Forum Dyskusyjne Strona Główna Forum Dyskusyjne
dla wszystkich!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Auschwitz
Autor Wiadomość
Dark Angel 
Dark Angel



Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 1127
Wysłany: 2006-09-13, 17:14   Auschwitz

Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Holokaustu. Utworzony został przez hitlerowców na przedmieściach miasta Oświęcimia, które podobnie jak i inne tereny Polski, było okupowane przez Niemców w czasie II wojny światowej. Nazwa miasta Oświęcim została zamieniona na Auschwitz i stała się również nazwą obozu. Za początek jego funkcjonowania uważa się 14 czerwca 1940 r., dzień przywiezienia do Auschwitz pierwszego transportu polskich więźniów politycznych.
W ciągu następnych lat obóz został rozbudowany i składał się z trzech głównych części: Auschwitz I , Auschwitz II-Birkenau, Auschwitz III-Monowitz oraz z ponad 40 podobozów. Początkowo w obozie więzieni byli i ginęli Polacy. Później osadzono w nim również radzieckich jeńców wojennych, Cyganów oraz więźniów innych narodowości. Od 1942 roku obóz stał się miejscem największego masowego mordu w dziejach ludzkości, dokonanego na europejskich Żydach w ramach hitlerowskiego planu całkowitej zagłady tego narodu. Większość z deportowanych do Auschwitz Żydów - mężczyzn, kobiet i dzieci bezpośrednio po przywiezieniu kierowano na śmierć w komorach gazowych Birkenau.
Pod koniec wojny esesmani, usiłując zatrzeć ślady swych zbrodni, rozpoczęli demontaż i niszczenie komór gazowych i krematoriów oraz innych obiektów a także palenie dokumentów.
Więźniów zdolnych do marszu ewakuowano w głąb Rzeszy.
Tych, którzy pozostali w obozie oswobodzili żołnierze Armii Czerwonej w dniu 27 stycznia 1945 roku.
2 lipca 1947 roku ustawą polskiego Sejmu na obszarze dwóch zachowanych części obozu: Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau utworzono Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

W 1979 roku miejsca te wpisano na ListÄ™ ObiektĂłw Ĺšwiatowego Dziedzictwa UNESCO.

Auschwitz
 
 
 
buziaczek 
:*:*:*:*



Imię: Madzia;)
Wiek: 34
Dołączyła: 01 Cze 2006
Posty: 545
Skąd: Kolorowe Sny
Wysłany: 2006-09-13, 18:12   

Ja dość sporo wiem o obozie koncentracyjnym Oświęcim Brzezinka (Auschwitz-Birkenau) . Nawet miałam tam okazję być, wsumie wstyd by było mi się przyznać że tam nie byłam bo mieszkam w pobliżu obozu. To jest straszne co ludzie tam przechodzili. W tamtym roku do szkoły przyszedł były więzień tegoż obozu i opowiadał jak tam było- poprostu coś okropnego, nie chciałanbym być na jego miejscu :cry:
_________________
Prawdziwa miłość wychodzi z serca
Ale znaleźć ją możemy tylko wtedy
Gdy poszukujemy jÄ… sercem:*:*:*

 
 
 
Krystyna 
bitch, please



Wiek: 36
Dołączyła: 16 Lip 2006
Posty: 6281
Skąd: z Księżyca
Wysłany: 2006-09-13, 18:17   

buziaczek napisał/a:
Oświęcim Brzezinka

Mój dziadek tam był. Powiem wam szczerze mówił, że tam dużo pracował itd ale nie mówił o tych obozach źle. Może nie widział tego wszystkiego? a może po prostu nie chciał mi o tym mówić? ...

Szkoda tylko, że o Katyniu prawie nie wiemy nic chociaż zgineło tam dużo więcej osób.
_________________
Ja nie szukam szczęścia, ja je tworzę.

Once you go black, you never go back.
 
 
Dark Angel 
Dark Angel



Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 1127
Wysłany: 2006-09-13, 18:36   

Założyłem ten temat, ponieważ mnie bardzo zaciekawił. Zdawałem maturę ustną i między innymi opowiadałem o tym obozie. Zachęcam do przeczytania książki o obozie zagłady "Medaliony".
 
 
 
Deirdre 
prywatne chmury (;



Wiek: 35
Dołączyła: 26 Cze 2006
Posty: 2473
Wysłany: 2006-09-13, 20:46   

Nie potrafię sobie nawet wyobrazić, co się tam wtedy wydarzyło i ile ludzie tam wycierpieli...

Moja szkoła co rok gości Żydów z Kanady, którzy przyjeżdżają do Polski, aby wziąć udział w Marszu Żywych.

Dark Angel napisał/a:
Zachęcam do przeczytania książki o obozie zagłady "Medaliony".

Tak... KsiÄ…ĹĽka nie ma kwieciestych opisĂłw ani wyszukanego style, ale oddaje ogrom targedii.
_________________
'a co to za miłość? kobieta potrzebuje gotówki, futer, brylantów i romantyzmu. a nie tylko romantyzmu!'
 
 
 
buziaczek 
:*:*:*:*



Imię: Madzia;)
Wiek: 34
Dołączyła: 01 Cze 2006
Posty: 545
Skąd: Kolorowe Sny
Wysłany: 2006-09-14, 07:15   

Jak byłam sobie w tym obozie to poprostu było tam wszystko okropne, pokazywali nam jakiś film o obozie i zdięcia wychudzonych z głodu ludzi którzy tam pracowali, albo też widzieliśmy części gardzeroby tych ludzi a w takiej dużej gablocie były włosy tych ludzi masakra, drugi raz bym tam nie poszła chociaż mam tam raptem 10minut z domu bo to co się słucha o tych ludziach i się widzi jest okropmne :cry: ;/
_________________
Prawdziwa miłość wychodzi z serca
Ale znaleźć ją możemy tylko wtedy
Gdy poszukujemy jÄ… sercem:*:*:*

 
 
 
Dark Angel 
Dark Angel



Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 1127
Wysłany: 2006-09-14, 07:24   

buziaczek napisał/a:
drugi raz bym tam nie poszła

A ja tam jeszcze kiedyĹ› pojadÄ™...
Byłem tam 3 lata temu z całą klasą na wycieczce, zresztą w tym roku też byłem ale tylko przejazdem...
 
 
 
buziaczek 
:*:*:*:*



Imię: Madzia;)
Wiek: 34
Dołączyła: 01 Cze 2006
Posty: 545
Skąd: Kolorowe Sny
Wysłany: 2006-09-14, 12:39   

No to jak tam będziesz to mnie odwiedź tylko wcześniej mi daj znać oki :P ??
_________________
Prawdziwa miłość wychodzi z serca
Ale znaleźć ją możemy tylko wtedy
Gdy poszukujemy jÄ… sercem:*:*:*

 
 
 
Dark Angel 
Dark Angel



Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 1127
Wysłany: 2006-09-14, 14:47   

Cytat:
No to jak tam będziesz to mnie odwiedź tylko wcześniej mi daj znać oki

Dobra, ale jak tam będę to z dziewczyną...
Koniec off-topicu!
 
 
 
*pereĹ‚ka* 
ech....


Wiek: 36
Dołączyła: 28 Maj 2006
Posty: 1186
Skąd: z zaskoczenia
Wysłany: 2006-09-14, 18:20   

Ja byłam tylko raz w Auschwitz-Birkenau w tamtym roku.
Zrobiło na mnie to duże wrażenie: zdjęcia, przedmioty, wszystkie narzędzia tortur i baraki.
Dużo wiedziałam na temat tego obozu, bo tam zginął św Maksymilian Kolbe, który jest patronem naszej parafii. Oczywiście w jego celi głodowej też byłam.
 
 
 
Dark Angel 
Dark Angel



Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 1127
Wysłany: 2006-09-14, 18:34   

Ja to kurcze wtedy mało wiedziałem o tym miejscu. Zresztą cała klasa prawie nic nie wiedziała. Wszyscy się "nudzili" itd. Sorki, ale taka jest prawda. Nikt nam nie mówił co tam się działo itd. Nauczycielka (organizator wycieczki) oszczędzała nawet na przewodniku, sama też nie tłumaczyła. W tym roku nasza klasa chciała zwiedzić Oświęcim ale tylko na przejeździe się skończyło. Jechaliśmy do Katowic.
 
 
 
buziaczek 
:*:*:*:*



Imię: Madzia;)
Wiek: 34
Dołączyła: 01 Cze 2006
Posty: 545
Skąd: Kolorowe Sny
Wysłany: 2006-09-15, 13:50   

No to jak ja byłam tam całą klasą to nam wszystko dokładnie opowiadali wszystko po kolei kazali zwiedzać, bo moja była wychowawczyni historii uczyła i tym się tak fascynowała i nam też kazała się tym fascynować i podziwiać, a jak ktoś się źle zachowywał, albo się śmiał czy coś w tym stylu to dostał niezły ochrzan, uwage i telefon do rodziców ;/
_________________
Prawdziwa miłość wychodzi z serca
Ale znaleźć ją możemy tylko wtedy
Gdy poszukujemy jÄ… sercem:*:*:*

 
 
 
Zaheel 
Boski prototyp - mutant



Dołączyła: 10 Sty 2007
Posty: 1675
Skąd: z Nibylandii
Wysłany: 2007-01-15, 10:38   

W Oświęcimiu nie byłam, chociaż bardzo chcę pojechać. Byłam tylko w pomniejszym obozie na wybrzeżu, tyle, że tam był chyba jeden barak i pare zjdęć. Zresztą byłam zbyt mała, żeby zrozumieć ogrom zagłady, którą niosą takie obozy. Zapamiętałam mała, gałgankową lalkę - zabrudzoną, z wyrwanym guzikowym okiem i zdjęcie robitnic chudych tak strasznie. Ostatnio zainteresował mnie tn tenam, więc wzięłam się za ksiażki opisujące obozy. Szmaglewska, Grzesiuk jak na razie. Okropne tragedie opisują, pojedyńcze dramaty czy zbiorowe kary... To wszystko działa na wyobraźnię.
_________________
''To rewolwer w twojej kieszeni, czy po prostu przyjemnie ci mnie widzieć?"

"Rzeczywistość jest wynikiem braku alkoholu"
 
 
 
KASHA 
:)



Imię: Katarzyna
Wiek: 35
Dołączyła: 29 Lip 2006
Posty: 82
Skąd: WrocĹ‚aw
Wysłany: 2007-01-15, 22:01   

Ja byłam w tym roku szkolnym tam ze szkoła...naprawde masakra....łzy się cisna w niektórych miejscach same na zewnatrz....maskara.... ;(
_________________
"coĹ› jest, albo czegoĹ› nie ma"
 
 
 
Mkj 



Dołączył: 15 Wrz 2006
Posty: 2287
Wysłany: 2007-01-16, 10:13   

Na pewno obóz w Oświęcimiu robi wrażenie... w senie negatywnym oczywiście.
Ale większe wrażenie, jeżeli to słowo tu pasuje, robi obóz Birkenau, Brzezinka... czyli kobiecy.
Kiedyś intreresowałem się tym bardzo czytałem 'Listy z Auschwitz', 'Dziecinstwo w pasiakach' itp... Ale w pewnym momencie brakło mi czasu i przestałem się tym interesować. Ale na pewno dużo pamiętam. :)
_________________
CHWDMP - usuń to hiuehiuheheiuheiuheiuhe.

CHWDMP

Stop cenzurze! Precz z Markim!

Tj: Może tak jak twierdzi MKJ robi sie z tego dość hermetyczne koło wzajemnej adoracji
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz zał±czać plików na tym forum
Możesz ¶ci±gać zał±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group