Forum Dyskusyjne Strona Gwna Forum Dyskusyjne
dla wszystkich!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Nastpny temat
obrazy w kosciele
Autor Wiadomo
ankaanka 



Wiek: 32
Doczya: 28 Maj 2006
Posty: 2660
Skd: Bogumiłowice
Wysany: 2007-08-29, 21:35   

Ja lubię pójść do kościoła, gdy jest całkowicie pusty. I siedzieć. Nawet ciężko to nazwać modlitwą, ale myślę o Bogu jakoś podświadomie widząc, co mnie otacza.
_________________
"-Jeśli nie możesz się nauczyć jeździć na słoniu, naucz się przynajmniej jeździć konno.
-Co to jest słoń?
-Rodzaj borsuka - wyjaśniła Babcia."
/Terry Pratchett - Równoumagicznienie/
 
 
 
BazyL 



Imi: Peter
Wiek: 33
Doczy: 12 Maj 2007
Posty: 1699
Skd: Lublin
Wysany: 2007-08-30, 08:07   

spiderwoman napisa/a:
nie znoszę kościołów gdzie całe ściany i sufit "zawalone" są malowidłami i wszędzie "fruwają" pyzate aniołki

Kochana, zazwyczaj widnieją na ścianach freski i ukazane są one w bazylikach, katedrach czy archikatedrach...zazwyczaj starych, zazwyczaj ze średniowiecza. Są to w tym momencie zabytki kultury a nie jakieś bazgroły na mokrym tynku ;d . Zawsze Lubiłem patrzeć na freski...niby tak dużo było pokazane a jednak coś ukrywały...bardzo cennego :roll: .
Co do modlitwy: Nie jest to odklepana regułka "Ojcze Nasz..." tylko modlitwą nazywamy rozmowę z Bogiem...ale to tylko w moim poważaniu.
_________________
A-well-a everybody's heard about the bird
Bird, bird, bird, b-bird's the word
 
 
 
ankaanka 



Wiek: 32
Doczya: 28 Maj 2006
Posty: 2660
Skd: Bogumiłowice
Wysany: 2007-08-30, 11:48   

Tzn żeby nie było ;)
Modlitwa to jest rozmowa z Bogiem, jednak "Ojcze nasz" to nie jakaś regułka, ale przykład modlitwy danej nam, jakby nie było, przez Boga (Jezus to jedna z osób Trójcy). Osobiście po normalnym pacierzu modlę się jeszcze dodatkowo własnymi słowami, podobnie po odmówieniu pokuty czy zawsze po przyjęciu komunii świętej.

A freski zawsze mają coś w sobie, ale gdy wokół gwar lub pełno ludzi, to do mnie wogóle nie przemawiają.
_________________
"-Jeśli nie możesz się nauczyć jeździć na słoniu, naucz się przynajmniej jeździć konno.
-Co to jest słoń?
-Rodzaj borsuka - wyjaśniła Babcia."
/Terry Pratchett - Równoumagicznienie/
 
 
 
Maciooj 
Maciooj Marynarz :D



Imi: Maciek
Wiek: 34
Doczy: 17 Sie 2007
Posty: 1026
Skd: Gdynia
Wysany: 2007-08-30, 11:50   

Mnie denerwują ludzie, którzy idą pod obrazki, gapią się w nie i zaczynają "klepać" pacierze :/ Modlić przecież można się wszędzie i o każdej porze :| Ja tam zawsze modlę się na swój sposób: przed spaniem, bez żadnych pacierzy :P
_________________
"Wszystko mogę w tym, który mnie wzmacnia, w Chrystusie." Flp. 4,13
 
 
 
ankaanka 



Wiek: 32
Doczya: 28 Maj 2006
Posty: 2660
Skd: Bogumiłowice
Wysany: 2007-08-30, 11:55   

Owszem, jednak cały czas chodzi o to - jak ty, obserwator, możesz odróżnić kto te modły "klepie" a kto się w nich zatapia ;)
_________________
"-Jeśli nie możesz się nauczyć jeździć na słoniu, naucz się przynajmniej jeździć konno.
-Co to jest słoń?
-Rodzaj borsuka - wyjaśniła Babcia."
/Terry Pratchett - Równoumagicznienie/
 
 
 
spiderwoman 
hey ho!



Doczya: 31 Maj 2007
Posty: 629
Wysany: 2007-08-30, 21:02   

BazyL napisa/a:
spiderwoman napisa/a:
nie znoszę kościołów gdzie całe ściany i sufit "zawalone" są malowidłami i wszędzie "fruwają" pyzate aniołki

Kochana, zazwyczaj widnieją na ścianach freski i ukazane są one w bazylikach, katedrach czy archikatedrach...zazwyczaj starych, zazwyczaj ze średniowiecza. Są to w tym momencie zabytki kultury a nie jakieś bazgroły na mokrym tynku ;d


Kochany, [:D] ja nie mówię o tym co widnieje w średniowiecznych kościołach tylko o tym, co jest np w moim parafialnym - wszędzie jaskrawo od złota(?) - a malowane to było z 5 lat temu. eh nie wiem poco to... no ale co kto lubi [ja nie znoszę czegoś takiego]
i o kościołach barokowych - wiem, ze to zabytki, ale dla mnie są one zbyt przytłaczające i rozpraszające przez co nie potrafię sie tam modlić. może kiepska ze nie katoliczka, ale ja mogę je jedynie zwiedzać
_________________
http://www.facebook.com/events/254994394601751/
 
 
 
ankaanka 



Wiek: 32
Doczya: 28 Maj 2006
Posty: 2660
Skd: Bogumiłowice
Wysany: 2007-08-30, 21:34   

To ja może jestem dziwna, ale lepiej mi się modli w starych kościołach, gdzie się roi od złota i obrazów, tych malowanych bezpośrednio na ścianach również, rzeźby też w grę wchodzą. Tzn gdyby w tych kościołach nie pachniało starością, to pewnie nie, ale tak... Lubię usiąść w ławce lub w niej klęknąć, zamknąć oczy, oprzeć twarz na złożonych rękach... A potem, gdy otworzę oczy - zobaczyć to wszystko :)
_________________
"-Jeśli nie możesz się nauczyć jeździć na słoniu, naucz się przynajmniej jeździć konno.
-Co to jest słoń?
-Rodzaj borsuka - wyjaśniła Babcia."
/Terry Pratchett - Równoumagicznienie/
 
 
 
sara
[Usunity]

Wysany: 2007-08-30, 21:56   

ankaanka napisa/a:
To ja może jestem dziwna,


Ty to jeszcze nic... Nie ukrywam że modle się częściej niż kiedyś i robie to przed snem. Kłade się do łóżka zamykam oczka i wtedy się modlę. :roll:
Ostatnio zmieniony przez sara 2007-08-30, 21:56, w caoci zmieniany 1 raz  
 
 
BazyL 



Imi: Peter
Wiek: 33
Doczy: 12 Maj 2007
Posty: 1699
Skd: Lublin
Wysany: 2007-08-30, 22:00   

ankaanka napisa/a:
tych malowanych bezpośrednio na ścianach również

nauczcie się: TO SĄ FRESKI- MALOWIDŁA NA MOKRYM TYNKU, na suchym tynku też są ale już nie istnieją...
Ja modlę się przed snem, nie odczuwam zbytniej potrzeby zaglądania do świątyń, ale czasami chodzę.
_________________
A-well-a everybody's heard about the bird
Bird, bird, bird, b-bird's the word
 
 
 
sara
[Usunity]

Wysany: 2007-08-30, 22:02   

BazyL napisa/a:
Ja modlę się przed snem, nie odczuwam zbytniej potrzeby zaglądania do świątyń, ale czasami chodzę.


a ja nie chodzę a z resztą się zgadzam... :)
 
 
Maciooj 
Maciooj Marynarz :D



Imi: Maciek
Wiek: 34
Doczy: 17 Sie 2007
Posty: 1026
Skd: Gdynia
Wysany: 2007-08-30, 22:37   

Ja też zgadzam się z Bazylem (znowu? :> :P ) nie są do tego potrzebne kościoły.
_________________
"Wszystko mogę w tym, który mnie wzmacnia, w Chrystusie." Flp. 4,13
 
 
 
ankaanka 



Wiek: 32
Doczya: 28 Maj 2006
Posty: 2660
Skd: Bogumiłowice
Wysany: 2007-08-30, 22:53   

Bazyl, wiem że to są freski, wiem wiem wiem wieeeeeeem ale nie chciałam używać tego określenia ;)

Oczywiście do modlitwy kościół nie jest niezbędny, jednak katolik nie może się wyłącznie zamknąć w pokoju i się modlić, bo należy do Wspólnoty, która spotyka się właśnie w kościele. Osobiście takie nowe sanktuarium w Łagiewnikach mi się nie podoba - pomysł dobry, realizacja... Cóż. Mojej koleżance się podoba - gust jak... - każdy ma swoją ;)
Bo jakby się uparł - na pielgrzymce wszystki nabożeństwa przecież nie są odprawiane w kościołach czy kaplicach, tylko w polu, na polu, na ściernisku, stadionie etc. Modlitwa jest zawsze taka sama (w zależności tylko jak kto potrafi gdzie się skupić) a kościoły są po to, by to właśnie w nich gromadzić wiernych.
No ale my tu nie o kościołach, a o ich wyposażeniu, więc ja już cicham ;)
_________________
"-Jeśli nie możesz się nauczyć jeździć na słoniu, naucz się przynajmniej jeździć konno.
-Co to jest słoń?
-Rodzaj borsuka - wyjaśniła Babcia."
/Terry Pratchett - Równoumagicznienie/
 
 
 
Maciooj 
Maciooj Marynarz :D



Imi: Maciek
Wiek: 34
Doczy: 17 Sie 2007
Posty: 1026
Skd: Gdynia
Wysany: 2007-08-30, 22:59   

Cytat:
Dziecko głoduje, nowy kościół się buduje
Jeśli ktoś słucha 52 Dębiec to pewnie zna piosenkę "powiem" :P Zgadzam się z tym. Kościołów w Polsce jest zdecydowanie za dużo. Jest coraz więcej głodnych i bezdomnych, a kościołów i zbędnych obrazów też jest coraz więcej :/ chory kraj...
_________________
"Wszystko mogę w tym, który mnie wzmacnia, w Chrystusie." Flp. 4,13
 
 
 
ankaanka 



Wiek: 32
Doczya: 28 Maj 2006
Posty: 2660
Skd: Bogumiłowice
Wysany: 2007-08-31, 16:09   

Nie no moment moment moment.
Nowe kościoły się budują i nowe obrazy są malowane, bo ogłaszana jest zbiórka na ten cel. Wiadomo - organizatorzy chcą jak najwięcej kasy zebrać, ale przecież nie biorą jej z nieba. To ludzie dają na tacę lub w kopertach. Osobiście, gdy słyszę, że buduje się to całe sanktuarium w Warszawie czy nowa parafia jest zakładana, to nigdy nie daję. To z reguły poronione pomysły. Wszystko zależy od odbiorców - tzw. ród moherów niedługo wymrze, cóż, taka jest prawda. Kilka-kilkanaście lat i pieniążków będzie coraz mniej i mniej, podobnie z wiernymi. Gdy jest zbiórka w drugim tygodniu na tacę dla organizacji charytatywnych, coś tam sypnę. Nawet, jeżeli moje 5 zł nie pójdzie do tej organizacji, to inne 5 zł pójdzie - im więcej ludzie dadzą na tacę, tym więcej biedni/chorzy dostaną bez względu na to, jaki procent od całej kwoty idzie do kurii itd.
_________________
"-Jeśli nie możesz się nauczyć jeździć na słoniu, naucz się przynajmniej jeździć konno.
-Co to jest słoń?
-Rodzaj borsuka - wyjaśniła Babcia."
/Terry Pratchett - Równoumagicznienie/
 
 
 
Taka jedna 
stwór!



Imi: Natalek
Wiek: 37
Doczya: 27 Sty 2007
Posty: 3834
Skd: uć
Wysany: 2007-09-29, 12:52   

Ludzie dają na tace bo od sredniowiecza są przyzwyczajeni,że odkupienie mozna kupić kościół ich z błędu nie wyprowadza.
wracając do tematu. Dlaczego wogóle mówi się o modleniu do Boga przez obrazy? Co ma piernik do wiatraka? Albo modlitwa do krzyzy-odlimy się do symbolu penitencjarnego Rzymu!...ech a akwariunm głupio by wyglądało nad drzwiami
poco nam wogole te symbole? Nie lepiej modlić się przez jego dzieło a nie przez symbole tworzone przez ludzi?

A tak na marginesie to pisze Bóg a nie bóg z duzej litery poniewaz wykazuje szcunek dla istoty którą "roboczo" nazywamy tym mianem. "Bóg" to nazwa funkcji :P i z duzej litery zawsze pize Bóg w odniesieniu do religii monoteistycznych ;)
_________________

 
 
 
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group