Co do zamachy na gen. Karola Świerczewskiego - trudno mi tutaj poprzeć to literaturą. Jedyne to, co popiera tą hipotezę wydarzeń, to relacja kilkunastu osób.
_________________
A-well-a everybody's heard about the bird
Bird, bird, bird, b-bird's the word
 
 
 
Fanfir 
Powstanie Warszawskie '44



Doczy: 18 Cze 2006
Posty: 681
Skd: okolice Trójmiasta
Wysany: 2008-07-13, 19:09   

Cytat:
Dziadek posiadał informację dotyczące zbrodniczego zamachu na życie gen. Karola Świerczewskiego, który został dokonany w świątyni, w której został zastrzelony przez agenta. Morderstwo było dokonane na tle politycznym, ze względu na to iż Świerczewski miał być kandydatem na marszałka Polski. Po jego śmierci marszałkiem został Marian Spychalski, komunista pochodzenia żydowskiego. Oficjalne źródła podają, że Świerczewski zginął w zamachu zorganizowanym przez UPA, co miało przyczynić się do rozpoczęcia akcji wysiedleńczej ludności łemkowskiej.


Nie dziwię się dlaczego nie zostało to dopuszczone. Wzmianka o pochodzeniu żydowskim musiała lekko wystraszyć egzaminatorów.

Cytat:
Można by spekulować nad mściwością żołnierzy UPA, ale zostawmy to tak jak jest. Każdy słyszał i czytał inną wersję.


Ale tu nie trzeba spekulować, bo można odnieść się do źródeł historycznych - książek, dokumentów itd. więc to nie jest tak, że zastanawiamy się, czy np. UPA chwaliło się tym, że posiada 100 sposobów na zabicie Polaka, czy UPA dokonało Rzezi Wołyńskiej, bo takie są FAKTY historyczne. I dlaczego niby mielibyśmy zostawiać to "tak jak jest"? Czy nie potrafimy już wyciągać wniosków i nazywać rzeczy po imieniu?
Ostatnio zmieniony przez Fanfir 2008-07-13, 19:12, w caoci zmieniany 2 razy  
 
 
 
BazyL 



Imi: Peter
Wiek: 33
Doczy: 12 Maj 2007
Posty: 1699
Skd: Lublin
Wysany: 2008-07-13, 19:22   

Fanfir napisa/a:
Wzmianka o pochodzeniu żydowskim musiała lekko wystraszyć egzaminatorów.

Była najpierw wersja bez. też nie dopuścili. nie miałem poparcia w literaturze.


Wiesz Fanfir nie wydaje mi się, aby twoje poczucie wielkości w tematach historycznych i chęć nazywania rzeczy cudzymi imionami była słuszna. Polska przede wszystkim chciała odzyskać stare granicę. Po 1 WŚ na naszą niekorzyść, tak samo Rzeszy powstały nowe państwa: Czecho-Słowacja, Ukraina. I zastanówmy się gdzie wysiedlali ludność łemkowską? wielu ludzi na zachód.

Fanfir napisa/a:
więc to nie jest tak, że zastanawiamy się, czy np. UPA chwaliło się tym, że posiada 100 sposobów na zabicie Polaka, czy UPA dokonało Rzezi Wołyńskiej, bo takie są FAKTY historyczne.

Puknij sobie w głowę.
Zobacz ile jest przekłamań w historii, fakty nie są prawdziwe do końca. Nic nie jest w 100% jasne w historii. Niektóre sprawy nawet historia chce przemilczeć.
_________________
A-well-a everybody's heard about the bird
Bird, bird, bird, b-bird's the word
 
 
 
Fanfir 
Powstanie Warszawskie '44



Doczy: 18 Cze 2006
Posty: 681
Skd: okolice Trójmiasta
Wysany: 2008-07-13, 19:33   

Cytat:
Wiesz Fanfir nie wydaje mi się, aby twoje poczucie wielkości w tematach historycznych i chęć nazywania rzeczy cudzymi imionami była słuszna. Polska przede wszystkim chciała odzyskać stare granicę. Po 1 WŚ na naszą niekorzyść, tak samo Rzeszy powstały nowe państwa: Czecho-Słowacja, Ukraina. I zastanówmy się gdzie wysiedlali ludność łemkowską? wielu ludzi na zachód.


Twoje osobiste wycieczki nie robią na mnie żadnego wrażenia. Nie wiem do czego dążysz zarzucająć mi takie fanaberie jak poczucie wielkości w tematach historycznych, ale proponuję wrócić do tematu. Zresztą, dostałeś już ostrzeżenie odnośnie offtopu. W jaki sposób ludność łemkowska odnosi się do II wojny światowej i UPA?

Cytat:
Puknij sobie w głowę.
Zobacz ile jest przekłamań w historii, fakty nie są prawdziwe do końca. Nic nie jest w 100% jasne w historii. Niektóre sprawy nawet historia chce przemilczeć.


Puk, puk. I co dalej?

Kolego, czy Ty chcesz mi udowodnić, że ludobójstwo dokonane przez UPA jest przekłamaniem historycznym?
 
 
 
BazyL 



Imi: Peter
Wiek: 33
Doczy: 12 Maj 2007
Posty: 1699
Skd: Lublin
Wysany: 2008-07-13, 19:48   

Fanfir napisa/a:
Kolego, czy Ty chcesz mi udowodnić, że ludobójstwo dokonane przez UPA jest przekłamaniem historycznym?

Nie, ja nie mówię, że to nie było ludobójstwo. Ale zawsze jest jest coś nie tak. Prędzej czy później zmienią większość faktów z lat 1918-1950.

Fanfir napisa/a:
Zresztą, dostałeś już ostrzeżenie odnośnie offtopu.

I co, zazdrościsz mi? Z tego co wiem, ty miałeś zakaz pisania.

Fanfir napisa/a:
W jaki sposób ludność łemkowska odnosi się do II wojny światowej i UPA?

Akcja "Wisła" drogi kolego. Akcja wysiedleńcza i walka zbrojna z UPA.
Edit:
Problemy z odróżnieniem płci
Jestem pełen nadziei, że mi wybaczysz
_________________
A-well-a everybody's heard about the bird
Bird, bird, bird, b-bird's the word
Ostatnio zmieniony przez BazyL 2008-07-13, 19:54, w caoci zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group