Forum Dyskusyjne Strona G³ówna Forum Dyskusyjne
dla wszystkich!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Szatan

Czy wierzysz w istnienie szatana?
Wierze
91%
 91%  [ 11 ]
Nie wierze
8%
 8%  [ 1 ]
G³osowañ: 12
Wszystkich G³osów: 12

Autor WiadomoϾ
pongjo


Do³¹czy³: 02 Mar 2008
Posty: 53
Wys³any: 2008-04-10, 22:29   

wszyscy dość interesującą i racjonalnie się wypowiadacie na temat "szatana" tylko jedna rzecz: nie istnieje szatan tylko satan... to tak na przyszlość
_________________
staram się pisać Polskie znaki, nie czepiac się...
 
 
 
Miminka 
PSYcholka



Wiek: 37
Do³¹czy³a: 22 PaŸ 2007
Posty: 72
Sk¹d: Olsztyn
Wys³any: 2008-04-10, 22:56   

pongjo napisa³/a:
nie istnieje szatan tylko satan... to tak na przyszlość

pierwsze słyszę, a może jakiś dowód? jakaś zapiska?

Jak ktoś wierzy w Boga to zarazem i musi wierzyć w Szatana.
Dla mnie Bóg to poprostu synonim dobra w tym momencie a Szatan zła.

Dla osoby wierzącej złe uczynki są sprawką Szatana, a dla osoby nie wierzącej to sparawa genów wychowania itp. Bo wypadki to sprawka Boga, przecież to niby on ma dla każdego człowieka jakiś plan.
Ja bym to tak rozumiała.
 
 
 
ankaanka 



Wiek: 32
Do³¹czy³a: 28 Maj 2006
Posty: 2660
Sk¹d: BogumiÅ‚owice
Wys³any: 2008-04-10, 23:03   

aurora napisa³/a:
Wszak nie ma czystego zła, stąd szatana też być nie może jako uosobienia.

No widzisz, a ja myślę, że każde zło to czyste zło. Początkowo ciężko mi to było przyjąć, mając na uwadze makiawelizm, jednak doszłam do wniosku (zresztą jak się później okazało, zgodnie z myślą Kościoła :shock: ) że przez zło nigdy nie będzie dobra.

autora napisa³/a:
Bóg jako źródło dobra nie mógłby zezwalać, aby ktoś obok niego szerzył zło. Wszak dobre drzewo daje tylko dobre owoce.

Dobre drzewo daje tylko dobre owoce - owszem, jednak niby czemu Bóg nie miałby zezwalać na zło? Od Boga pochodzi dobro, a szatan sobie skonstruował zło z wolnej woli - to dwa odrębne źródła, czy może inaczej: źródło dobra i wywierzysko zła 8)

aurora napisa³/a:
Weź pod uwagę opuszczenie raju. Przyjmuje się, że to szatan skusił człowieka; ale jakby nie było człowiek dokonał świadomej decyzji, wiedział czym to może skutkować, a posłużył się przy tym wolną wolą.

Właśnie o to chodzi, że zło wywodzi się z wolnej woli - ta zaś została stworzona przez Boga (nazwijmy to, "dobry uczynek" Stwórcy) jednak nim nie jest i dalej:

aurora napisa³/a:
Równie dobrze szatana można uosobowić czy "zwężyć" jak i umieścić go w człowieku. Dla mnie ego jest taką siłą, która ściąga na złą drogę, to ego ciągle na Ciebie działa - nie potrafisz tego, jesteś za brzydki albo spróbuj tego, po mimo, że nie jesteś pewien czy to wyjdzie na dobre. Ego jest takim kusicielem w każdej osobie. Więc po co komu szatan, kiedy to ego wystarczająco kusi, i po co komu piekło z rogatym z widłami, z mękami i cierpieniem, kiedy wyrzuty sumienia niejednemu za piekło właśnie robią?

Ja twierdzę, że człowiek to istota, która wybiera między czymś złym i czymś dobrym (uogólniając), jednak nie jest istotą do końca ani złą ani dobrą - co za tym idzie: nie kumam, jak można wybrać między sobą a sobą. Można wybrać między dwoma sytuacjami (dobrą i złą), między dwoma uczynkami (j/w), jednak nie pochodzą one ode mnie, tylko z zewnątrz. A skoro sytuacje pochodzą z zewnątrz, a ja decyduję którą opcję wybrać, to również moje opinie/decyzje/tok rozumowania są pośrednio z zewnątrz: Decyzja o wyborze dobra - "podpowiada" Bóg, w którego wierzę. Decyzja o wyborze zła (kuszenie) - "podpowiada" szatan, gdziekolwiek by on nie był. Nie można go jednak moim zdaniem utożsamiać z jakąś częścią człowieka.

aurora napisa³/a:
I kolejne - czy przyzna się ktoś, że w nim diabeł siedzi? Prędzej zrzuci to na diabła "właściwego", wszak człowiek jest bez winy, tylko szatan kusi ... Toteż powiadam, szatan istnieje tylko w wyobraźni; jeżeli będziesz wierzyć w jego istnienie, to po śmierci w końcu spotkasz ten swój obraz, jeśli coś pójdzie nie tak.

A no właśnie - patrz: wyżej kilka ostatnich zdań ;)

aurora napisa³/a:
Ale to jest moja wizja i nie musisz się z nią zgadzać, niestety na razie raczej jej nie zmienię ;-)

A no widzisz - a ja mam swoją wizję, a Twoje zdanie szanuję (bo nie rozumiem czemu miałabym tego nie robić ;) ).
_________________
"-Jeśli nie możesz się nauczyć jeździć na słoniu, naucz się przynajmniej jeździć konno.
-Co to jest słoń?
-Rodzaj borsuka - wyjaśniła Babcia."
/Terry Pratchett - Równoumagicznienie/
Ostatnio zmieniony przez ankaanka 2008-04-10, 23:05, w ca³oœci zmieniany 1 raz  
 
 
 
pongjo


Do³¹czy³: 02 Mar 2008
Posty: 53
Wys³any: 2008-04-10, 23:31   

Miminka napisa³/a:
pierwsze słyszę, a może jakiś dowód? jakaś zapiska?


proszÄ™:
"Szatan (hebr. שטן satan - "przeciwnik") - w judaizmie, chrzeÅ›cijaÅ„stwie i islamie naczelna personifikacja zÅ‚a oraz jego sprawca. W KsiÄ™dze Liczb anioÅ‚ Pana stanÄ…Å‚ na drodze Balaama jako jego "przeciwnik"; w dzieÅ‚ach gnostyckich nazywany czasem Azazelem." itd...

tak samo jest satanizm, a nie szatanizm...
wypowiadacie się na jakiś temat - bardzo dobrze, tylko róbcie to poprawnie...
widze, ze rozwinęła się rozmowa w pełni filozoficzna, tylko jedna rzecz:
kto sprecyzuje w jednym zdaniu co to jest dobro/zło?? raczej nikt, bo to wywodzi się z naszej mentalności, dlatego zaistniało tu tak wiele "nieporozumień", coś dla jednego może być dobre, a dla drugiego złe...
_________________
staram się pisać Polskie znaki, nie czepiac się...
Ostatnio zmieniony przez pongjo 2008-04-10, 23:32, w ca³oœci zmieniany 1 raz  
 
 
 
aurora 



Do³¹czy³: 10 Lip 2006
Posty: 143
Wys³any: 2008-04-11, 00:16   

Cytat:
Dobre drzewo daje tylko dobre owoce - owszem, jednak niby czemu Bóg nie miałby zezwalać na zło?
Ponieważ jest źródłem nieograniczonej miłości; jak kochasz kogoś, to nie chcesz, żeby coś złego mu się działo.
Cytat:
Właśnie o to chodzi, że zło wywodzi się z wolnej woli
Nie ma zła w wolnej woli ^^ Możesz za pomocą wolnej woli dokonywać wyborów zgodnie z wybraną uprzednio ścieżką, albo niezgodnie i to będą pomyłki. I Bóg zezwala na te pomyłki, żeby człowiek czegoś się nauczył i w przyszłości tych pomyłek nie popełniał. Nie spotkałem się jeszcze ze złem czy złą osobą; to co nazywacie złem jest niewiedzą, głupotą, ignorancją albo pomyłką na dobrej drodze. Człowiek natomiast jako twór na podobieństwo Boga z natury jest dobry, zresztą nawet ST w Księdze Rodzaju głosi, że wszystko co stwarza Bóg jest dobre. I wewnętrzny głos w dobrą stronę podchodzi od Twojej boskiej, duchowej natury, natomiast ten kuszący od natury ułudzonej, materialnej - ego. W Bożym planie na zło miejsca być po prostu nie może. Natomiast mylić się - rzecz ludzka. Innej opcji nie widzę ;p

No dobra, a czy Ty odczuwasz działanie/obecność szatana? ;>
Cytat:
wypowiadacie się na jakiś temat - bardzo dobrze, tylko róbcie to poprawnie...
O kant dupy się rozbijasz - w języku polskim jest Szatan, a nie satan, zerknij do słownika; a jak już tak się czepiasz oryginalnej pisowni, to może zaczniesz pisać "Joszue" a nie "Jezus" i "JHWH" zamiast "Bóg"; więcej - islam nie korzysta ze źródeł hebrajskich, a z arabskich i w tym wypadku jest to Szajtan i tak odmieniany językowo; chociażby w tureckim - Szejtan.
 
 
Miminka 
PSYcholka



Wiek: 37
Do³¹czy³a: 22 PaŸ 2007
Posty: 72
Sk¹d: Olsztyn
Wys³any: 2008-04-11, 11:50   

pongjo napisa³/a:

proszÄ™:
"Szatan (hebr. שטן satan - "przeciwnik") " itd...

No właśnie Szatan po polsku a po hebrajsku Satan. Gdyby "szatan" nie było prawidłowe nie znalazł byś takiego hasła w słowniku.

Co do dobra i zła.
Dobro - miłość, pomoc innym, nie czynienie krzywdy nikomu.
Zło - nienawiść, samolubność, czynienie krzywdy innym.
To tak naprawdę powierzchownie. Nie da się tak określić, ponieważ każde uczucie uczynek musi być wyśrodkowane. Nadmierna miłość też może krzywdzić, a czasem trzeba być samolubem. Poza tym często złe uczynki są spowodowane chorobą.
Ostatnio zmieniony przez Marki 2008-04-11, 16:42, w ca³oœci zmieniany 1 raz  
 
 
 
aurora 



Do³¹czy³: 10 Lip 2006
Posty: 143
Wys³any: 2008-04-12, 03:10   

Cytat:
czasem trzeba być samolubem
po to żeby uratować swój tyłek?
Cytat:
Poza tym często złe uczynki są spowodowane chorobą.
Nie słyszałem o pospolitej chorobie, która sprawia, aby człowiek czynił zło; przecież to kwestia jego wyborów - wolnej woli... więc jak to wyjaśnisz?
 
 
Miminka 
PSYcholka



Wiek: 37
Do³¹czy³a: 22 PaŸ 2007
Posty: 72
Sk¹d: Olsztyn
Wys³any: 2008-04-12, 15:43   

aurora napisa³/a:
po to żeby uratować swój tyłek?

Nie tak po prostu żeby czasem odpocząć, mieć jakąś małą przyjemność. Chodzi o takie małe samolubstwo.

aurora napisa³/a:
Nie słyszałem o pospolitej chorobie, która sprawia, aby człowiek czynił zło; przecież to kwestia jego wyborów - wolnej woli... więc jak to wyjaśnisz?

np. schizofrenia

Życie nie jest czarno białe nie da sie określić wszystkiego jako dobre albo złe.
Czasami dla czyjegoś dobra trzeba zrobić pozornie złą rzecz.
 
 
 
aurora 



Do³¹czy³: 10 Lip 2006
Posty: 143
Wys³any: 2008-04-12, 19:12   

Cytat:
np. schizofrenia
Dawno tak dobrego dowcipu nie słyszałem.

Wracać do tematu! Dalsze posty nie na temat będą usuwane. Marki
Ostatnio zmieniony przez Marki 2008-04-12, 19:52, w ca³oœci zmieniany 1 raz  
 
 
Rivenris 
Tech support


Wiek: 38
Do³¹czy³: 21 Sie 2007
Posty: 1114
Wys³any: 2008-04-13, 12:17   

Miminka napisa³/a:
Dobro - miłość, pomoc innym, nie czynienie krzywdy nikomu.
Zło - nienawiść, samolubność, czynienie krzywdy innym.


Nie wierzę w dobro i zło tylko w rzeczy dobre i złe. A to jakie różne rzeczy są oceniamy już my sami według naszej moralności. Co się zaś tyczy szatana, to nie wiem nawet czy wierzyć do końca w jego istnienie, bo ta jak jest on obecnie kreowany, to jest po to, by zasłonić ludzkie słabości.
 
 
 
ankaanka 



Wiek: 32
Do³¹czy³a: 28 Maj 2006
Posty: 2660
Sk¹d: BogumiÅ‚owice
Wys³any: 2008-04-13, 14:25   

aurora napisa³/a:
Cytat:
Właśnie o to chodzi, że zło wywodzi się z wolnej woli
Nie ma zła w wolnej woli ^^

Czytaj ze zrozumieniem ;) W wolnej woli owszem, nie ma zła, ale zło z wolnej woli się zrodziło; szatan jako aniołek sobie zło skonstruował, przyjął jako swoją drogę i tak właśnie stał się tym "be", tą opozycją wobec Boga.

aurora napisa³/a:
I Bóg zezwala na te pomyłki, żeby człowiek czegoś się nauczył i w przyszłości tych pomyłek nie popełniał. Nie spotkałem się jeszcze ze złem czy złą osobą; to co nazywacie złem jest niewiedzą, głupotą, ignorancją albo pomyłką na dobrej drodze.


Ja też się nie spotkałam ze złą osobą, bo ludzie z natury są dobrzy (stworzeni na obraz i podobieństwo Boga). Niewiedza i głupota to nie jest zło - to może prowadzić do czynienia złych rzeczy. A pomyłka na drodze, do której Bóg dopuszcza jak napisałeś, to właśnie według mnie jest zło. Z tym, że ta pomyłka jest jednocześnie świadomym wyborem jakiejś rzeczy/sprawy, i jak to pomyłka, jest wyborem złym.
_________________
"-Jeśli nie możesz się nauczyć jeździć na słoniu, naucz się przynajmniej jeździć konno.
-Co to jest słoń?
-Rodzaj borsuka - wyjaśniła Babcia."
/Terry Pratchett - Równoumagicznienie/
 
 
 
Fantasia 


Do³¹czy³a: 07 Sie 2006
Posty: 3340
Wys³any: 2008-04-13, 14:27   

Rivenris napisa³/a:
Co się zaś tyczy szatana, to nie wiem nawet czy wierzyć do końca w jego istnienie, bo ta jak jest on obecnie kreowany, to jest po to, by zasłonić ludzkie słabości.
hmmm no jakby sobie ułożyć takie bardzo dualistyczny świat gdzie człowiek wybieram pomiędzy dobrem (Bóg) i złem (szatan) to coś jest w tym, że szatan jako rodzaj personifikacji zła mieści w sobie nasze ludzkie grzechy, słabości itp. tak jak Bóg stoi za tym co robimy dobre i daje nam siłę by w dobrym wytrwać.
_________________
Rivenris, jeÅ›li możesz, to dotrzymaj choć raz danego sÅ‚owa i oddaj pieniÄ…dze pożyczone już dawno temu. Ciężko pracuje i nie mogÄ™ być instytucjÄ… charytatywnÄ…. ByÅ‚oby ‘co najmniej Å›mieszne’ gdyby osoba tak honorowa jak Ty miaÅ‚a dÅ‚ugi, prawda? :)
 
 
 
aurora 



Do³¹czy³: 10 Lip 2006
Posty: 143
Wys³any: 2008-04-13, 21:28   

Cytat:
Niewiedza i głupota to nie jest zło
Skrót myślowy. Btw. niewiedza jest potępiana np. w islamie, że tak powiem odgórnie jest powiedziane, że człowiek ma się doskonalić i dokształcać. Szkoda, że u katolików takiego rozporządzenia nie ma.
Cytat:
. A pomyłka na drodze, do której Bóg dopuszcza jak napisałeś, to właśnie według mnie jest zło.
Nie zawsze, to trzeba by zdefiniować zło. Np. jeżeli zachlejesz się jak świnia zamiast siedzieć w domu przy kaszce, to nie może być złem, bo w sumie nikomu nie szkodzisz, sobie też niespecjalnie, jednak możesz tego żałować rano, jak dorwie Cię kac - ot pomyłka.
Cytat:
Czytaj ze zrozumieniem
Ekhm... prowokacja?
 
 
Rivenris 
Tech support


Wiek: 38
Do³¹czy³: 21 Sie 2007
Posty: 1114
Wys³any: 2008-04-14, 07:52   

Fantasia napisa³/a:
hmmm no jakby sobie ułożyć takie bardzo dualistyczny świat gdzie człowiek wybieram pomiędzy dobrem (Bóg) i złem (szatan) to coś jest w tym, że szatan jako rodzaj personifikacji zła mieści w sobie nasze ludzkie grzechy, słabości itp. tak jak Bóg stoi za tym co robimy dobre i daje nam siłę by w dobrym wytrwać.

Tylko znaczna część społeczeństwa z lenistwa czy też z głupoty robi coś, czego nie pochwaliłby Bóg, a potem mówi "a bo jakieś zło we mnie wstąpiło". A to już niestety często prowadzi do braku odpowiedzialności za własne czyny.
 
 
 
ankaanka 



Wiek: 32
Do³¹czy³a: 28 Maj 2006
Posty: 2660
Sk¹d: BogumiÅ‚owice
Wys³any: 2008-04-14, 18:13   

aurora napisa³/a:
Ekhm... prowokacja?


Nie, specjalnie po tym dałam " ;) " żeby nie zabrzmiało jak prowokacja, widać nie udało się uzyskać zamierzonego efektu :)
_________________
"-Jeśli nie możesz się nauczyć jeździć na słoniu, naucz się przynajmniej jeździć konno.
-Co to jest słoń?
-Rodzaj borsuka - wyjaśniła Babcia."
/Terry Pratchett - Równoumagicznienie/
 
 
 
Wyœwietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group