Forum Dyskusyjne Strona Główna Forum Dyskusyjne
dla wszystkich!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Dark Angel
2006-08-07, 06:22
Sierpień 44.
Autor Wiadomość
guevara 
bum_bum



Wiek: 38
Dołączył: 17 Cze 2006
Posty: 1207
Skąd: GdaĹ„sk
Wysłany: 2006-08-01, 16:47   SierpieĹ„ 44.

Obchodzimy rocznicÄ™ Powstania Warszawskiego.

Heinrich Himmler napisał/a:
walka najbardziej zażarta spośród prowadzonych od początku wojny, równie ciężka jak walka uliczna o Stalingrad


Kiedy po klęsce powstania polscy żołnierze byli prowadzeni, ulicami Warszawy, do niewoli - nawet niemieccy okupanci stali na baczność.

Wojska radzieckie przyjęły dość ciekawą taktykę podczas "wyzwalania" Warszawy. Zachowawczo postanowili poczekać aż powstanie zosstanie zdławione.

Przez wiele lat propaganda PRL'u, oraz oficjalna wersja w podręcznikach szkolnych do historii, szczególnie do 1956 roku, usiłowała przedstawić Powstanie jako nieodpowiedzialną decyzję, która spowodowała niewyobrażalne szkody i nie miała większego znaczenia militarnego. Po zmianie ustroju, dostrzec można z kolei jednostronne opinie idące w przeciwnym kierunku, budowany jest kult Powstania Warszawskiego.
_________________
"Nim wykrztuszę kolejny dźwięk"
"Bez Ciebie... WyjdÄ™ na powierzchniÄ™"
"ZapomnÄ™ o Tobie" "PrzejdÄ™ sam przez ten mrok"
"Nie potrafię nienawidzić Cię..."

"Gdy obudzi się nowy dzień
niech dla mnie juĹĽ nie wstaje"
 
 
 
Krystyna 
bitch, please



Wiek: 36
Dołączyła: 16 Lip 2006
Posty: 6281
Skąd: z Księżyca
Wysłany: 2006-08-01, 17:24   

Cóż komentować.

[*]
_________________
Ja nie szukam szczęścia, ja je tworzę.

Once you go black, you never go back.
 
 
dizzer 


Dołączył: 11 Lis 2006
Posty: 41
Skąd: Somonino
Wysłany: 2006-11-16, 16:06   

Jeden z najlepszych historykow na swiecie (Norman Davies) opisal powstanie z 44 roku bardzo szczegolowo, a w dodatku przystepnym jezykiem. JeĹĽeli ktos zainteresowany jest dziejami stolicy podczas 2 wojny swiatowej, ktora dzieki motywacji(zydzi doprowadzili do powstania w gettcie, co dodalo polakom odwagi) to polecam lekture :

- POWSTANIE 44 (N.Davies)
_________________
Dobry polityk musi umieć przepowiedzieć, co będzie się działo jutro, za tydzień, czy za rok i musi umieć wytłumaczyć, dlaczego nie zaszło to, co przepowiedział. Winston Churchill (1874-1965)
 
 
Paulus 



Dołączył: 15 Lis 2006
Posty: 617
Wysłany: 2006-11-16, 16:10   

Jest bardzo dobre ze względu na to, że dużo część książki to Powstanie opisane przez listy osób, biorące w nim udział i widzące na własne oczy tą hekatombę z różnych perspektyw.
 
 
 
guevara 
bum_bum



Wiek: 38
Dołączył: 17 Cze 2006
Posty: 1207
Skąd: GdaĹ„sk
Wysłany: 2006-11-16, 19:55   

Przeczutałem Powstanie 44 bardzo uważnie i uważam, że Davies jest raczej cienkim historykiem. Powstanie 44 to opasłe tomisko, które nic nie wnosi. Autor pisze o sprawach, które były już omawiane, przez setki programów popularno-naukowych, zaskakuje czytelnika stwierdzeniami, które czytelnik zna ze szkoły podstawowej.

Nie mniej jest to bardzo wartościowa pozycja z uwagi na samą osobe autora i fakt, że kieruje on uwagę opini publicznej i dziennikarzy na bardzo ważne sprawy.
_________________
"Nim wykrztuszę kolejny dźwięk"
"Bez Ciebie... WyjdÄ™ na powierzchniÄ™"
"ZapomnÄ™ o Tobie" "PrzejdÄ™ sam przez ten mrok"
"Nie potrafię nienawidzić Cię..."

"Gdy obudzi się nowy dzień
niech dla mnie juĹĽ nie wstaje"
 
 
 
Paulus 



Dołączył: 15 Lis 2006
Posty: 617
Wysłany: 2006-11-16, 19:58   

A czytałeś "Boże Igrzysko"?

"Powstanie44" ma właśnie ten plus, że zawiera relacje świadków. Reszta jest nijaka, brak rzetelnych opisów samego powstania, połowa książki to bodajże sytuacja sprzed Powstania.
 
 
 
guevara 
bum_bum



Wiek: 38
Dołączył: 17 Cze 2006
Posty: 1207
Skąd: GdaĹ„sk
Wysłany: 2006-11-16, 21:37   

Paulus napisał/a:
A czytałeś "Boże Igrzysko"?

Nie czytalem. Posiadam tą książkę, więc być może po nią sięgnę. Tak jak napisaleś Powstanie 44 jest dla mnie nijakie. Poprostu niski poziom merytoryczny.
_________________
"Nim wykrztuszę kolejny dźwięk"
"Bez Ciebie... WyjdÄ™ na powierzchniÄ™"
"ZapomnÄ™ o Tobie" "PrzejdÄ™ sam przez ten mrok"
"Nie potrafię nienawidzić Cię..."

"Gdy obudzi się nowy dzień
niech dla mnie juĹĽ nie wstaje"
 
 
 
Fantasia 


Dołączyła: 07 Sie 2006
Posty: 3340
Wysłany: 2006-11-17, 07:20   

Powstanie 44 czytałam momentami jest jak powieśc a nie prawdziwa ksiązka historyczna... Mimo, że przekazu typowo naukowego ma średnio dużo, czyta się ją fajnie. A pozatym miło, że powstają ksiązki o naszej historii pisane nie przez Polaków, czasem dzięki temu lepiej potrafi podejśc do faktów, mniej oceniająco, emocjonalnie.
Zamierzam przeczytac "Wyspy" Davisa, bo polecają to nam na studia, tylko, że nigdzie w bibliotece jej jeszcze nie znalazłam :(
_________________
Rivenris, jeĹ›li moĹĽesz, to dotrzymaj choć raz danego sĹ‚owa i oddaj pieniÄ…dze poĹĽyczone juĹĽ dawno temu. Ciężko pracuje i nie mogÄ™ być instytucjÄ… charytatywnÄ…. ByĹ‚oby ‘co najmniej Ĺ›mieszne’ gdyby osoba tak honorowa jak Ty miaĹ‚a dĹ‚ugi, prawda? :)
Ostatnio zmieniony przez Fantasia 2006-11-17, 07:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
dizzer 


Dołączył: 11 Lis 2006
Posty: 41
Skąd: Somonino
Wysłany: 2006-11-17, 13:20   

Ja obecnie zabieram sie za "Europe" Normana Daviesa, nie tylko dlatego ze jest napisana bardzo przystepnym, przejzystym jezykiem, ale rowniez dlatego, ze autor pisze z nutka zacieklosci historycznej, gdy czyta sie taka ksiazke, czyuje sie jakby sie bylo obserwatorem tamtych wydarzen. To pomaga zrozumiec pewne decyzje wladz, czy zwierzchnikow armii, jezeli chodzi o sztywne fakty to trzeba je dokuc z innych zrodel :) )
_________________
Dobry polityk musi umieć przepowiedzieć, co będzie się działo jutro, za tydzień, czy za rok i musi umieć wytłumaczyć, dlaczego nie zaszło to, co przepowiedział. Winston Churchill (1874-1965)
 
 
Zaheel 
Boski prototyp - mutant



Dołączyła: 10 Sty 2007
Posty: 1675
Skąd: z Nibylandii
Wysłany: 2007-06-29, 15:43   

A tak wracając do tematu, bo o panu Daviesie nie mogę za wiele powiedzieć to byłam ostatnio w muzeum Powstania Warszawskiego. Żałuje tylko ,ze miałam tak niewiele czasu żeby wszytsko zobaczyć dokładnie, bo dość późno weszłam. A poza tym "podpiełam" sie do jakiejś grupy z przewodnikiem. O ile bardziej wartościowe było to zwiedzanie, kiedy jakaś osoba mówi o pewnych szczegółach, których w inny sposób by sie nie poznało, a na pewno nie trafiło by z takim skotkiem do ludzi. Osobiście trochę się interesuję Powstaniem i o pewnych faktach wiedziałam, ale mnóstwo szczegółów wzbogaciło moiją wiedzę. Polecam to muzemu, bo nawet obojetnemu na te wydarzenia człowiekowi zostanie coś po tej wizycie.
_________________
''To rewolwer w twojej kieszeni, czy po prostu przyjemnie ci mnie widzieć?"

"Rzeczywistość jest wynikiem braku alkoholu"
 
 
 
somebody 
zaĹĽenowana



Imię: Justyna
Wiek: 34
Dołączyła: 18 Lut 2007
Posty: 784
Wysłany: 2007-07-01, 17:09   

Zaheel napisał/a:
muzeum Powstania Warszawskiego

Miałam okazję odwiedzić w kwietniu tego roku- robi niesamowite wrażenie, nawet nie spodziewałam się, że wieczorem po bardzo męczącym dniu coś będzie w stanie mnie tak zainteresować. Przewodnik nie tracił uwagi naszej grupy- po prostu nas zaczarował. Samo muzeum nawet dla kogoś kto nie jest miłośnikiem historii może być miejscem ciekawym. Zapada w pamięć po prostu, a to dobrze przy obecnym zainteresowaniu młodzieży historią i jej skojarzeniami dotyczącymi słowa "muzeum".
_________________
Acht napisał/a:
Kobiety. Nadinteligentne.
 
 
 
Marki 



Imię: Daniel
Dołączył: 28 Lip 2007
Posty: 1042
Skąd: Zewszad
Wysłany: 2007-07-30, 17:21   

Za dwa dni będziemy obchodzić 63 rocznice wybuchu powstania warszawskiego. Co o nim sądzicie? Czy było potrzebne? Czy ofiara krwi żołnierzy i cywilów nie poszła na marne?
 
 
Fantasia 


Dołączyła: 07 Sie 2006
Posty: 3340
Wysłany: 2007-07-30, 20:57   

No nie wiem czy oni liczyli w ogóle na zwycięstwo i "laury" (takie przenośne) za poświęcenie. Dla mnie warszawskie pozostanie powstaniem wyłącznie symbolicznym w imię godnej śmierci. Bo nie sądzę żeby ktokolwiek myślący racjonalnie wierzył w zwycięstwo. Było ich zbyt mało i zbyt słabo wszyszkolonych i uzbrojonych, mieli tylko wielkie serca gotowe do poświęceń.
Dobre wyjście nie istniało, bo na ich wykrwanienie się czekał już następny okupant.

[ Dodano: 2007-07-30, 21:58 ]
A do muzeum wybrałabym się bardzo chętnie, moze kiedyś przy okazji wizyty w stolicy :)
_________________
Rivenris, jeĹ›li moĹĽesz, to dotrzymaj choć raz danego sĹ‚owa i oddaj pieniÄ…dze poĹĽyczone juĹĽ dawno temu. Ciężko pracuje i nie mogÄ™ być instytucjÄ… charytatywnÄ…. ByĹ‚oby ‘co najmniej Ĺ›mieszne’ gdyby osoba tak honorowa jak Ty miaĹ‚a dĹ‚ugi, prawda? :)
 
 
 
Marki 



Imię: Daniel
Dołączył: 28 Lip 2007
Posty: 1042
Skąd: Zewszad
Wysłany: 2007-07-30, 21:20   

Fantasia napisał/a:
No nie wiem czy oni liczyli w ogóle na zwycięstwo

Wydaje mi się, że liczyli na zwycięstwo bo czy rozpoczynaliby powstanie gdyby nie mieli żadnych szans? Liczyli też na pomoc zachodu (który to raz zachód zawiódł?). Mieli też błędne dane co do pozycji armii czerwonej.
Ostatnio zmieniony przez Marki 2007-07-30, 21:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Fantasia 


Dołączyła: 07 Sie 2006
Posty: 3340
Wysłany: 2007-07-30, 21:28   

Marki napisał/a:
Wydaje mi się, że liczyli na zwycięstwo bo czy rozpoczynaliby powstanie gdyby nie mieli żadnych szans?
Chceli godnie umrzeć, w walce a nie poddając się i czekając.
Może rzeczywiście spodziewali się pomocy zachodu ale znając ich przeszłą "pomoc" choć by z początku działań wojennych było to bardzo naiwne.
_________________
Rivenris, jeĹ›li moĹĽesz, to dotrzymaj choć raz danego sĹ‚owa i oddaj pieniÄ…dze poĹĽyczone juĹĽ dawno temu. Ciężko pracuje i nie mogÄ™ być instytucjÄ… charytatywnÄ…. ByĹ‚oby ‘co najmniej Ĺ›mieszne’ gdyby osoba tak honorowa jak Ty miaĹ‚a dĹ‚ugi, prawda? :)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz zał±czać plików na tym forum
Możesz ¶ci±gać zał±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group