Forum Dyskusyjne Strona Gwna Forum Dyskusyjne
dla wszystkich!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Nastpny temat
Polski-"Pan tadeusz"
Autor Wiadomo
Teneger
[Usunity]

  Wysany: 2007-08-01, 19:29   Polski-"Pan tadeusz"

Witam chciałbym prości was o pomoc w odpowiedzeniu na te pytania będę bardzo wdzięczny

1)Dzieje Jacka Soplicy Wg.relacji Gerwazego i spowiedzi bohatera
[indent] a)Kim jest
b)Wzajemne relacje Jacka i Stolnika
c)Reakcja bohatera na podanie "czarnej polewki"
d)Upadek moralny
c) dalsze dzieje[/indent]
2)Kim była Telimena, co wiemy o jej przeszłości, co robi w trakcie trwania akcji
3)Zaścianek
[indent]a) Wyjaśnij termin "szlachta zaściankowa"
b)główne postacie, w jakich wydarzeniach historycznych uczestniczyli
c) Co wzięło zaścianek z Horeszkami.[/indent]
4)Jak zorganizowano zjazd, kto brał w nim udział, kto był inicjatorem, jak przebiegał i jak się skończył
5)postać Żyda Jankiela
[indent] a)dlaczego jest patriotą,jakie są na to dowody
b)po co kontaktuje się z nim ksiądz Robak
c)jaki jest jego udział w zjeździe
d) Jaką mają pozycję żydzi wśród polskiej szlachty[/indent]
6)czyim dzieckiem jest Tadeusz, a czyim Zosia, dzaczego sędziemu zależy aby się pobrali
7)na podstawie księgi VII napisz jakie wady ma szlachta, jak reagują, myślą, jakie decyzje podejmują najszybciej.
8)kim był kapitan Ryków, gdzie walczył, jaka była jego rola w zajeździe.
9)wypisz zwyczaje szlachecki i scharakteryzuj jeden z nich



za pomoc w odpowiedzi na te pytania będę bardzo wdzięczny
 
 
Mószka 
Panna_M. (;



Imi: Asieńka
Wiek: 33
Doczya: 05 Mar 2007
Posty: 2329
Skd: Częstochowa
Wysany: 2007-08-01, 22:13   

Teneger napisa/a:
Witam chciałbym prości was o pomoc w odpowiedzeniu na te pytania będę bardzo wdzięczny

Polecam przeczytać ,,Pana Tadeusza'' na pewno będzie Ci łatwiej xD ^_^
_________________
Móha rucha karalucha,
A kieliszek jest bez ucha.
 
 
 
BazyL 



Imi: Peter
Wiek: 33
Doczy: 12 Maj 2007
Posty: 1699
Skd: Lublin
Wysany: 2007-08-01, 22:17   

Mószka napisa/a:
Polecam przeczytać ,,Pana Tadeusza'' na pewno będzie Ci łatwiej xD ^_^

O nie Mószka.....nie zgodzę się tylko przeczytać:
Książki nie gryzą, krzywdy nie wyrządzą. 'Pana Tadeusza' warto przeczytać ze zrozumieniem, przeanalizować go dokładnie. pytania staną się łatwe. dziecinnie łatwe.
ja Ci nie pomogę bo te 12 ksiąg czytałem w 2 gimnazjum czyli ok 2 lat temu, a pomijając tą książkę przeczytałem 100 innych. Czytaj dużo, zdobędziesz wiedzę i wiele wiele więcej.
_________________
A-well-a everybody's heard about the bird
Bird, bird, bird, b-bird's the word
 
 
 
Teneger
[Usunity]

Wysany: 2007-08-02, 08:19   

już raz czytałem książkę i nic nie wchodzi do tej głowy :(

no pomóżcie odpowiedzieć na te pytania
 
 
Deirdre 
prywatne chmury (;



Wiek: 35
Doczya: 26 Cze 2006
Posty: 2473
Wysany: 2007-08-02, 09:26   

A do kiedy chcesz mieć te odpowiedzi?
Bo nie mam teraz czasu, a i nie wiem, kiedy następnym razem się tutaj pojawię, ale na kilka pytań mogę odpowiedzieć.

[ Dodano: 2007-08-02, 10:30 ]
A!

I liczę, że zostaniesz z nami na forum dłużej. (; I trochę z nami popostujesz.^^
_________________
'a co to za miłość? kobieta potrzebuje gotówki, futer, brylantów i romantyzmu. a nie tylko romantyzmu!'
 
 
 
Teneger
[Usunity]

Wysany: 2007-08-02, 10:54   

najlepiej tak do 20 -25 sierpnia będę bardzo wdzięczny za pomoc

no mam zamiar zostać z wami i trochę popisać
Ostatnio zmieniony przez Teneger 2007-08-02, 10:55, w caoci zmieniany 1 raz  
 
 
Deirdre 
prywatne chmury (;



Wiek: 35
Doczya: 26 Cze 2006
Posty: 2473
Wysany: 2007-08-03, 10:01   

1.a
Często mnie na biesiady [zapraszał]; zdrowie moje wnaszał,
Krzyczał nieraz, do góry podniósłszy szklanicę,
Że nie ma przyjaciele nad Jacka Soplicę;
Jak on mnie ściskał! Wszyscy, któzy to widzieli,
Myśleli, że on ze mną duszą się podzieli.

Księga dziesiąta [spowiedź]

Innymi słowy, Stolink traktował Soplicę jak przyjaciela, ale:

Chytry starzec, wnet rzucił obojętne słowo
O procesach, sejmikach, łowach...
{..}
Gdy mię tak ściskał i o przyjaźni zapewniał,
Potrzebując mej szabli lub kreski na sejmie.


...ale tylko, aby poprawić własne interesy.

1.b
Soplica nie dostał czarnej polewki: Księga dziesiąta 576-586

2. : http://pl.wikipedia.org/w...8Pan_Tadeusz%29
3.a: http://pl.wikipedia.org/w...a%C5%9Bciankowa
5.a: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jankiel
_________________
'a co to za miłość? kobieta potrzebuje gotówki, futer, brylantów i romantyzmu. a nie tylko romantyzmu!'
 
 
 
Teneger
[Usunity]

Wysany: 2007-08-03, 11:37   

dziękuję za pomoc :prosze:

a ktoś inny może by pomógł odpowiedzieć na resztę pytań??

[ Dodano: 2007-08-04, 10:10 ]
a na tą resztę pytań ktoś by mógł odpowiedzieć


1)Dzieje Jacka Soplicy Wg.relacji Gerwazego i spowiedzi bohatera
a)Kim jest
d)Upadek moralny
c) dalsze dzieje
3)Zaścianek
b)główne postacie, w jakich wydarzeniach historycznych uczestniczyli
c) Co wzięło zaścianek z Horeszkami.
4)Jak zorganizowano zjazd, kto brał w nim udział, kto był inicjatorem, jak przebiegał i jak się skończył
5)postać Żyda Jankiela
b)po co kontaktuje się z nim ksiądz Robak
c)jaki jest jego udział w zjeździe
d) Jaką mają pozycję żydzi wśród polskiej szlachty[/indent]
6)czyim dzieckiem jest Tadeusz, a czyim Zosia, dzaczego sędziemu zależy aby się pobrali
7)na podstawie księgi VII napisz jakie wady ma szlachta, jak reagują, myślą, jakie decyzje podejmują najszybciej.
8)kim był kapitan Ryków, gdzie walczył, jaka była jego rola w zajeździe.
9)wypisz zwyczaje szlachecki i scharakteryzuj jeden z nich

[ Dodano: 2007-08-07, 15:24 ]
kto będzie tak dobry i odpowie na te pytania
 
 
Karolka_angel 
jestem szalona:)


Imi: Karolina
Wiek: 36
Doczya: 13 Sie 2007
Posty: 26
Skd: Rybnik
Wysany: 2007-08-22, 11:32   

1)
a)Kim jest- Jacek Soplica vel Ksiądz Robak – wbrew formule tytułowej jest to główny bohater utworu. Członek rodu Sopliców, brat Sędziego i ojciec Tadeusza. W młodości był hulaką i zawadiaką. Niestety, zakochawszy się w córce Stolnika Horeszki – Ewie, nie dostał zgody na małżeństwo z nią. W przypływie chwilowej złości zabija Stolnika, czym przekreśla swoje szanse na szczęście. Posadzony o spisek z Moskalami, udaje się na emigracją, aby nie dać się zrusyfikować. Uznany za zdrajcę postanawia odpokutować swoje grzechy poprzez wierną służbę ojczyźnie – najpierw jako żołnierz, a następnie jako emisariusz. Powraca na Litwę w mnisim habicie jako Ksiądz Robak, aby pozyskiwać ludzi „dla sprawy”.

b)wzajemne relacje Jacka i Stolnika- Stolnik- Bogaty, był wpływowym szlachcicem, natomiast Jacek Soplica, biedny ,ale miał posłuch wśród okolicznej szlachty. Magnat chętnie gościł go u siebie i starał się zjednać sobie jego przychylność w sprawach politycznych. Jacek Soplica widziała w nim przyjaciela, dopiero gdy podano mu „czarna polewkę” poznał prawdziwą przyczynę, dla której był zapraszany przez stolnika.. księga X 498-550

c)reakcja na podanie „czarnej polewki”- „ [Soplica] i już miał się oświadczać, lecz pomiarkowano i czarną polewkę do stołu podano” <relacja Gerwazego księga II 280-282> ... <księga X> dumny, nie błagał, nie uniżał się, wsiadła na konia i odjechał

d)upadek moralny- Stolnik był zwolennikiem Konstytucji 3 maja. Pewnego dnia jego zamek otoczyli Moskale. Wśród zamieszania nagle padł śmiertelny strzał. Horeszko wskazał zabójcę, w którym Gerwazy rozpoznał Jacka Soplicę.

e)dalsze dzieje- Pogrążony w rozpaczy Jacek ożenił się z kobietą, której nie kochał -- ona urodziła mu syna (TADEUSZA). Rozpił się i był odrzucany przez ludzi, zaś jego żona umarła. Wtedy, gdy Moskale próbowali zdobyć zamek, Jacek przypadkiem znalazł się w pobliżu, wyrwał strzelbę żołnierzowi i wypalił do Horeszki. Uznano go niesłusznie za sprzymierzeńca Rosjan. Po ucieczce z kraju walczył w Legionach, był ranny pod Jeną, zaś potem został zakonnikiem, kwestarzem o nazwisku Robak (symbolizującym pokorę i chęć uniżenia się). Nie zaprzestaje działalności na rzecz ojczyzny: przenosi tajne informacje, stara się zjednać ludność dla idei napoleońskiej, przygotowuje powstanie. Niestety, Klucznik zmącił jego plany wykorzystując zapał szlachty do prywatnych celów.

[ Dodano: 2007-08-22, 12:36 ]
4)
organizacja: Hrabia udał się zbrojnie do zaścianku Dobrzyńskiego. Tam też, w domu Macka nad Mackami trwa narada nad poselstwem Horeszków, Gerwazy dzięki swojej płomiennej przemowie przekonuje szlachtę do projektu zajazdu. W tym momencie milczący dotychczas Maciek ostro wyrzuca szlachcie takie postępowanie, nazywa ich nawet głupcami i wypędza ze swojego domu. Słowa te studzą ogólny entuzjazm, ale właśnie w tej chwili Hrabia wjeżdża do zaścianka, więc wszyscy wychodzą go powitać. W atmosferze ogólnego pijaństwa zapada decyzja o napaści na Soplicowo.

Uczestnicy: Gerwazy, hrabia, szlachta (z wyjątkiem Macka nad Mackami, Bartka Prusaka oraz żyda Jankiela).

Inicjator: Gerwazy

Przebieg: Hrabia i jego dżokeje chwytają Tadeusza. Napastnicy zajmują dwór. Gerwazy zmusza Protazego, by ogłosił, że zamek i dwór Sopliców należą do Hrabiego, jednak Woźny się wyrywa i ucieka z okrzykiem Protestuję! (VIII, 761). Zdobywcy zabijają zwierzęta domowe na ucztę, raczą się alkoholem i zasypiają. Nie wiadomo, kto sprowadził wojsko rosyjskie. Sprzyjający Polakom kapitan Ryków podlega jednak majorowi Płutowi, wyjątkowo podłemu Polakowi, który służy w armii rosyjskiej. Rosjanie wiążą śpiącą szlachtę zaściankową i zwracają wolność Soplicom. Żołnierze krępują pijanych uczestników zajazdu. Płut daje Sędziemu do zrozumienia, że samo wstawianie się za pojmanymi nic nie da, należy zapłacić za każdego po tysiąc rubli. Na pomoc Sędziemu przybywa ks. Robak, Maciej i Bartek Prusak z innymi szlachcicami, ale tych odstępuje chęć walki, gdy widzą Polaków pokonanych przez Rosjan. Ks. Robak udając akceptację działań Moskali usypia ich czujność, nakazuje spoić Rosjan alkoholem, jednak plany niweczy Tadeusz, oburzony zaczepianiem Telimeny przez pijanego Pluta (Tadeusz wymierza mu policzek). Wynika z tego groźny konflikt i Tadeusz strzela do majora, a wezwana szlachta wspólnie z uwolnionymi Dobrzyńskimi stawia czoła Moskalom. Po stronie Polaków ciężko ranny został ks. Robak, który zasłonił swoim ciałem Hrabiego. Major wyzywa Tadeusza na pojedynek, ale deleguje doń Rykowa. Wtedy Tadeusza zastępuje Hrabia, który chce przy tym załatwić osobiste porachunki. Kiedy jednak major każe żołnierzowi strzelić do Tadeusza, szlachta rzuca się na Rykowa. Broni go jednak sam Tadeusz prezentując rycerską postawę. Wojski z pomocnikami zrzuca na Moskali rusztowanie służące do suszenia serów. Polacy z łatwością opanowaliby resztę wojska, więc wezwany do poddania Ryków, oddaje Podkomorzemu szpadę, oświadczając, że on sam nie ma nic przeciwko Polakom, zaś sprawcą bitwy jest Major.

Koniec: Po ogłoszeniu przez Podkomorzego pokoju, Płut przestał udawać zabitego i wypełzł zza pokrzyw. Bitwę zakończył Rykow i Podkomorzy.

p.s. Ważne! nie zjazd.. a zAjazd:)

[ Dodano: 2007-08-22, 12:40 ]
5)
b) Jankiel współorganizuje z ks. Robakiem powstanie na Litwie. Jest patriotą, los Polski leży mu na sercu

c) W Księdze VII znaleźć można potwierdzenie patriotycznej postawy Jankiela, który w czasie narady w Dobrzynie próbuje powstrzymać szlachtę od zajazdu na Soplicowo, a zapał do walki wykorzystać w powstaniu.

6)Tadeusz- Syn Jacka Soplicy z jego nieudanego i krótkiego małżeństwa z ubogą dziewczyną.

Zosia- córka Ewy Horeszkównej i kasztelana witebskiego.

Dlaczego Sędziemu zależy żeby się pobrali?- wierzy, ze w ten sposób dojdzie do pogodzenia dwóch zwaśnionych rodów- Sopliców i Horeszków..

[ Dodano: 2007-08-22, 12:48 ]
na niektóre pytania z punktu 3 i 7 znajdziesz odpowiedzi na tej stronce: http://pan-tadeusz.klp.pl/a-5750.html

tam znajdziesz też w odnosniku- opracowanie, opis obyczajów..

jest to bardzo przydatna stronka z licznymi strszczeniami i opracowaniami, polecam.. mam nadzieję, że coś ci pomogłam.. :spoko: :brawo:

pozdrawiam, i polecam przeczytanie tej książki:) :)
_________________
OmNia VinCit AmoR
 
 
 
Teneger
[Usunity]

Wysany: 2007-08-22, 16:08   

dzięki :* wielkie dzięki :* bardzo mi sie to przyda :* *
 
 
Deirdre 
prywatne chmury (;



Wiek: 35
Doczya: 26 Cze 2006
Posty: 2473
Wysany: 2007-08-23, 11:50   

Tylko przypominam, że coś nam obiecałeś:
Cytat:
no mam zamiar zostać z wami i trochę popisać


(;

A jak to już koniec, to mogę zamknąć temat, tak?
_________________
'a co to za miłość? kobieta potrzebuje gotówki, futer, brylantów i romantyzmu. a nie tylko romantyzmu!'
 
 
 
Teneger
[Usunity]

Wysany: 2007-08-23, 17:20   

zostać zostanę

jeszcze jak by ktoś mógł odpowiedzieć na te pytania bo tylko mi te dwa już zostały

8)kim był kapitan Ryków, gdzie walczył, jaka była jego rola w zajeździe.
9)wypisz zwyczaje szlachecki i scharakteryzuj jeden z nich

[ Dodano: 2007-09-15, 16:22 ]
Temat do zamknięcia
 
 
Sara_18 


Wiek: 33
Doczya: 04 Gru 2007
Posty: 3
Wysany: 2007-12-04, 16:54   

Mam ogromną prośbe jest mi potrzebne drzewo genealogiczne Sopliców i nie wiem jak je zrobić jak ktoś wie jak to będe bardzo wdzieczna jak mi pomorze.
 
 
 
annoth 
slave



Imi: Łukasz
Wiek: 34
Doczy: 30 Sty 2007
Posty: 2683
Skd: Sanok
Wysany: 2007-12-04, 17:00   

Pomagamy tylko stałym i udzielającym się użytkownikom.
_________________
"W annoth'u (...) najbardziej denerwuje mnie jego annothowatość."
ˆ mjuzik

Eos napisa/a:
Ech, te baby... gupie :p .
 
 
 
Sara_18 


Wiek: 33
Doczya: 04 Gru 2007
Posty: 3
Wysany: 2007-12-09, 12:16   

Prosze niech mi ktoś pomorze z tym drzewem genealogicznym ja znalazłam tylko trzy osoby Sędziego, Tadeusza i Księdza Robaka czy to wszyscy czy jest ktoś jeszcze chce tylko to wiedzieć.POMOCY!!!!!
 
 
 
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group