Forum Dyskusyjne Strona G³ówna Forum Dyskusyjne
dla wszystkich!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Skate'rzy to nie subkultura to sposób życia!!
Autor WiadomoϾ
Dark Angel 
Dark Angel



Do³¹czy³: 22 Maj 2006
Posty: 1127
Wys³any: 2006-05-22, 11:25   Skate'rzy to nie subkultura to sposób życia!!

Co myślisz o subkulturze SKATE

Moda, styl życia i fetysz

Są jak magnes. Szerokie spodnie, obszerne bluzy z kapturami, sportowe buty z nonszalancko rozwiązanymi sznurówkami... i ich posiadacze. Sam powiedz - czy na widok mijającego Cię skejta pozostajesz obojętny?...

Zadziwiająco duży odsetek osób, zaatakowanych powyższym pytaniem, stanowczo i z oburzeniem zaprzeczył. Dlaczego? Co szczególnego jest w tej grupie facetów, że wzbudza ona tak wielkie zainteresowanie gejów? Jak oni to robią? Ktoś mógłby wtrącić jeszcze jedną, bez wątpienia zasadniczą, kwestię: kogo można w ogóle uznać za skejta?

Skejt-ideowiec?

Skejt-ideowiec to w moim zamyśle osoba zafascynowana kulturą hip-hop, przejawiającą się czy to w muzyce, czy to w sztuce grafitti, czy też w sporcie, że ograniczę się tylko do wymienienia jazdy na deskorolce (stąd wywodzi się określenie skate). Wiele tych aktywności idzie ze sobą w parze, choć łączyć ich ze sobą nie trzeba. Nie każdy skejt-ideowiec jeździ więc na desce, z odpowiednim repertuarem pobrzmiewającym w uszach i z puszką sprayu w ręku...

Reprezentacyjną - przynajmniej w naszym pięknym kraju - grupą skejtów z ideologicznym zacięciem jest polska scena muzyki hip-hop, a przynajmniej jej część ucywilizowana przez media. Przeciętny konsument popkultury to właśnie z artystami hiphopowymi utożsamia image skejta. W wideoklipach i prasie przedstawia się młodych chłopaków, którzy z groźnymi minami prezentują się na tle co bardziej wyrafinowanych blokowych malowideł. Słowem: kultura ulicy. Równie surowa wydaje się liryka hip-hopu, wzbudzająca kontrowersje często poruszaną tematyką palenia marihuany, tudzież dopuszczenia jej do legalnego obrotu. Na szczęście trafiają się twórcy wykraczający poza ten schemat myślowy...

Pseudoskejt?

To z kolei osobnik, który zasadniczo nie identyfikuje się z subkulturą hip-hop i ogranicza swe popędy naśladownicze jedynie do warstwy ubioru. Pseudoskejt z zewnątrz przypomina więc typowego skejta, lecz łączy ich jedynie podobny styl noszenia się. Zatem uwaga! Nie należy wyciągać pochopnych wniosków, gdy idąc ulicą napotkacie na chłopaka, którego spodnie znajdują się na wysokości ud, nogawki przypominają balon braci Montgolfier, zaś kaptur bluzy uniemożliwia identyfikację twarzy. Nie ma żadnej pewności, że na w jego domowej półce - miast ostatniego albumu Wu-Tang Clan - nie znajduje się płyta z koncertem Jana Sebastiana Bacha...

Bo to co nas podnieca...

Czy skejt z ideologią, czy pseudoskejt - i jeden, i drugi potrafią zachwycić swoim wyglądem, którego istotnym elementem jest odzienie, rzecz jasna. W tym miejscu warto przyjrzeć się producentom odpowiednich ciuchów. Mody są różne, wybór spory - wystarczy, że rozejrzymy się za rzeczami, które przerastają nas swoimi gabarytami; pozostałe aspekty mają już mniejsze znaczenie. Pośród znaczących trendów znajdziemy poszerzony krój nogawek, często wyposażonych w dodatkowe kieszenie (całość tworzy "bojówki"). Estymą w środowisku skejtów cieszą się takie marki jak Clinic, Fubu czy W-Tang występujące na rynku w pełnym asortymencie odzieżowym - od czapek po mało obcisłe dżinsy.

Także i mniej niezależni producenci dostrzegają zapotrzebowanie na określony styl ubrań. Szperając więc po sklepach warto zwrócić uwagę na wyroby ze sztruksu, cieszące się od pewnego czasu niesłabnącym powodzeniem. Szczególnie udanie prezentują się tu modele spodni Americanos. W kwestii bluz sportowych polecam kolekcje Volcano. Obuwie sportowe nie poddaje się zaś dyktatowi jednego wytwórcy i mamy tu prawdziwy raj dla konsumenta.

...to siÄ™ nazywa skejt...

Co jeszcze sprawia, że bierzemy skejtów na celownik? Co czyni z nich gejowski fetysz? Myślę, że w dużej mierze jest to chłód i obojętność, które skejci tak wprawnie demonstrują wobec reszty świata i które tak doskonale wpisują się w wizerunek atrakcyjnego mężczyzny. Nic wszak nie jest tak warte zdobycia, jak coś, co pozornie jest niedostępne i odległe! Piszę "pozornie", bo bez wątpienia skejtowski styl bycia opiera się po części na pozie, na grze, na świadomym kreowaniu swojego wizerunku. Pod grubą i szorstką skorupą kryć się może wrażliwa dusza, potrzebująca jednak kamuflażu. W jakim stopniu jest to konsekwencją nieprzyjemnych przeżyć z przeszłości, a w jakim cechą charakteru - to sprawa indywidualna, więc nie sposób kontynuować tej namiastki psychoanalizy w ogólności. Tymczasem fakt pozostaje faktem: udawana czy też niewymuszona swoboda zachowania skejtów ma w sobie coś bardzo pociągającego...
 
 
 
asko 
ZHolenderskimDrzewem



Wiek: 33
Do³¹czy³a: 27 Maj 2006
Posty: 328
Sk¹d: jAmAjkA :P:P
Wys³any: 2006-05-27, 21:35   

Angel napisa³/a:
jazdy na deskorolce
i rolkach i rowerach itd...

Angel napisa³/a:
ucywilizowana
co?? to chyba nieodpowiednie okreslenie

Angel napisa³/a:
często poruszaną tematyką palenia marihuany, tudzież dopuszczenia jej do legalnego obrotu. Na szczęście trafiają się twórcy wykraczający poza ten schemat myślowy...
nie wszyscy, no jasne, wsłuchaj sie 1 na 10 o tym spiewa. moze mylisz reggae i ragga z hip-hopem??

Angel napisa³/a:
spodnie znajdują się na wysokości ud, nogawki przypominają balon braci Montgolfier, zaś kaptur bluzy uniemożliwia identyfikację twarzy.
czyżbyś był uprzedzony??


Angel napisa³/a:
jest to chłód i obojętność
a Ty zawsze pokazujesz wszystkie swoje uczucie??

Angel napisa³/a:
Co czyni z nich gejowski fetysz?
co czyni???

sądzę że chyba ich nie lubisz...
_________________
„mogÄ™ popeÅ‚nić bÅ‚Ä…d wszystko stracić od rÄ™ki może już go zrobiÅ‚e(a)m myÅ›lÄ…c, że byÅ‚ niewielki (...)
co? MOÅ»EMY WSZYSTKO!!!!!!!”
 
 
 
Dark Angel 
Dark Angel



Do³¹czy³: 22 Maj 2006
Posty: 1127
Wys³any: 2006-05-28, 07:38   

asko napisa³/a:
sądzę że chyba ich nie lubisz...

Można powiedzieć, że ich raczej kocham...
Jestem po części SKATE'M
 
 
 
asko 
ZHolenderskimDrzewem



Wiek: 33
Do³¹czy³a: 27 Maj 2006
Posty: 328
Sk¹d: jAmAjkA :P:P
Wys³any: 2006-05-28, 08:03   

ze sposobu Twojej wypowiedzi i doboru słów to nie wynika
_________________
„mogÄ™ popeÅ‚nić bÅ‚Ä…d wszystko stracić od rÄ™ki może już go zrobiÅ‚e(a)m myÅ›lÄ…c, że byÅ‚ niewielki (...)
co? MOÅ»EMY WSZYSTKO!!!!!!!”
 
 
 
Dark Angel 
Dark Angel



Do³¹czy³: 22 Maj 2006
Posty: 1127
Wys³any: 2006-05-28, 13:42   

asko napisa³/a:
ze sposobu Twojej wypowiedzi i doboru słów to nie wynika

Może i nie, ale naprawdę tą subkulturę lubię!

Jest taka oryginalna...
 
 
 
asko 
ZHolenderskimDrzewem



Wiek: 33
Do³¹czy³a: 27 Maj 2006
Posty: 328
Sk¹d: jAmAjkA :P:P
Wys³any: 2006-05-28, 15:11   

noo
_________________
„mogÄ™ popeÅ‚nić bÅ‚Ä…d wszystko stracić od rÄ™ki może już go zrobiÅ‚e(a)m myÅ›lÄ…c, że byÅ‚ niewielki (...)
co? MOÅ»EMY WSZYSTKO!!!!!!!”
 
 
 
ankaanka 



Wiek: 32
Do³¹czy³a: 28 Maj 2006
Posty: 2660
Sk¹d: BogumiÅ‚owice
Wys³any: 2006-05-28, 17:07   

Angel napisa³/a:
asko napisa³/a:
ze sposobu Twojej wypowiedzi i doboru słów to nie wynika

Może i nie, ale naprawdę tą subkulturę lubię!

Jest taka oryginalna...


jestem uprzedzona do skate'ów, którzy są duzi :roll: i groxnie wyglądają, z papierosem w ustach, piwem w ręce etc.
ale tak, to są to normalni ludzie. Mój kuzyn kiedyś uważał się za skate'a, mam kilkoro kolegów, którzy też przynależą do tej grupy.


A tak na marginesie: Mówi się tę subkulturę ;)
_________________
"-Jeśli nie możesz się nauczyć jeździć na słoniu, naucz się przynajmniej jeździć konno.
-Co to jest słoń?
-Rodzaj borsuka - wyjaśniła Babcia."
/Terry Pratchett - Równoumagicznienie/
 
 
 
asko 
ZHolenderskimDrzewem



Wiek: 33
Do³¹czy³a: 27 Maj 2006
Posty: 328
Sk¹d: jAmAjkA :P:P
Wys³any: 2006-05-28, 21:29   

a kolegów kilku :P , kilkoro dzieci np
_________________
„mogÄ™ popeÅ‚nić bÅ‚Ä…d wszystko stracić od rÄ™ki może już go zrobiÅ‚e(a)m myÅ›lÄ…c, że byÅ‚ niewielki (...)
co? MOÅ»EMY WSZYSTKO!!!!!!!”
 
 
 
Blanca 
niezależna



Do³¹czy³a: 27 Maj 2006
Posty: 1744
Sk¹d: Blancostok
Wys³any: 2006-05-28, 22:00   

Nic nie mam do skaytów... Coraz mniej ich widzę na ulicach...
Wygineli czy co?? eh..
 
 
 
asko 
ZHolenderskimDrzewem



Wiek: 33
Do³¹czy³a: 27 Maj 2006
Posty: 328
Sk¹d: jAmAjkA :P:P
Wys³any: 2006-05-28, 22:12   

sysko przemija
_________________
„mogÄ™ popeÅ‚nić bÅ‚Ä…d wszystko stracić od rÄ™ki może już go zrobiÅ‚e(a)m myÅ›lÄ…c, że byÅ‚ niewielki (...)
co? MOÅ»EMY WSZYSTKO!!!!!!!”
 
 
 
Pica 


Do³¹czy³a: 28 Maj 2006
Posty: 2731
Wys³any: 2006-05-30, 19:55   

Angel napisa³/a:
Skejt-ideowiec to w moim zamyśle osoba zafascynowana kulturą hip-hop,


A z tego to ja wiem, to wszystko zaczyna siÄ™ tu od skate boardingu, jazdy na desce i te klimaty.KiedyÅ› skejci sluchali rzeczy w stylu Guano Apes, teraz akurat styl Hip Hop wysunÄ…Å‚ siÄ™ na prowadzenie, no i mamy co mamy

PS Nie mylić , tak jak mój ojciec skejtów z dresiarzami.Bo oni też słuchają HH :)
 
 
 
*pereÅ‚ka* 
ech....


Wiek: 36
Do³¹czy³a: 28 Maj 2006
Posty: 1186
Sk¹d: z zaskoczenia
Wys³any: 2006-05-31, 16:42   

Ja nie mam nic przeciwko skeat'om! Ale tym prawdziwym!
Co na desce jeżdżą, grafitti strzeą tu i ówdzie! Ale nie teksty typu: Cracovia czy Wisła i takie tam epitety! :|

Bo u mnie to 90% dresów- miasteczko olimpijskie :P
 
 
 
asko 
ZHolenderskimDrzewem



Wiek: 33
Do³¹czy³a: 27 Maj 2006
Posty: 328
Sk¹d: jAmAjkA :P:P
Wys³any: 2006-05-31, 19:16   

a u mnie to roznie
_________________
„mogÄ™ popeÅ‚nić bÅ‚Ä…d wszystko stracić od rÄ™ki może już go zrobiÅ‚e(a)m myÅ›lÄ…c, że byÅ‚ niewielki (...)
co? MOÅ»EMY WSZYSTKO!!!!!!!”
 
 
 
Pica 


Do³¹czy³a: 28 Maj 2006
Posty: 2731
Wys³any: 2006-05-31, 20:00   

jeśli nie są przy okazji wandalami to jestem na tak.
 
 
 
asko 
ZHolenderskimDrzewem



Wiek: 33
Do³¹czy³a: 27 Maj 2006
Posty: 328
Sk¹d: jAmAjkA :P:P
Wys³any: 2006-05-31, 20:38   

nie zawsze sa, to tak sie przyjelo, ze jak masz "krok w kolanach" to jestes debilem, nic ne umiesz i wszystko chcesz rozwalac
_________________
„mogÄ™ popeÅ‚nić bÅ‚Ä…d wszystko stracić od rÄ™ki może już go zrobiÅ‚e(a)m myÅ›lÄ…c, że byÅ‚ niewielki (...)
co? MOÅ»EMY WSZYSTKO!!!!!!!”
 
 
 
Wyœwietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group