Forum Dyskusyjne Strona Gwna Forum Dyskusyjne
dla wszystkich!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Nastpny temat
Przesunity przez: Krystyna
2007-07-15, 05:05
Antyk czy Średniowiecze
Autor Wiadomo
Fantasia 


Doczya: 07 Sie 2006
Posty: 3340
Wysany: 2007-06-22, 10:55   

Zdecydowanie śerdiowiecze wydaje mi się ciekawsze, wojny, zarazy, księgi zakazane, rycerze, stare zamczyska ehhh... na pewno nie byłoby nudno :roll:

a antyk wydaje mi sie jednak nieco bardziej nudny i za badrzo poukładny.
choć też zależy bo jak w tyś średniowieczy miałabym być chłopem folwarcznym albo jakims stajennym czy cus to tez tak nieciekawie 8)
_________________
Rivenris, jeśli możesz, to dotrzymaj choć raz danego słowa i oddaj pieniądze pożyczone już dawno temu. Ciężko pracuje i nie mogę być instytucją charytatywną. Byłoby ‘co najmniej śmieszne’ gdyby osoba tak honorowa jak Ty miała długi, prawda? :)
 
 
 
Eos 
boska jak diabli



Imi: Justyna
Wiek: 34
Doczya: 14 Lis 2006
Posty: 3112
Skd: Łódź
Wysany: 2007-06-22, 11:29   

Cytat:
w średniowieczu na 1 miejscu był Bog
w antyku na 1 miejscu czlowiek...

Co za bzdury!

Antyk.
_________________
Oceniaj mnie, niech jad strumieniami leje się!
 
 
 
annoth 
slave



Imi: Łukasz
Wiek: 34
Doczy: 30 Sty 2007
Posty: 2683
Skd: Sanok
Wysany: 2007-06-22, 12:26   

Eos napisa/a:
Co za bzdury!

Może to tylko uogólnienie? Czemu uważasz że to bzdury?

Zdecydowanie antyk, ale jeszcze bardziej renesans.
Średniowiecza nie lubię. Wojny, szaleńcy, hipokryzja.
_________________
"W annoth'u (...) najbardziej denerwuje mnie jego annothowatość."
ˆ mjuzik

Eos napisa/a:
Ech, te baby... gupie :p .
 
 
 
Eos 
boska jak diabli



Imi: Justyna
Wiek: 34
Doczya: 14 Lis 2006
Posty: 3112
Skd: Łódź
Wysany: 2007-06-22, 14:39   

annoth napisa/a:
Może to tylko uogólnienie? Czemu uważasz że to bzdury?

Nawet uogólnienie w tym przypadku jest bzdurą. Widzisz, takie teorie biorą się z tego, że ludzie rozpatrują epokę tylko pod względem literatury, czy malarstwa. Prawda jest taka, że w antyku człowiek wcale nie był na "pierwszym miejscu". Ono zawsze należało do Boga lub bogów. Człowiek po prostu był obiektem zainteresowań. Przyglądając się głębiej kulturze np Grecji na myśl przychodzą nam liczne rzeźby Bogów, freski przedstawiające sklepienia nieba, płaskorzeźby przedstawiające właśnie nieśmiertelnych. Cała mitologia opowiada właśnie o bogach. A ody Horacego? Do Apolla, Muzy Melpomeny ... O, albo Safona. Przecież ona tworzyła rozliczne modlitwy, litanie. A cała filozofia ... owszem skupiała się wokół człowieka. Ale Grecy uważali, że filozofia przybliża człowieka do tego, co boskie, bowiem jest boską wiedzą. Wszystko sprowadza się do jednego. Dlatego szlag mnie trafia, gdy słyszę takie puste slogany powtarzane na okrągło :)
_________________
Oceniaj mnie, niech jad strumieniami leje się!
 
 
 
Kya 



Imi: Magda
Wiek: 34
Doczya: 27 Maj 2007
Posty: 2516
Skd: Kraków
Wysany: 2007-06-22, 20:04   

Hmmm Antyk, ale tak ogólnie to oświecenie :P
 
 
 
Paulus 



Doczy: 15 Lis 2006
Posty: 617
Wysany: 2007-06-23, 12:57   

annoth napisa/a:
Zdecydowanie antyk, ale jeszcze bardziej renesans.
Średniowiecza nie lubię. Wojny, szaleńcy, hipokryzja.

A w której epoce nie było szaleńców, wojen i hipokryzji?
 
 
 
annoth 
slave



Imi: Łukasz
Wiek: 34
Doczy: 30 Sty 2007
Posty: 2683
Skd: Sanok
Wysany: 2007-06-23, 20:20   

Paulus napisa/a:
A w której epoce nie było szaleńców, wojen i hipokryzji?

W każdej byli, ale średniowiecze zostawia wyjątkowo niemiły smak, wrażenie...
z resztą, co się będę tłumaczył... nie lubię średniowiecza bo źle mi się kojarzy...
_________________
"W annoth'u (...) najbardziej denerwuje mnie jego annothowatość."
ˆ mjuzik

Eos napisa/a:
Ech, te baby... gupie :p .
 
 
 
Taka jedna 
stwór!



Imi: Natalek
Wiek: 37
Doczya: 27 Sty 2007
Posty: 3834
Skd: uć
Wysany: 2007-06-24, 11:18   

Eos napisa/a:
Nawet uogólnienie w tym przypadku jest bzdurą. Widzisz, takie teorie biorą się z tego, że ludzie rozpatrują epokę tylko pod względem literatury, czy malarstwa. Prawda jest taka, że w antyku człowiek wcale nie był na "pierwszym miejscu". Ono zawsze należało do Boga lub bogów. Człowiek po prostu był obiektem zainteresowań. Przyglądając się głębiej kulturze np Grecji na myśl przychodzą nam liczne rzeźby Bogów, freski przedstawiające sklepienia nieba, płaskorzeźby przedstawiające właśnie nieśmiertelnych. Cała mitologia opowiada właśnie o bogach. A ody Horacego? Do Apolla, Muzy Melpomeny ... O, albo Safona. Przecież ona tworzyła rozliczne modlitwy, litanie. A cała filozofia ... owszem skupiała się wokół człowieka. Ale Grecy uważali, że filozofia przybliża człowieka do tego, co boskie, bowiem jest boską wiedzą. Wszystko sprowadza się do jednego. Dlatego szlag mnie trafia, gdy słyszę takie puste slogany powtarzane na okrągło

...nie zupełnie :] w filozofia antyczna to oprócz fizyki przede_wszystkim etyka a jeśli etyka to mowa zdecydowanie o człowieku 8) co do bogów to mieli oni zupełnie inny charakter od naszego rozumienia Boga. Dla ludzi antycznych byczki, owieczki, jałówki dla każdego coś miłego i będzie dobrze. :P np. w atenach nie był karany ateizm ale bezbożność (czyli nie przestrzeganie obrządków brak szacunku dla religii etc.) za to skazano również Sokratesa :cry:
a dążenie do boskości nie miało takiego znaczenia jak np. w średniowieczu. często zapomina się, że to była zupełnie inna ludzka mentalność i zupełnie inny zestaw pojęć którymi się posługiwali...ja zdecydowanie wolę antyk bo z punktu widzenia etycznego był najbardziej wyrazisty ze wszystkicch epok. nie podoba mi się relatywizm moralny który przyszedł w średniowieczu :(

a średniowiecze tez bardzo mylnie jest kojarzone z kompletnym ciemnogrodem, gdzie księgi palono pseudointelektualisci strazyli soę nawzajem piekłem i belzebubem :lol:
to naprawdę światła epoka :) na początku wprawdzie zanikło wsztystko, cywilizacja się strasznie uwsteczniła, ale potem mamy wybitnych myslicieli którzy nie ustępowali platonow czy arystotelesowi jak np. Augustyn, Eriugena, Akwinata, Albert Wielki...wprawdzie oszołomy które twierdziły, że filozofia i wiedza są złe i prowadza do grzechu, tez byli, ale to marginalne przypadki ;] a na uniwersytecie średniowiecznym ja bym chciała studiować :) mieli ćwiczenia logicznie których przeciętny matematyk nie potrafili rozwiązać :P a to był tylko początek nauki ;)
_________________

Ostatnio zmieniony przez Krystyna 2007-06-25, 18:19, w caoci zmieniany 1 raz  
 
 
 
czarna dalia 
Inna niż wszystkie



Doczya: 18 Sie 2007
Posty: 66
Wysany: 2007-08-18, 23:27   

Antyk. W średniowieczu jedno na 10 dzieci dożywało 10 roku życia. Do tego tylko 10% społeczeństwa było naprawde bogatym. Natomiast w antyku liczył sie człowiek jego potrzeby, sprawność.
_________________
Jestem, jaka jestem
Robie zawsze to co zechce
Chociaż wstaję bardzo wcześnie
Bardzo późno chodzę spać
Czasem nawet sobie przeklnę
Zgadnijcie, jak
 
 
 
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group