Forum Dyskusyjne Strona Główna Forum Dyskusyjne
dla wszystkich!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Filmy historyczne
Autor Wiadomość
Milutka1 



Imię: Marika
Wiek: 31
Dołączyła: 05 Sty 2012
Posty: 85
Wysłany: 2012-09-30, 19:33   Filmy historyczne

Oglądacie filmy historyczne? Ja się przyznam, że często traktuję je jako źródło wiedzy. Uważam, że każdy polak powinien znać "jako tako" historię, jednak nie każdy się tym pasjonuję i dla niego czytanie książek historycznych "dla samego siebie" bywa problemem. Inaczej można podejść do filmu. Przeważnie jest jaśniejszy i ciekawszy. Macie jakieś ulubione?
 
 
 
Halibut 



Imię: Marek
Dołączył: 02 Lut 2012
Posty: 221
Skąd: wawa
Wysłany: 2012-10-01, 15:54   

Już szybciej obejrzę film niż przeczytam jakąś cegłę. Ale to nie wynika z lenistwa tylko nie wiem jak wyglądało życie w Polsce 1000 lat temu, jakie stroje nosili i jak się zachowywali a w filmach pokazuje się takie detale. :)
 
 
 
Effie 



Dołączyła: 18 Sty 2012
Posty: 254
Wysłany: 2012-10-04, 12:13   

Z prawdą historyczną jest w filmach różnie. Dobra pod tym względem była Bitwa Warszawska -historycy bili brawo, za to krytycy filmowi tak zachwyceni nie byli...

Słyszałam teraz o jakiejś aferze z godłem Polski w Bitwie pod Wiedniem.
_________________
Życie to walka
 
 
 
Milutka1 



Imię: Marika
Wiek: 31
Dołączyła: 05 Sty 2012
Posty: 85
Wysłany: 2012-10-05, 08:11   

Nie słyszałam o aferze, ale za to słyszałam o filmie :) Bardzo podoba mi się ten motyw ze skrzydłami w stroju polaków.



Podobno tak do końca nikt nie zna ich pierwotnego kształtu. Ciekawi mnie czemu one właściwie służyły, chyba nie ze względów estetycznych.. :P
Ostatnio zmieniony przez Milutka1 2012-10-05, 08:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
ankaanka 



Wiek: 32
Dołączyła: 28 Maj 2006
Posty: 2660
Skąd: BogumiĹ‚owice
Wysłany: 2012-10-05, 12:10   

Milutka1, to na historii tego nie było? Gdy konnica galopowała, te "skrzydła" robiły straszny huk (swoją drogą były w nich umieszczone 'piszczałki', czy jak to nazwać, żeby hałas był jak największy), dzięki czemu przeciwnicy byli zdezorientowani i wystraszeni jeszcze zanim bitwa na dobre się rozpoczęła.
_________________
"-Jeśli nie możesz się nauczyć jeździć na słoniu, naucz się przynajmniej jeździć konno.
-Co to jest słoń?
-Rodzaj borsuka - wyjaśniła Babcia."
/Terry Pratchett - RĂłwnoumagicznienie/
 
 
 
Mietek 
:o



Imię: AndĹĽej
Wiek: 53
Dołączyła: 01 Lis 2007
Posty: 1224
Skąd: Ĺšwiedry
Wysłany: 2012-10-05, 13:56   

http://www.youtube.com/watch?v=aZoN_tb950o ;)
_________________

"Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi"

"Nasz BĂłg jest zazdrosny to na pewno, zazdrosny o moje krĂłlestwo z mojÄ… krĂłlewnÄ…"

„ Nie idĹş przede mnÄ…, nie mogÄ™ nadÄ…ĹĽyć. Nie idĹş za mnÄ…, nie mogÄ™ być liderem. Po prostu idĹş ze mnÄ… i bÄ…dĹş moim przyjacielem.”
 
 
 
Halibut 



Imię: Marek
Dołączył: 02 Lut 2012
Posty: 221
Skąd: wawa
Wysłany: 2012-10-05, 16:01   

Mietek- fajne!

ankaanka- w życiu bym nie pomyślał o tych piszczałkach:) myślałem, że to chodziło o wygląd husarii, ze skrzydła sprawiały, że wyglądali na większych:)
 
 
 
TriColore 



Imię: Agnieszka
Dołączyła: 06 Gru 2011
Posty: 133
Wysłany: 2012-10-10, 15:47   

Tak czy siak była to najlepsza armia konna ówczesnego świata, pod Wiedniem rozgromiła o wiele liczniejszych Turków. Ciekawe jak to w filmie pokażą. ;)
 
 
 
kryptonitka 


Wiek: 36
Dołączyła: 07 Wrz 2012
Posty: 44
Wysłany: 2012-10-12, 09:14   

:shock: nie wiedziałam o tych piszczałkach! niesamowite! Husaria jest najpieknieszją armią ever :P Chętnie zobaczę film, ale nie jestem do końca przekonana, po przeczytaniu recenzji, czy to faktycznie historyczny film czy tylko inspirowany wydarzeniami...
_________________
hola!
 
 
 
Milutka1 



Imię: Marika
Wiek: 31
Dołączyła: 05 Sty 2012
Posty: 85
Wysłany: 2012-10-12, 18:56   

ankaanka napisał/a:
Milutka1, to na historii tego nie było? Gdy konnica galopowała, te "skrzydła" robiły straszny huk (swoją drogą były w nich umieszczone 'piszczałki', czy jak to nazwać, żeby hałas był jak największy), dzięki czemu przeciwnicy byli zdezorientowani i wystraszeni jeszcze zanim bitwa na dobre się rozpoczęła.


Nie uczyli ;P Pewnie to bym zapamiętała :D bo to całkiem fajna ciekawostka. Polacy zawsze byli pomysłowi :P
 
 
 
ankaanka 



Wiek: 32
Dołączyła: 28 Maj 2006
Posty: 2660
Skąd: BogumiĹ‚owice
Wysłany: 2012-10-14, 16:19   

Z tymi piszczałkami to oczywiście nie były one we wszystkich "modelach" husarskiego stroju ;)
_________________
"-Jeśli nie możesz się nauczyć jeździć na słoniu, naucz się przynajmniej jeździć konno.
-Co to jest słoń?
-Rodzaj borsuka - wyjaśniła Babcia."
/Terry Pratchett - RĂłwnoumagicznienie/
 
 
 
Halibut 



Imię: Marek
Dołączył: 02 Lut 2012
Posty: 221
Skąd: wawa
Wysłany: 2012-10-22, 14:32   

WracajÄ… lekko do wÄ…tku. ByĹ‚em na Bitwie pod Wiedniem, ale kwestia piszczaĹ‚ek nie zostaĹ‚a tam wyjaĹ›niona.:) Za to dowiedziaĹ‚em sie co nieco o wĹ‚oskim mnichu Marco D’Aviano:). Film bym nazwaĹ‚ raczej historyczno-fabularnym, a nie jedynie historycznym.
 
 
 
Taka jedna 
stwĂłr!



Imię: Natalek
Wiek: 37
Dołączyła: 27 Sty 2007
Posty: 3834
Skąd: uć
Wysłany: 2012-10-22, 20:34   

Milutka1 napisał/a:
odobno tak do końca nikt nie zna ich pierwotnego kształtu. Ciekawi mnie czemu one właściwie służyły, chyba nie ze względów estetycznych..
jedna z teorii głosi, że nigdy nie byłystosowane w walce, a były jedynie elementem stroju galowego. To byłoby nawet logiczne. I z tego co wiem piszczałki to współczesny mit bez potwierdzenia. Ale to znam od znajomych historyków więc literarturą nie sypnę :P No i Sobieski na bank nie galopował z oddziałem co ponoć jest w filmie...no i orła dali współczesnego (ponoć z łepkiem w złą stronę :lol: )
_________________

Ostatnio zmieniony przez Taka jedna 2012-10-22, 20:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Mietek 
:o



Imię: AndĹĽej
Wiek: 53
Dołączyła: 01 Lis 2007
Posty: 1224
Skąd: Ĺšwiedry
Wysłany: 2012-10-23, 17:59   

Dlatego podałem link do filmiku aby obalić mity. Skrzydło było tylko jedno i to przyczepione do kunia. Hałas powstawał na wskutek łopotania na wietrze dużej flagi przymocowanej na końcu długiej kopii.
_________________

"Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi"

"Nasz BĂłg jest zazdrosny to na pewno, zazdrosny o moje krĂłlestwo z mojÄ… krĂłlewnÄ…"

„ Nie idĹş przede mnÄ…, nie mogÄ™ nadÄ…ĹĽyć. Nie idĹş za mnÄ…, nie mogÄ™ być liderem. Po prostu idĹş ze mnÄ… i bÄ…dĹş moim przyjacielem.”
 
 
 
hipper


Dołączył: 02 Cze 2014
Posty: 4
Wysłany: 2015-07-30, 18:03   

Dużo archiwalnych i starych zdjęć polskich miast można znaleźć tutaj: http://stare-fotografie.com
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz zał±czać plików na tym forum
Możesz ¶ci±gać zał±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group