Forum Dyskusyjne Strona Gwna Forum Dyskusyjne
dla wszystkich!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Nastpny temat
Krytyka wierszy, czyli ocenianie
Autor Wiadomo
Reinmar 
:S:i:r::P:s:y:c:h:o:



Imi: Adam
Wiek: 34
Doczy: 30 Cze 2006
Posty: 68
Skd: California
Wysany: 2006-09-05, 18:30   

Cytat:
twoim zdaniem ją przekroczyłam. Napisałam "jakoś nie" a nie "do kosza" - jak widzisz i to i to nie jest argumentem ani wulgaryzmem a moja wypowiedź była dużo łagodniejsza niż w/w 'kosza', z którymi mam do czynienia dużo częściej i jakoś rozumiem o co chodzi i się nie obrażam bo i po co i za co - za zdanie czytelnika? I może zachowuję się jak małe dziecko, nie wiem, będąc sobą nie potrafię patrzeć póki co z dystansu.

moje zdanie rozumiem w ten sposób (na przykładzie):
ktoś się mnie pyta co sądzę o kolorze szarym?
odpowiadam że mi się nie podoba.
Dlaczego?
Nie wiem. Jest moim zdaniem brzydki.
Czy to ocena?
Nie, bo na ocenę składają się jakieś argumenty, których nie przytoczyłam a o które ty się domagasz. A moim jedynym argumentem jest to, że wolę kolor zielony tudzież niebieski od tego szarego. Tak samo z wierszem.

No ale ja dzieciak jestm to już smoczek w buźkę i nic nie mówię. Różnie myslimy o pewnych sprawach, jak widać. Pozdrawiam.


Jeśli Twoim zdaniem ocenianie poezji nie różni się niczym, od oceniania kolorów, albo innych przyziemnych spraw, to niestety nie mamy o czym rozmawiać. Czytałem zresztą inne Twoje oceny i te słynne "jakoś nie" jest wyjątkiem... Jak mam to inaczej odbierać... Szczerość bez ograniczeń i bez podstaw?

I mój obecny stan nie może być określony mianem "obrażenia". Nie dyskutujemy o tym, do kogo należy łopatka w piaskownicy, ale o poezji. Tutaj słowo "obrażam" powinno być abstrakcją.
Chociaż przyznam szczerze, że jeśli chciałaś mnie urazić tym "jakoś nie", to wyszło Ci to perfekcyjnie. Nie ma to, jak komuś przywalić. Dobił mnie również Twój brak szacunku dla tego, co tworzy inna osoba.

Cytat:
No ale ja dzieciak jestm to już smoczek w buźkę i nic nie mówię

Brzmi to jak foch dziewczyny, która ma pretensje do całego świata, tylko nie do siebie... Wybacz, ale jedynie się pogrążasz.

To tyle... Pzdr. :)
_________________

 
 
 
ankaanka 



Wiek: 32
Doczya: 28 Maj 2006
Posty: 2660
Skd: Bogumiłowice
Wysany: 2006-09-05, 20:10   

więc załużmy że to naprawdę był foch dziewczyny z którego nie chce mi sie otrząsać, bo nie chcę wracać do przeszłości (biorąc pod uwagę jedną scenę z "Króla Lwa" którego oglądałam kilka dni temu przeszłość to również to co się zdarzyło dwie sekundy temu) ale za to moge powiedzieć, że może poprawię się na przyszłość. Może - o ile będę widziała u siebie że faktycznie ludzie mogą mieć prawo do danej reakcji, tak jak teraz ty - przyznaję.

P.S> Nie chciałam cię urazić, bo moim założeniem nie jest wypowiadanie się na temat autora tylko utworu, no ale mniejsza, patrz powyższy akapit ;)

Tak więc ja też tyle - pozdrawiam ;)

[ Dodano: 2006-09-05, 20:20 ]
Cytat:
Mylisz pojęcia między oceną, a tylko własnym zdaniem. Bo ocena to wyciagniecie wszystkiego na światło dzienne, przegląd i wreszcie krytyka(dobra, bądź negatywna). A ocena w stylu do kosza, nie nie podoba się, to ni mniej ni wiecej, ale oznaka małej zasobnosci słownikowej i braku ochoty na poświecenie chwili na napisanie czegoś, co ma sens.


możliwe ;)

[ Dodano: 2006-09-05, 20:24 ]
Cytat:
Mylisz pojęcia między oceną, a tylko własnym zdaniem. Bo ocena to wyciagniecie wszystkiego na światło dzienne, przegląd i wreszcie krytyka(dobra, bądź negatywna). A ocena w stylu do kosza, nie nie podoba się, to ni mniej ni wiecej, ale oznaka małej zasobnosci słownikowej i braku ochoty na poświecenie chwili na napisanie czegoś, co ma sens.


możliwe ;)
_________________
"-Jeśli nie możesz się nauczyć jeździć na słoniu, naucz się przynajmniej jeździć konno.
-Co to jest słoń?
-Rodzaj borsuka - wyjaśniła Babcia."
/Terry Pratchett - Równoumagicznienie/
 
 
 
guevara 
bum_bum



Wiek: 38
Doczy: 17 Cze 2006
Posty: 1207
Skd: Gdańsk
Wysany: 2006-09-06, 22:09   

Takich wypowiedzi, jak ta o której mowa powinno się unikać. W szczególności Ty Aniu jako moderator powinnaś dbać o jakość i treściwość własnych postów. Tym bardziej, że w rozumieniu prawnym Administrator forum ponosi pełną odpowiedzialność za swoich moderatorów, których opinie są tożsame z opiniami całego zespołu administracyjnego strony/portalu/forum. Na tym polega właśnie trudność bycia moderatorem. Mod poprostu powinien dawać dobry przykład (boszsz jakie to moralizujące), jako moderator masz też, w stosunku do "zwykłych" userów, ograniczoną wolność wypowiedzi.

Jeszcze taka moja (subiektywna) uwaga nt krytyki wierszy (tudzież w ogóle krytyki sztuki) -
Forum młodzieżowe to specyficzne miejsce w internecie. Osoby piszące tutaj swoje wiersze to na ogół ludzie bardzo młodzi, z samego faktu podejmowania prób tworzenia poezji wywnioskować można, że są w pewnym stopniu wrażliwi. nigdy też niewiesz (bo każdy człowiek jest inny) jak młody autor odbierze Twoją krytykę.
Często wystarczy bardzo niewiele, by odebrać młodemu człowiekowi przyjemność z tworzenia własnej poezji, tym samym można spowodować, że ktoś poprostu przestanie pisać. Takie okaleczenie kogokolwiek byłoby zbrodnią, więc proszę:

>> Staraj się znajdować choćby drobiazgi, które mogą pozytywnie świadczyć o autorze. jeżeli jednak wiersz według Ciebie jest totalnie pusty i nie podoba Ci się w nim kompletnie NIC - to go poprostu nie oceniaj. <<

Jeżeli krytyk już musi chodzić poziemi to niech przynajmniej bedzie humanistą (prawdziwym, z powołania - uzbrojonym w otwartość na ludzi).
_________________
"Nim wykrztuszę kolejny dźwięk"
"Bez Ciebie... Wyjdę na powierzchnię"
"Zapomnę o Tobie" "Przejdę sam przez ten mrok"
"Nie potrafię nienawidzić Cię..."

"Gdy obudzi się nowy dzień
niech dla mnie już nie wstaje"
 
 
 
Zaheel 
Boski prototyp - mutant



Doczya: 10 Sty 2007
Posty: 1675
Skd: z Nibylandii
Wysany: 2007-01-11, 13:15   

Ostatnio własnie ktoś dał mi do oceny wiersze nie przyjmując do wiadomości, że nie umiem czytać poezji. Nie były rewelacyjne, według mojej opini, ale w każdym znalazłam coś co spodobało mi się.
Bardzo trudno oceniać poezję, bo nigdy nie wiem czy trafiłam w swoim odbiorze utworu. Bardzo imponuje mi ktoś kto potrafi zamieścić w tak niewielu słowach przekaz oraz zaskakująceporównania czy zderzenie jakiś słów. Bardzo podobaja mi sie wiersze, gdzie trzeba pomyśleć zanim wszytsko się odkryje.
_________________
''To rewolwer w twojej kieszeni, czy po prostu przyjemnie ci mnie widzieć?"

"Rzeczywistość jest wynikiem braku alkoholu"
 
 
 
ankaanka 



Wiek: 32
Doczya: 28 Maj 2006
Posty: 2660
Skd: Bogumiłowice
Wysany: 2007-01-11, 16:55   

Zaheel napisa/a:
Bardzo imponuje mi ktoś kto potrafi zamieścić w tak niewielu słowach przekaz oraz zaskakująceporównania czy zderzenie jakiś słów. Bardzo podobaja mi sie wiersze, gdzie trzeba pomyśleć zanim wszytsko się odkryje.


o to to to to! zgadzam się w 100% a może i więcej... nawet jak wiersz ma emocje a tego wyżej nie, to czegoś mi brakuje (nie chodzi w tym momencie o technikę). Bo wiersz to nie same emocje zapisane w kilku linijkach. Moim zdaniem, rzecz jasna.
_________________
"-Jeśli nie możesz się nauczyć jeździć na słoniu, naucz się przynajmniej jeździć konno.
-Co to jest słoń?
-Rodzaj borsuka - wyjaśniła Babcia."
/Terry Pratchett - Równoumagicznienie/
 
 
 
Reinmar 
:S:i:r::P:s:y:c:h:o:



Imi: Adam
Wiek: 34
Doczy: 30 Cze 2006
Posty: 68
Skd: California
Wysany: 2007-01-14, 21:59   

Cytat:
Bardzo podobaja mi sie wiersze, gdzie trzeba pomyśleć zanim wszytsko się odkryje.


Cytat:
nawet jak wiersz ma emocje a tego wyżej nie, to czegoś mi brakuje


Niestety, ale z tym sprawa wcale nie jest taka prosta. Nigdy nie można być pewnym, że zrozumiało się cały wiersz, wszystkie intencje autora. Jest to rzecz praktycznie niemożliwa, ponieważ pisanie poezji to strasznie emocjonalna kwestia.
Dlatego nie radzę oceniać z góry tego, czy wiersz ma coś w sobie, czy nie. Czy zmusza do myślenia, czy jedynie do czytania. Czasami łatwo nie dostrzec tego, co może świadczć o jego wielkości. To tyle... Pozdrawiam.
_________________

 
 
 
Zaheel 
Boski prototyp - mutant



Doczya: 10 Sty 2007
Posty: 1675
Skd: z Nibylandii
Wysany: 2007-01-15, 10:26   

Zgadzam się, że nigdy nie mozna być pewnym co do znaczenia danych słów w wierszu, dlatego poezja jest dla mnie trudna. Nie przeczę, że coś moze być wielkie, ale czsami poprostu tego nie dostrzegę. Jednak sama kiedy cokolwiek czytam czy nawet oceniam patrzę na te utwory dość subiektywnie i dopiero po upewnieniu się, że nie mam nic więcej do piowiedzenia i parokrotynm przeczytaniu utworu piszę jakąś opinię.
Wierszę sa wielznaczne, przez co każdy moze je odczytać inaczej. Daje to duże pole do popisu interpretatorom. Może nie zawsze trafią w pomysły autora, aleczasami odkryją coś nowego. Poezja daje każdemu to, co chce w niej widzeć.
_________________
''To rewolwer w twojej kieszeni, czy po prostu przyjemnie ci mnie widzieć?"

"Rzeczywistość jest wynikiem braku alkoholu"
 
 
 
ankaanka 



Wiek: 32
Doczya: 28 Maj 2006
Posty: 2660
Skd: Bogumiłowice
Wysany: 2007-01-15, 12:53   

Cytat:
Poezja daje każdemu to, co chce w niej widzeć


kocham cię kobieto :P
chodzi właśnie o to, że zderzenie jakiś ciekawych zwrotów daje do MYŚLENIA, bo czytać to się czyta o tak se po łebkach. Ten fragment zastanawia, na początku może nawet znaczyć tyle co jakiś kompletnie niezrozumiały zlepek słów, a dopiero potem każdy człowiek inaczej odbiera sobie ten fragment po przemyśleniu. A czasem cały wiersz wydaje się być bez sensu i dopiero po przeczytaniu całego dochodzi się do jakiś prze,yśleń, wniosków itd.
_________________
"-Jeśli nie możesz się nauczyć jeździć na słoniu, naucz się przynajmniej jeździć konno.
-Co to jest słoń?
-Rodzaj borsuka - wyjaśniła Babcia."
/Terry Pratchett - Równoumagicznienie/
 
 
 
Eos 
boska jak diabli



Imi: Justyna
Wiek: 34
Doczya: 14 Lis 2006
Posty: 3112
Skd: Łódź
Wysany: 2007-01-15, 15:49   

ankaanka napisa/a:
załużmy

Ania!
Załóżmy.
_________________
Oceniaj mnie, niech jad strumieniami leje się!
 
 
 
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group