Forum Dyskusyjne Strona G³ówna Forum Dyskusyjne
dla wszystkich!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Kresy wschodnie
Autor WiadomoϾ
Fanfir 
Powstanie Warszawskie '44



Do³¹czy³: 18 Cze 2006
Posty: 681
Sk¹d: okolice Trójmiasta
Wys³any: 2008-07-13, 21:53   

Cytat:
Nie, ja nie mówię, że to nie było ludobójstwo. Ale zawsze jest jest coś nie tak. Prędzej czy później zmienią większość faktów z lat 1918-1950.


Kolega każe mi się puknąć w głowę jakbym był jakimś uczniakiem, to myślę sobie: "Kolega może wie coś czego nie wiem ja". A wychodzi na to, że wrzuca tu jakieś dziwne frazesy. Czy odnosi się to do rewizjonistycznej polityki krajów np. Niemiec, Żydów, czy może ta nieszczęsna Ukraina, która stawia pomniki "bohaterskim" członkom UPA?

Cytat:
Akcja "Wisła" drogi kolego. Akcja wysiedleńcza i walka zbrojna z UPA.


Oj, drogi kolego... Przypomnij sobie genezę akcji Wisła. Zapewne pamiętasz, że UPA grasowała jeszcze na Kresach przez dwa lata po oficjalnym zakończeniu II Wojny Światowej. Działo się to z kilku przyczyn. Armia Czerwona i szczególnie służby NKWD przekonały się, że na Kresach działa silna partyzantka AK i poniekąd za cichym porozumieniem, wespół z UPA(Armia Czerwona tolerowała partyzantkę UPA), NKWD przystąpiło do likwidacji struktur AK na tych terenach. Wiadomo, udało się. UPA spełniła jeszcze jeden cel... Ich ciągłe rzezie, ludobójstwo doprowadziło ludność cywilną do takiej desperacji, że sami prosili o pomoc Armii Czerownej, która wkroczyła w roli obrońcy i pewnego dnia wyrżnęła UPA do nogi. Wychodzi na to, że UPA posłużyła jako narzędzie represji - pomogła zniszczyć struktury AK i złamały ducha ludności. I kolego, ja Cię proszę, ale wpisanie akcji "Wisła" na konto Polaków, czy w ogóle polskich struktur niezależnych i niepodległych, to piramidalny absurd - wypaczenie historii, jak kolega miał okazję zauważyć wcześniej. Wiadomo, że od dwóch lat Polska znajdowała się pod oficjalną okupacją Sowietów i akcja Wisła była przeprowadzana przez struktury NKWD - Polaków o pochodzeniu... żydowskim! Ale to już całkowicie inny temat.
Aaa... I jak kolega może twierdzić, że przesiedlenia były winą Polaków???? Przecież to oczywiste, że inicjatywa wyszła od władz SOWIECKICH.
Ostatnio zmieniony przez Fanfir 2008-07-13, 21:57, w ca³oœci zmieniany 1 raz  
 
 
 
BazyL 



Imiê: Peter
Wiek: 33
Do³¹czy³: 12 Maj 2007
Posty: 1699
Sk¹d: Lublin
Wys³any: 2008-07-13, 22:15   

Cytat:
Po powrocie do domu spod Pragi Czeskiej w następnym roku został powołany do Armii gen. Waltera Karola Świerczewskiego, która została skierowana przez reżim komunistyczny reprezentowany przez KC PPR i sowieckiego okupanta przeciwko UPA.

Czy ja tego już nie napisałem? Nie napisałem, że Polacy prześladowali i nie wpisuję Naszemu Narodowi tej akcji. Było tak, że wysyłano żołnierzy na kresy, aby rozbroić ludność cywilną i rozminować teren. Pisałem o tym. Kolega jest fajny, ale pamięć ma diabelnie krótką.
NKWD w Polskiej polityce to KC PPR. Źle się rozumiemy. UPA dokonała się ludobójstwa tak samo jak rzesza. Tylko Ukraińcy w pewien sposób zostali do tego zmuszeni. Wiadomo jak było z sowietami: Albo robicie co wam każemy i zastanowimy się, albo was wyrżniemy co do joty.
Fanfir napisa³/a:
I jak kolega może twierdzić, że przesiedlenia były winą Polaków????

Ty :cenzura: nie rozumiesz co się do Ciebie pisze. Jesteś trollem? nie wiem, bo wpisujesz mi w posty coś o czym nawet nie pomyślałem. Pokaż mi gdzie jest napisane jednolicie, że Polacy wyszli z taką inicjatywą?

Edit: Może i historię lubisz, ale analiza tekstu ani porównywanie nie są twoimi mocnymi stronami.

Koniec OT, bo związek z tym tematem jest zbyt luźny. Marki
_________________
A-well-a everybody's heard about the bird
Bird, bird, bird, b-bird's the word
Ostatnio zmieniony przez Marki 2008-07-13, 22:32, w ca³oœci zmieniany 2 razy  
 
 
 
Fanfir 
Powstanie Warszawskie '44



Do³¹czy³: 18 Cze 2006
Posty: 681
Sk¹d: okolice Trójmiasta
Wys³any: 2008-07-13, 22:50   

Erm, fakt. Trochę się rozpędziłem :oops: Mea culpa!

Dziękuje, że kolega raczył mnie nazwać trollem i poczęstować mnie jakimś niecenzuralnym słowem :-) Miłe to takie ;-) Oczywiście kolega ma świetną pamięć i wspomni, kto odwołał się do wyrażeń "puknij się w głowę" i "poczucia wielkości w tematach historycznych". Stosowanie wyrażeń mających na celu wyprowadzenie z równowagi adwersarza, to jedna z metod trollingu :wink:

Tyle jeśli chodzi o OT.

A teraz wracając do tematu. Myślę, że Kresy należy przypomnieć Polakom. Chodzi mi tu o kwestie mniejszości polskich, które na Kresach cały czas żyją i cały czas podtrzymują więź z kulturą i wiarą Polski. Należy szczególnie zadbać o ich interesy i zacząć prowadzić zdecydowaną politykę nastawioną na promowanie tejże kulury. Tak, aby spuścizna narodu polskiego przetrwała na obcych (już) nam ziemiach.

[ Dodano: 2008-07-14, 14:12 ]
Cytat:
Napiszę tak- każdy ma inne źródła, każdy słyszał i czytał inną wersję wydarzeń. Nie linczujmy się na wzajem. :)
Wszystko tworzy historię, a historia polski bardziej lub mniej jest przekłamana tak samo jak historia świata. Nic do końca nie jest poznane. Kresy wschodnie jak i ogólnie działania po 2 WŚ [szczególnie polityczne] są zamknięte albo zniszczone.


Ale ja nie mam zamiaru nikogo linczować. Ja myślę w taki sposób, że na to forum wchodzą osoby, które czytają, szukają informacji na temat Kresów. I w moim zamyśle osoba, która czyta ten temat powinna mieć wiarygodne odnośniki do sprawdzanych przez nas informacji. Zdaję sobie sprawę, że to nie jest forum historyczne, ale jakaś rzetelność musi być.

Cytat:
jak zrobiłeś to w 28 minut to podziwiam Ciebie. Nie da się prześledzić setek, tysięcy książek wyjmując kilka linijek tekstu w krótkim czasie. Tak samo jest z internetem.


Moje źródła, które sprawdziłem w 28 minut:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Armia_Krajowa

Tutaj jest spis jednostek i zgrupowań AK. Nie ma żadnej wzmianki o jakiejkolwiek jednostce, która miała być w Pradze Czeskiej.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Lublin_%28KL%29

Tutaj znajdują się krótkie informacje o dalszym funcjonowaniu Majdanku po II Wojnie Światowej

http://pl.wikipedia.org/wiki/Akcja_Burza

Znajdą sie tu informacje o tym, jak Sowieci traktowali AK i, gdzie Ci drudzy trafili po akcji m.in. obóz Majdanek.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Akcja_Wis%C5%82a

Informacje na temat samej akcji "Wisła" Na dole strony znajdują się linki do spisu zgrupowań (i ich genezy), które wzięły udział w akcji - brak wzmianki o AK.

Encyklopedia Szkolna, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne WARSZAWA 1993; str 17-26

Informacje na temat struktur, zakresu działań, zasięgu - nie ma wzmianki o działalności AK w Pradze Czeskiej, czy braniu udziału w akcji Wisła. I to chyba naturalne, bo AK zostało rozwiązane w 1945.

Cytat:
Lesław Bartelski - Praga. Warszawskie Termopile 1944


Ehe, jak sama nazwa wskazuje chodzi o dzielnicę Warszawy - PRAGĘ, gdzie Obwód Praga toczył bardzo ciężkie boje z okupantem podczas Powstania Warszawskiego. Praga Warszawska, :prosze: a Czeska to ogromna różnica, nie sądzisz?

Ja również kończę temat. Osoby, go przejrzą same dojdą do odpowiednich wniosków. Albo same poszukają wiarygodnych źródeł.
Ostatnio zmieniony przez Fanfir 2008-07-13, 22:51, w ca³oœci zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wyœwietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group