Forum Dyskusyjne Strona Gwna Forum Dyskusyjne
dla wszystkich!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Nastpny temat
Pranie brudów (trad. Sowieci)
Autor Wiadomo
guevara 
bum_bum



Wiek: 38
Doczy: 17 Cze 2006
Posty: 1207
Skd: Gdańsk
Wysany: 2006-09-18, 20:16   Pranie brudów (trad. Sowieci)

Hej dziewczyno, hej niebogo jakieś wojsko idzie drogą!
Schowaj pieniądze, schowaj zegarek! Kryj się, kryj!

A ja myślałem, że to Oni, że to banda bandę goni
A to Czerwoni, Czerwoni! Kryj się, kryj!

A ten gruby, co na przedzie, na kradzionym koniu jedzie
To Rokossowski, marszałek polski! Kryj się, kryj!

A ja myślałem, że to śmieci, że to gówno z nieba leci
A to Sowieci, Sowieci! Kryj się, kryj!

Przyjdą nocą, zgwałcą srodze na kradzionej gdzieś podłodze
Zostawią z dzieckiem, dzieckiem radzieckiem! Kryj się, kryj!

A ja myślałem, że to trzewik, że to kryty słomą chlewik
A to bolszewik, bolszewik! Kryj się, kryj!

A ja myślałem, że to Oni, że to banda bandę goni
A to Czerwoni, Czerwoni! Kryj się, kryj!

A ja myślałem, że to śmieci, że to gówno z nieba leci
A to Sowieci, Sowieci! Kryj się, kryj!
_________________
"Nim wykrztuszę kolejny dźwięk"
"Bez Ciebie... Wyjdę na powierzchnię"
"Zapomnę o Tobie" "Przejdę sam przez ten mrok"
"Nie potrafię nienawidzić Cię..."

"Gdy obudzi się nowy dzień
niech dla mnie już nie wstaje"
 
 
 
ankaanka 



Wiek: 32
Doczya: 28 Maj 2006
Posty: 2660
Skd: Bogumiłowice
Wysany: 2006-09-19, 18:16   

hmm i tu muszę zaskoczyć samą siebie - niezłe :)
niby nie w moim guście, no ale to wiadomo nie od dziś, jednak to mi jakoś podeszło. Może dlatego że mi się skojarzyło z wierszami Bursy jesli chodzi o niektóre wyrazy i z Wojaczkiem jeśli chodzi o formę. Ot, co, takie skojarzenia ;)

Pozdrawiam, ankaanka
_________________
"-Jeśli nie możesz się nauczyć jeździć na słoniu, naucz się przynajmniej jeździć konno.
-Co to jest słoń?
-Rodzaj borsuka - wyjaśniła Babcia."
/Terry Pratchett - Równoumagicznienie/
 
 
 
ja



Doczy: 25 Cze 2006
Posty: 114
Wysany: 2006-09-20, 01:21   

Pioska ma blisko 100 lat a Kazio S. ją przyswoił ;)
_________________
www.upr.kartuzy.pl
 
 
guevara 
bum_bum



Wiek: 38
Doczy: 17 Cze 2006
Posty: 1207
Skd: Gdańsk
Wysany: 2006-09-20, 18:32   

Nie Kazik tylko Mazzol z zespołem Aritmic Perfection na płycie "Rozmowy s catem". Skoro Rokossowski został wicepremierem w latach pięćdziesiątych, to piosenka nie może mieć stu lat :lol:


fot. IPN
_________________
"Nim wykrztuszę kolejny dźwięk"
"Bez Ciebie... Wyjdę na powierzchnię"
"Zapomnę o Tobie" "Przejdę sam przez ten mrok"
"Nie potrafię nienawidzić Cię..."

"Gdy obudzi się nowy dzień
niech dla mnie już nie wstaje"
Ostatnio zmieniony przez guevara 2006-09-20, 18:33, w caoci zmieniany 1 raz  
 
 
 
ankaanka 



Wiek: 32
Doczya: 28 Maj 2006
Posty: 2660
Skd: Bogumiłowice
Wysany: 2006-09-21, 16:15   

guevara napisa/a:
Nie Kazik tylko Mazzol z zespołem Aritmic Perfection na płycie "Rozmowy s catem". Skoro Rokossowski został wicepremierem w latach pięćdziesiątych, to piosenka nie może mieć stu lat :lol:


czy to oznacza że mimo iż nie znałam tekstu i normalnie by mi się nie podobał, to podświadomie uważam ten twór za dobry? Ej kurtka, coś chyba we mnie jest :lol: :lol: ;)
_________________
"-Jeśli nie możesz się nauczyć jeździć na słoniu, naucz się przynajmniej jeździć konno.
-Co to jest słoń?
-Rodzaj borsuka - wyjaśniła Babcia."
/Terry Pratchett - Równoumagicznienie/
 
 
 
guevara 
bum_bum



Wiek: 38
Doczy: 17 Cze 2006
Posty: 1207
Skd: Gdańsk
Wysany: 2006-09-21, 18:07   

ankaanka, nie ściemniaj. Jak chcesz udowodnić wiedzę, to pomóż ludziom, którzy mają problem z interpretacją wierszy. Bo jak na razie to pierwsza poetka tego forum nic nie napisała w tematach związanych z z interpretacją. :lol: :lol: :lol:
_________________
"Nim wykrztuszę kolejny dźwięk"
"Bez Ciebie... Wyjdę na powierzchnię"
"Zapomnę o Tobie" "Przejdę sam przez ten mrok"
"Nie potrafię nienawidzić Cię..."

"Gdy obudzi się nowy dzień
niech dla mnie już nie wstaje"
Ostatnio zmieniony przez Blanca 2006-09-21, 20:14, w caoci zmieniany 1 raz  
 
 
 
ankaanka 



Wiek: 32
Doczya: 28 Maj 2006
Posty: 2660
Skd: Bogumiłowice
Wysany: 2006-09-21, 19:52   

nienawidzę interpretacji jakichkolwiek i czyichkolwiek wierszy - skoro autor wie co napisał no to mu z tym dobrze, a każdy czytelnik odbiera wiersz inaczej. Nie chcę aby moje wiersze były interpretowane jakoś głosno lub żeby wszyscy ludzie dookoła mówili jak to mój twór interpretują (chodzi o forum). I niby jak mam pomagac tym ludziom? Jesli napisze jak ja interpretuję ten wiersz, a sami nic nie wymyślą, to ja tylko narzucę im swój punkt widzenia.

ot co, moje zdanie.
_________________
"-Jeśli nie możesz się nauczyć jeździć na słoniu, naucz się przynajmniej jeździć konno.
-Co to jest słoń?
-Rodzaj borsuka - wyjaśniła Babcia."
/Terry Pratchett - Równoumagicznienie/
 
 
 
guevara 
bum_bum



Wiek: 38
Doczy: 17 Cze 2006
Posty: 1207
Skd: Gdańsk
Wysany: 2006-09-22, 10:01   

Czyli cały system nauczania literatury, poetiki i J.Polskiego jest do bani? Być może, ale bez biegłej umiejętności interpretowania wierszy nie dostaniesz się np na Filologię Polską. Znaczy dostać się bez tego można, ale szybko sie wylatuje. Zresztą podobno ktoś kto tego nie potrafi nie powinien nawet podchodzić do matury, więc i tak predzej, czy później będziesz musiała zacząć interpretować i omawiać budowę wierszy tych dobrych poetów a nie internetowych.
_________________
"Nim wykrztuszę kolejny dźwięk"
"Bez Ciebie... Wyjdę na powierzchnię"
"Zapomnę o Tobie" "Przejdę sam przez ten mrok"
"Nie potrafię nienawidzić Cię..."

"Gdy obudzi się nowy dzień
niech dla mnie już nie wstaje"
 
 
 
ja



Doczy: 25 Cze 2006
Posty: 114
Wysany: 2006-09-22, 17:43   

Panie Głewara ,"blisko" czy "prawie" robi wielką różnice ,posiedź Panw necie...pozatym sowa piosenek sa też ruchome...a że ktoś zna wykonanie Kazia a ktoś inny nie-nie znaczy to zupełnie że to nie jest prawdą...A feee....Jak w polskiej polityce...ośmieszanie argumentem... ;/
_________________
www.upr.kartuzy.pl
 
 
guevara 
bum_bum



Wiek: 38
Doczy: 17 Cze 2006
Posty: 1207
Skd: Gdańsk
Wysany: 2006-09-22, 20:35   

Czyta się "Gewara". "Net" nie jest dobrym źródłem wiedzy. Nie wiem kiedy powstała piosenka, ale słowa o Rokossowskim nie mogą mieć więcej niż pięćdziesięciu-kilku lat. A różnica między pięćdziesiąt-kilka a prawie sto jest raczej spora. Ale to takie moję zboczenie, związane z moim hobby ;]
_________________
"Nim wykrztuszę kolejny dźwięk"
"Bez Ciebie... Wyjdę na powierzchnię"
"Zapomnę o Tobie" "Przejdę sam przez ten mrok"
"Nie potrafię nienawidzić Cię..."

"Gdy obudzi się nowy dzień
niech dla mnie już nie wstaje"
 
 
 
ankaanka 



Wiek: 32
Doczya: 28 Maj 2006
Posty: 2660
Skd: Bogumiłowice
Wysany: 2006-09-22, 20:40   

nie cały system nauczania, a sama interpretacja - i tak, jeśli ktoś mnie nie zmusi do interpretacji (szkoła) to tego robić nigdy w życiu nie będę. Bo moim zdaniem akurat interpretacja wierszy jest głupotą, jeśli chodzi o jej pisanie czy też uczenie jej kogoś. Każdy interpretuje wiersz inaczej. I moim zdaniem bezsensowne jest pisanie tego, i właśnie teraz mówię otwarcie, że moim zdaniem do bani jest system nauczania dotyczący interpretacji - nawet na tej całej filologii polskiej.

I owszem, będę musiała interpretować utwory dobrych poetów, ale z przymusu i nadal to będzie dla mnie głupota...
_________________
"-Jeśli nie możesz się nauczyć jeździć na słoniu, naucz się przynajmniej jeździć konno.
-Co to jest słoń?
-Rodzaj borsuka - wyjaśniła Babcia."
/Terry Pratchett - Równoumagicznienie/
 
 
 
ja



Doczy: 25 Cze 2006
Posty: 114
Wysany: 2006-09-23, 11:55   

Głewara to po kaszubsku :wink: ,jako lokalna patriotka tego języka uzywam od czasu do czasu (skoro umiem to dlaczego nie ;) ) no i nie wiadomo czy Che zyczyłby sobie abyś uzywał nicku zwiazanego z jego osobą...aleś się uczepił tego Rokossowskiego...zwrotki sie dodaje ,zmienia-tak to już jest z piosenką...hmm...wyprowadź mnie z błędu - jeśli się myle-ale mam czasami wrażenie że czujesz sie lepszy od innych ,"równiejszy wśród równych" :p ,ale zupełnie nie łapie jeszcze dlaczego...czyżbyś był "Wybranym" czy jak ? :lol:
_________________
www.upr.kartuzy.pl
 
 
guevara 
bum_bum



Wiek: 38
Doczy: 17 Cze 2006
Posty: 1207
Skd: Gdańsk
Wysany: 2006-09-23, 18:41   

Mhm, celne spostrzeżeni. Faktycznie, lubię mieć rację. Zaręczam jednak, że nie czuje się lepszy od innych (ani też gorszy). Zresztą nigdy nie kryłem, że jestem egocentryczny. Mam jednak grono przyjaciół, których kocham i którzy są dla mnie wzorem.

Mało mnie obchodzi czy Che byłby zadowolony. Zresztą nie wiemy, czy Che byłby zadowolony, gdyby wiedział jak wyglądać będzie socjalizm. Zawsze miałem konserwatywne, anty-lewackie poglądy. A Che to fenomen popkultury, podobnie jak Ewa Peron. A nicku używał wyłącznie dla tego, że jak miałem długie włosi (i się nie goliłem), to byłem podobny do Ernesto Guevary. Idolami są dla mnie Staszewski i Łysiak.

To tak: związek sowiecki powstał na początku lat dwudziestych. Chyba nie powiesz mi, że przez dwadzieścia lat piosenka zmieniła się niemal całkowicie i od ponad osiemdziesięciu lat jest o armii sowieckiej. Aha ZSRR powstało dokładnie bodaj w 1922 roku.

Zwrtacam honor Ja. Faktycznie Kazik Staszewski kiedyś to nagrał, ściślej unreleased z "KULT KAZIKA".
_________________
"Nim wykrztuszę kolejny dźwięk"
"Bez Ciebie... Wyjdę na powierzchnię"
"Zapomnę o Tobie" "Przejdę sam przez ten mrok"
"Nie potrafię nienawidzić Cię..."

"Gdy obudzi się nowy dzień
niech dla mnie już nie wstaje"
 
 
 
ja



Doczy: 25 Cze 2006
Posty: 114
Wysany: 2006-09-23, 22:41   

:)
podoba mi sie twoja wypowiedź...jest przynajmniej szczera , w miare mam wrażenie że się nie kreujesz w niej na kogośtam ale jestes sobą (bo ludzie w necie lubią z siebie robić intelektualistów ,introwertyków i artystów )...serio to nie wiem jak brzmiały słowa tej piosenki wcześniej znalazłam jednak fragment oraz info iz "blisko 100 lat temu" itd...jednak jak dla mnie to nie jest to nieprawdopodobne aby piosenka zyła ,rozwijała się ,dotyczyła podobnego problemu ,chociaż w innym czasie i związanego z innymi ludźmi...jak tylko uda mi sie dorwac do mocnijeszych argumentów ( o ile uda mi się ;) ) to dam znac...Pozdrawiam ...***ja ;)
_________________
www.upr.kartuzy.pl
 
 
guevara 
bum_bum



Wiek: 38
Doczy: 17 Cze 2006
Posty: 1207
Skd: Gdańsk
Wysany: 2006-09-24, 09:43   

Wszyscy artyści to prostytutki (Kazik, kaenżet). Jeszcze jast taki drobiazg, co to znaczy "blisko". Nie twierdzę, że jest to nieprawdopodobne. Jednak tekst, w tej formie, w której go wpisałem może mieź maksymalnie pięćdziesiąt kilka lat. Jeżeli trzymać się tylko "sowieckości" to góra te osiemdziesiąt kilka latek, choć wątpie, by te słowa pojawiły się tak od razu po powstaniu Związku Radzieckiego.

Nie rozumiem, po co kreowac się na intelektualistów. Każdy jest w czymś dobry. Dzisiaj ja zagnę "X" z historii, jutro "X" zagnie mnie ze stu innych zagadnień. To jest właśnie pozytywne. Przynajmniej można sie czegoś od siebie na wzajem nauczyć. Chyba, że komus zalezy na kontemplowaniu własnego cierpienia. Każdy ma dobre i złe dni, czasami dobre i złe miesiące. Podstawa to przetrwać te złe i doczekać tych dobrych. Czego życzę wszystkim i sobie też.

Jeżeli wpadniesz na trop informacji o powstaniu tej piosenki to jestem tym zainteresowany, daj znać.
_________________
"Nim wykrztuszę kolejny dźwięk"
"Bez Ciebie... Wyjdę na powierzchnię"
"Zapomnę o Tobie" "Przejdę sam przez ten mrok"
"Nie potrafię nienawidzić Cię..."

"Gdy obudzi się nowy dzień
niech dla mnie już nie wstaje"
 
 
 
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group