Forum Dyskusyjne Strona G³ówna Forum Dyskusyjne
dla wszystkich!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Przesuniêty przez: Krystyna
2006-08-31, 17:47
Bóg
Autor WiadomoϾ
Asik 
hokus pokus czary mary



Imiê: AÅ›ka
Do³¹czy³a: 15 Wrz 2008
Posty: 1371
Sk¹d: dzisiaj tu jutro tam
Wys³any: 2008-10-24, 00:33   

Taka jedna napisa³/a:
tak się niestety składa, że najgorsze rzeczy ludzie robią sobie sami, i Bóg dając nam wolną wole uniemożliwia sobie ingerencje. mamy wolność, mamy odpowiedzialność.


Do końca nie wiemy w ilu % to my decydujemy o naszym życiu, a na ile Bóg nami kieruje wg swojego planu.
Można uznać, że Bóg daÅ‚ nam wolnÄ… wolÄ™ (ale, że On jest wszechmocny, wszechwiedzÄ…cy…) to i tak wie jak postÄ…pimy. Natomiast kwestia jest taka, że to my nie wiemy jak postÄ…pimy – i na tym polega nasza wolna wola.
Po za tym dokonując jakiegoś wyboru (powiedzmy, że złego) poniekąd wpływamy na losy innego człowieka i go ranimy. A ta zraniona osoba nie dokonała żadnego wyboru, a i tak cierpi.

Taka jedna napisa³/a:
A śmierć? moim skromnym zdaniem, śmierć po szczęśliwym i spełnionym życiu jest najlepszym co może spotkać człowieka...to tylko żyjący są egoistami


WÅ‚aÅ›nie po szczęśliwym i speÅ‚nionym życiu. A jeÅ›li umiera nowo narodzone dziecko, które nie miaÅ‚o okazji przekonać siÄ™ co to jest radość, szczęście na ziemskim Å›wiecie? Czy wtedy rodzice tego dziecka sÄ… egoistami, że nie cieszÄ… siÄ™ z tego, iż ich dziecko znajduje siÄ™ w „lepszym” Å›wiecie?

Rivenris napisa³/a:
Takie coś słyszałem już miliony razy i połowa ludzi w tym myśli, że to jest tak indywidualna sytuacja, że mają do tego prawo.


Każda historia, która z pozoru wydaje się podobna do innych, skrywa w sobie zawsze coś innego.

Rivenris napisa³/a:
Tyle, że w większości przypadków jest to tłumaczenie sobie tego, że nigdy się tak na prawdę nie czuło własnej wiary (co dotyka znaczną większość naszego społeczeństwa) i chęć wyrwania się z okłamywania samego siebie.


Może coÅ› w tym jest… ale trudnoÅ›ci w wierze sÄ… normalnym stanem rzeczy, nawet Å›wiÄ™ci siÄ™ z nimi borykali, a później przeżywali wspaniaÅ‚e nawrócenie.
Jednocześnie im człowiek bardziej świadomy swojej wiary, tym więcej pojawia się wątpliwości. Zaczynając sobie zadawać różne pytania można w łatwy sposób podważyć słowa autorytetów w kwestii wiary.
_________________
A ja nie chciałbym tak po prostu przeminąć...
 
 
 
Taka jedna 
stwór!



Imiê: Natalek
Wiek: 37
Do³¹czy³a: 27 Sty 2007
Posty: 3834
Sk¹d: uć
Wys³any: 2008-10-24, 08:53   

Asik napisa³/a:
WÅ‚aÅ›nie po szczęśliwym i speÅ‚nionym życiu. A jeÅ›li umiera nowo narodzone dziecko, które nie miaÅ‚o okazji przekonać siÄ™ co to jest radość, szczęście na ziemskim Å›wiecie? Czy wtedy rodzice tego dziecka sÄ… egoistami, że nie cieszÄ… siÄ™ z tego, iż ich dziecko znajduje siÄ™ w „lepszym” Å›wiecie?
tak są egoistami :) a po co ma się dzieci jak nie z egoizmu ? 8) takie jest moje skromne zdanie na ten temat. Rozłąka jest trudna ale jeśli się wierzy to się wie, że to tylko na pewien czas. Jak się wierzy to się wie, że jedynymi osobami którym stała się krzywda są żyjący.
Asik napisa³/a:
Do końca nie wiemy w ilu % to my decydujemy o naszym życiu, a na ile Bóg nami kieruje wg swojego planu.
Można uznać, że Bóg daÅ‚ nam wolnÄ… wolÄ™ (ale, że On jest wszechmocny, wszechwiedzÄ…cy…) to i tak wie jak postÄ…pimy. Natomiast kwestia jest taka, że to my nie wiemy jak postÄ…pimy – i na tym polega nasza wolna wola.
Po za tym dokonując jakiegoś wyboru (powiedzmy, że złego) poniekąd wpływamy na losy innego człowieka i go ranimy. A ta zraniona osoba nie dokonała żadnego wyboru, a i tak cierpi.
Zgodnie z nauką kościoła, Bóg swoją wolą ograniczył swoją moc (na zasadzie może ale nie chce) aby człowiek miał prawo wyboru. Prawo wyboru ma się zawsze, choć czasem wybór nie jest uświadomiony. Jeśli Bóg dał nam tak ogromną łaskę, jak możemy żądać od niego by robił nam raj na ziemi? Nie zapominajmy, że cierpienie ma nas wzmacniać.
co do ostatniego zdania: to na tym polega życie wśród ludzi ;) odpowiedzialność ponosimy nie tylko za siebie. Ale ie wiem czemu miałby to być powód do zachwiania wiary :|


żeby było zabawniej ja mam wiarę niezachwianą...to znaczy moja wiara już leży, właściwie bo nie wiem sama w co wierzę. Ale jak w ogóle można do Boga wychodzić jak do złotej rybki to mi się w pale nie mieści :? Ja jak się modlę to tylko o siłę, i staram się robić tak by być szczęśliwą. Bóg nie chce naszej krzywdy, ale jak sami ją sobie robimy ...no to wybaczcie państwo. O śmierci decyduje On, ale śmierć to nie krzywda...to wręcz łaska :w00t:
Stypa to pozostałość po bardzo mądrej jeszcze pogańskiej tradycji. Po raz ostatni upijania się ze zmarłym. Pożegnanie ale na wesoło być powinno. Śmierć to nie koniec ciemne istoty! z prochu powstałeś więc wstań i się otrzep!
Bóg nas nie kocha :) On jest miłością! skończmy w końcu z mimowolnym traktowaniem go jako dziadka z brodą siedzącego na chmurce, który radośnie rzuca kośćmi by określić długość życia człowieka, albo ilość trądziku na mordzie nastolatka. Bóg to Myśl, Moc, Miłość,Jest ponad czasem ponad przestrzenią, a tym samym jest we wszystkim i to od zawsze!
_________________

Ostatnio zmieniony przez Marki 2008-10-24, 21:45, w ca³oœci zmieniany 2 razy  
 
 
 
Rivenris 
Tech support


Wiek: 38
Do³¹czy³: 21 Sie 2007
Posty: 1114
Wys³any: 2008-10-25, 00:45   

Asik napisa³/a:
Każda historia, która z pozoru wydaje się podobna do innych, skrywa w sobie zawsze coś innego.
Bujda. LudziÄ™ sÄ… wiecznie tacy sami.
Asik napisa³/a:
Może coÅ› w tym jest… ale trudnoÅ›ci w wierze sÄ… normalnym stanem rzeczy, nawet Å›wiÄ™ci siÄ™ z nimi borykali, a później przeżywali wspaniaÅ‚e nawrócenie.
Trudno jest się porównywać do świętych, zwłaszcza nas jako polaków. Nie od dziś wiadomo, że świat nie parzy na nas jako na naród religijny, a jako na naród dewotów. Wcale za darmo to nie jest. Bardzo daleko nam do świętych.
Taka jedna napisa³/a:
żeby było zabawniej ja mam wiarę niezachwianą
Niejeden apostoł mówił to samo.
Taka jedna napisa³/a:
Bóg nas nie kocha :) On jest miłością! skończmy w końcu z mimowolnym traktowaniem go jako dziadka z brodą siedzącego na chmurce, który radośnie rzuca kośćmi by określić długość życia człowieka, albo ilość trądziku na mordzie nastolatka. Bóg to Myśl, Moc, Miłość,Jest ponad czasem ponad przestrzenią, a tym samym jest we wszystkim i to od zawsze!
Wybacz, ale nie mogę pozbyć się wrażenia, że jest to z jakiejś idealnej chrześcijańskiej reklamy :D Ale nie to chciałem powiedzieć. W naszym społeczeństwie takie słowa pojawiają się często. Nawet bardzo. A jednak wiedząc, że Ty to mówisz jestem pełen podziwu, że potraiłaś się przez to przebić i zostać w wierze taka, na jaą właściwie polacy się kreują. Większość naszych rodaków mówiąc tak o Bogu nie wie nawet co mówi.
Ostatnio zmieniony przez Rivenris 2008-10-25, 00:46, w ca³oœci zmieniany 1 raz  
 
 
 
Taka jedna 
stwór!



Imiê: Natalek
Wiek: 37
Do³¹czy³a: 27 Sty 2007
Posty: 3834
Sk¹d: uć
Wys³any: 2008-10-25, 00:55   

Rivenris napisa³/a:
Taka jedna napisał/a:
żeby było zabawniej ja mam wiarę niezachwianą
Niejeden apostoł mówił to samo.
ładnie to tak wykraać pół zdania ;] ?
Rivenris napisa³/a:
Wybacz, ale nie mogę pozbyć się wrażenia, że jest to idealnej chrześcijańskiej reklamy :D
ktoś chce kupić dywan :cwaniak2: ?
Rivenris napisa³/a:
A jednak wiedząc, że Ty to mówisz jestem pełen podziwu, że potraiłaś się przez to przebić i zostać w wierze taka, na jaą właściwie polacy się kreują. Większość naszych rodaków mówiąc tak o Bogu nie wie nawet co mówi.
dziękuję.
ale to nie takie proste. Ja to wiem, ale przyzwyczajenia kulturowe sa cholernie silne...dlatego przestałam się chyba modlić. Bo trudno się modlić i nie traktować adresata osobowo...a raczej ludzko. Bo gdyby tylko osobowo to nawet nie byłoby problemu.
_________________

Ostatnio zmieniony przez Taka jedna 2008-10-25, 00:55, w ca³oœci zmieniany 1 raz  
 
 
 
Rivenris 
Tech support


Wiek: 38
Do³¹czy³: 21 Sie 2007
Posty: 1114
Wys³any: 2008-10-25, 01:04   

Cytat:
ładnie to tak wykraać pół zdania ;] ?
Taki nowy sport.
Taka jedna napisa³/a:
ale to nie takie proste. Ja to wiem, ale przyzwyczajenia kulturowe sa cholernie silne...dlatego przestałam się chyba modlić. Bo trudno się modlić i nie traktować adresata osobowo...a raczej ludzko. Bo gdyby tylko osobowo to nawet nie byłoby problemu.
To jest ten nasz (polaków) glówny problem. Jako mało rozwinięte społeczeństwo zostaliśmy w większości w zabobonach pseudokatolickich od wieków. I tak teraz uczą nas paciorka, ale nie uczą się modlić. A to tylko jeden przykład. A jest tego masa. Przyjmowanie sakramentów nie jest nawet świadomym ich przyjmowaniem. Żal mi tych wszystkich, którzy za katolików się uważają, a tylko kontynuują ten odwieczny polski dewotyzm. Myślę, że z tego wszystkiego faktycznie do boga docierają jednostki, pojedyncze osoby.
Ostatnio zmieniony przez Rivenris 2008-10-25, 01:05, w ca³oœci zmieniany 1 raz  
 
 
 
Taka jedna 
stwór!



Imiê: Natalek
Wiek: 37
Do³¹czy³a: 27 Sty 2007
Posty: 3834
Sk¹d: uć
Wys³any: 2008-10-25, 01:09   

Cytat:
Żal mi tych wszystkich, którzy za katolików się uważają, a tylko kontynuują ten odwieczny polski dewotyzm. Myślę, że z tego wszystkiego faktycznie do boga docierają jednostki, pojedyncze osoby.
Amen.
Niech Bóg nam dewocje wybaczy :oops:
_________________

 
 
 
Rivenris 
Tech support


Wiek: 38
Do³¹czy³: 21 Sie 2007
Posty: 1114
Wys³any: 2008-10-25, 01:12   

Taka jedna napisa³/a:
Niech Bóg nam dewocje wybaczy
Ja tam wybaczenia nie potrzebuję. Jeśli miałbym osobiście określić swoje podejście do Boga, to z pewnością nie czuję w nim kogoś ważnego. Nie potrafię zaprzeczyć jego istnienia, nie wiem, czy to przez to, że istnieje, czy przez wklepane od dziecka wierzenia. Ale nawet jeśli istnieje, to nie jest dla mnie ani ważny, ani szczególny.
 
 
 
Fanfir 
Powstanie Warszawskie '44



Do³¹czy³: 18 Cze 2006
Posty: 681
Sk¹d: okolice Trójmiasta
Wys³any: 2008-10-25, 20:06   

Przepraszam za OT, ale...

Polaków, Polacy pisze się z dużej litery, Rivenris!
 
 
 
Rivenris 
Tech support


Wiek: 38
Do³¹czy³: 21 Sie 2007
Posty: 1114
Wys³any: 2008-10-25, 23:02   

Fanfir napisa³/a:
Polaków, Polacy pisze się z dużej litery, Rivenris!
bóg też niby z dużej ma być. Kwestie szacunkowe mnie nie interesują w języku.

Ja również przepraszam za OT.
 
 
 
Fanfir 
Powstanie Warszawskie '44



Do³¹czy³: 18 Cze 2006
Posty: 681
Sk¹d: okolice Trójmiasta
Wys³any: 2008-10-26, 11:34   

A niech to. Dalej będzie OT za co z góry również przepraszam.

To sÄ… kwestie *poprawnej* polszczyzny i zasad ortografii.

Boga piszemy z dużej litery w przypadku religii monoteistycznej, a boga z małej w religiach politeistycznych.

Co do Polaków... Wiadomo, że nazwy narodowości pisze się z dużej litery. Ponoć dzieci już to wiedzą.
 
 
 
Asik 
hokus pokus czary mary



Imiê: AÅ›ka
Do³¹czy³a: 15 Wrz 2008
Posty: 1371
Sk¹d: dzisiaj tu jutro tam
Wys³any: 2008-10-27, 13:38   

Taka jedna napisa³/a:
Ale ie wiem czemu miałby to być powód do zachwiania wiary


W życiu przychodzi taki moment, kiedy trzeba się zastanowić czy się wierzy w Boga, dlaczego się wierzy, itd. Powodów do takiej decyzji może być wiele, a ten w/w jest jednym z nich.

Rivenris napisa³/a:
Trudno jest się porównywać do świętych, zwłaszcza nas jako polaków.


W żadnym wypadku nie porównuje siÄ™ do żadnego Å›wiÄ™tego :zdziwko: . Tylko skoro Å›wiÄ™ci nieraz szli okrężnÄ… drogÄ… do Boga to zwykÅ‚y czÅ‚owiek tym bardziej może siÄ™ „zgubić” w swojej wierze w pewnym okresie życia.

Rivenris napisa³/a:
To jest ten nasz (polaków) glówny problem. Jako mało rozwinięte społeczeństwo zostaliśmy w większości w zabobonach pseudokatolickich od wieków. I tak teraz uczą nas paciorka, ale nie uczą się modlić. A to tylko jeden przykład. A jest tego masa. Przyjmowanie sakramentów nie jest nawet świadomym ich przyjmowaniem. Żal mi tych wszystkich, którzy za katolików się uważają, a tylko kontynuują ten odwieczny polski dewotyzm. Myślę, że z tego wszystkiego faktycznie do boga docierają jednostki, pojedyncze osoby.


No cóż, tak to już jest, że dla niektórych bezmyÅ›lność (bieganie co dziennie na mszÄ™, czy przysÅ‚owiowe klepanie pacierzy) = wiara. Wszystko jest na pokaz, bo co powiedzÄ… sÄ…siedzi, gdy nie zobaczÄ… nas w niedziele w KoÅ›ciele…
Natomiast znikoma część społeczeństwa rozumie wiarę, modli się rozmawiając z Bogiem. I swoim postępowaniem daje jej dowód. Bo jaki ma sens przesadna religijność, gdy nasze postępowanie jest dalekie od zasad kościoła.
_________________
A ja nie chciałbym tak po prostu przeminąć...
 
 
 
Taka jedna 
stwór!



Imiê: Natalek
Wiek: 37
Do³¹czy³a: 27 Sty 2007
Posty: 3834
Sk¹d: uć
Wys³any: 2008-10-27, 21:37   

Cytat:
Po za tym dokonując jakiegoś wyboru (powiedzmy, że złego) poniekąd wpływamy na losy innego człowieka i go ranimy. A ta zraniona osoba nie dokonała żadnego wyboru, a i tak cierpi.
Asik napisa³/a:
Taka jedna napisał/a:
Ale ie wiem czemu miałby to być powód do zachwiania wiary


W życiu przychodzi taki moment, kiedy trzeba się zastanowić czy się wierzy w Boga, dlaczego się wierzy, itd. Powodów do takiej decyzji może być wiele, a ten w/w jest jednym z nich.

Nadal twierdzę, że to nie powód do zachwiania wiary tylko elementarny brak zrozumienia charakteru ingerencji boskiej i istoty ogromnego daru jakim jest wolna wola 8)
Gdybyś był tylko sam sobie, to jakaż byłaby odpowiedzialność? wszystkie grzechy opierają się na relacji Bóg-człowiek albo człowiek-człowiek. Jak można mówić wogóle, że zachwiał mją wiarą istnien8ie grzechu? :? bo do tego sie sprowadza :shock:
_________________

 
 
 
Rivenris 
Tech support


Wiek: 38
Do³¹czy³: 21 Sie 2007
Posty: 1114
Wys³any: 2008-10-27, 23:04   

Taka jedna napisa³/a:
ak można mówić wogóle, że zachwiał mją wiarą istnien8ie grzechu? :? bo do tego sie sprowadza :shock:
Nie... sądzę, że tu chodzi bardziej o pojawienie się umiejętności zadawania pytania "Co jest dobre, a co złe". Dewoci nie pytaja, bo sztandarowo stoją przy definicji grzechu zawartej w przykazaniach. Natomiast ludzie wierzący jak i ateiści (akurat tymi częściej stają się ludzie wychodzący z omamienia pseudoreligijnością, stąd pewnie przykład co się dzieje jak w boga przestaje się wierzyć) zadają sami sobie to pytanie. To co nam odpowiada to moralnosć, przez chrześcijan zwana też sumieniem. Możliwe, że chodziło o zachwianie wiary w definicję grzechu, a nie w grzech jako pojęcie ideologiczne. Przynajmniej ja tak to odczytałem.
 
 
 
Taka jedna 
stwór!



Imiê: Natalek
Wiek: 37
Do³¹czy³a: 27 Sty 2007
Posty: 3834
Sk¹d: uć
Wys³any: 2008-10-28, 09:05   

Asik, pare postów temu pisała o krzywdzeniu innych swoimi wyborami. Ze podejmujący wybory rani podczas gdy raniony nie podejmował żadnych działań więc cierpi z nieswojej winy...i ja nadal nie rozumiem gdzie jest problem :|
Rivenris napisa³/a:
To co nam odpowiada to moralnosć, przez chrześcijan zwana też sumieniem

iiii! wrong :P
moralność chrześcijańska nie opera się na sumieniu, a raczej jest to raczej etyka deontologiczna. Mamy pewne zasady które ustanowił Bóg a których powinniśmy przestrzegać etc...ale t tak na marginesie(zboczenie zawodowe) :wstyd:
_________________

 
 
 
Asik 
hokus pokus czary mary



Imiê: AÅ›ka
Do³¹czy³a: 15 Wrz 2008
Posty: 1371
Sk¹d: dzisiaj tu jutro tam
Wys³any: 2008-10-30, 13:26   

Taka jedna, wyciÄ…gasz zbyt daleko idÄ…ce wnioski z moich poprzednich wypowiedzi :] .

Taka jedna napisa³/a:
Asik, pare postów temu pisała o krzywdzeniu innych swoimi wyborami. Ze podejmujący wybory rani podczas gdy raniony nie podejmował żadnych działań więc cierpi z nieswojej winy...i ja nadal nie rozumiem gdzie jest problem


Nie ma problemu :wink: . Jak krzywdzą nas inni to zadajemy sobie pytanie dlaczego. Często nie ma na nie dobrej odpowiedzi. Nam wydaje się, że to nie sprawiedliwe. Cierpienie albo umacnia nas w wierze, albo oddala od niej. Aby umocnić się w wierze to trzeba odpowiedzieć sobie na kilka niezbędnych pytań, na które nie znajdujemy odpowiedzi po godzinie, czy po dniu, ale potrzebujemy na to dużo więcej czasu.
Po za tym napisałam tylko, ze moja wiara wygląda teraz inaczej niż kiedyś, zmieniła się wraz ze mną, ale to nie znaczy, ze nie wierze. Co się przyczyniło do tej zmiany? Przede wszystkim życie, które sprawiło, że zaczęłam inaczej patrzeć na wiarę.
_________________
A ja nie chciałbym tak po prostu przeminąć...
Ostatnio zmieniony przez Asik 2008-10-30, 13:27, w ca³oœci zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wyœwietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group