Forum Dyskusyjne Strona Gwna Forum Dyskusyjne
dla wszystkich!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Nastpny temat
Przeszłość
Autor Wiadomo
Igriana 
Black Cat



Imi: Paulina
Wiek: 38
Doczya: 26 Gru 2006
Posty: 771
Skd: płynie czas?
Wysany: 2007-10-07, 14:07   Przeszłość

Jaki jest Wasz stosunek do ogólnie pojętej przeszłości?

W tym temacie chciałabym też zawrzeć wszelkiego rodzaju rozważania na temat przeszłości zarówno Polski, jak i przeszłości naszej osobistej. Wszystko wzięło się stąd, że odkopałam stare kasety, na których mam może z dwa latka i wszyscy na nich są młodsi o 20 lat. To takie niesamowite, szczególnie kiedy postać z kasety nagle stwierdza, że za 15-20 lat to będzie piękna pamiątka i nawet nie wie jak wiele ma racji ^^
_________________
"W najzieleńszej z naszych dolin,
Od aniołów zamieszkały,
Promienisty i pogodny –
Niegdyś zamek stał wspaniały.
Tam – w krainie władcy Myśli
Stał wspaniały zamek ów:
Żaden seraf nie nakreśli
Skrzydłem cudnych takich snów."
 
 
 
xavras 
Ozzman



Wiek: 34
Doczy: 08 Wrz 2007
Posty: 186
Skd: Gdańsk
Wysany: 2007-10-07, 14:14   

Nie mam w zwyczaju tęsknić w piątek do czwartku, jak rzekł kiedyś (nie zgadniecie kto) Sapkowski. ^^
_________________
Religia to tylko słońce złudne, póty obracające się wokół człowieka, póki człowiek nie umie obracać się wokół siebie samego.
Karol Marks
 
 
 
Krystyna 
bitch, please



Wiek: 36
Doczya: 16 Lip 2006
Posty: 6281
Skd: z Księżyca
Wysany: 2007-10-07, 15:00   

Tez mam kilka kaset jak bylam mala. Tak samo stare zdjecia. Lubie wracac do przeszlosci bo to bardzo mile. Patrzec jakim bylam pieknym bobasem :D jak sie wstydzilam kamery, i jak pieknie recytowalam wiersze :P wtedy twierdzilam, ze taka kaseta to obciach a teraz... mozna sie przynajmniej posmiac :P

Poza tym to przeszlosc to dla mnie czas gdy bylam mala. To co dzialo sie jakies 3 lata temu to tez oczywiscie przeszlosc, ale taka inna ;) malo szczegolna. Pewnie za jakies 5 lat bedzie ona dla mnie rownie wazna, smieszna itp jak teraz 'ta moja przeszlosc z bobasa'. :lol:

nvm zgubilam sie :wstyd:
_________________
Ja nie szukam szczęścia, ja je tworzę.

Once you go black, you never go back.
 
 
spiderwoman 
hey ho!



Doczya: 31 Maj 2007
Posty: 629
Wysany: 2007-10-07, 18:09   

jeśli chodzi o pamiątki z mojego dzieciństwa to mam mnóstwo zdjęć z małą pyzatą Asią - w końcu byłam pierwszym i do tego dość długo wyczekiwanym dzieckiem. uwielbiam je przeglądać wszystkie zabrałam do własnego albumu. jeśli chodzi o filmy, to takich raczej nie mama... jest tylko jeden z komunii. osobiście wolę zdjęcia jednak filmiki takie jakie mają Mazin czy Igriana - fajna pamiątka

jeśli chodzi o przeszłość narodu, to uważam, że trzeba uszanować historie, uszanować święta narodowe i pamięć ludzi, którzy oddali życie za kraj.
jednak nie popadajmy w jakiś przesadny zachwyt, bo i Polakom zdarzały się niechlubne okresy, ale też nie rozwlekajmy się za bardzo nad tym bo przeszłości nie da się zmienić w żaden sposób
_________________
http://www.facebook.com/events/254994394601751/
 
 
 
xavras 
Ozzman



Wiek: 34
Doczy: 08 Wrz 2007
Posty: 186
Skd: Gdańsk
Wysany: 2007-10-07, 18:15   

Przeszłość narodu? Od Bugu po Odrę same pomniki, cmentarze i Bóg wie co jeszcze... Zburzyć, parkingi postawić - może się ludziom we łbach rozpogodzi...

Przeszłość narodu można szanować w książkach. Ale co to za naród, kiedy były prezydent (elektryk wysokich napięć :doh: ) chwali się, że nie przeczytał w życiu żadnej książki...
_________________
Religia to tylko słońce złudne, póty obracające się wokół człowieka, póki człowiek nie umie obracać się wokół siebie samego.
Karol Marks
Ostatnio zmieniony przez xavras 2007-10-07, 18:18, w caoci zmieniany 1 raz  
 
 
 
Maciooj 
Maciooj Marynarz :D



Imi: Maciek
Wiek: 34
Doczy: 17 Sie 2007
Posty: 1026
Skd: Gdynia
Wysany: 2007-10-07, 18:21   

Zgadzam się z Xavrasem :) Polacy wciąż stawiają pomniki, ogłaszają żałoby narodowe, etc... Skończmy z tym! Może ludzie zmądrzeją w końcu!

Co do wspomnień z dzieciństwa.. Kocham oglądać zdjęcia i oglądać filmy jak rozrabiam, śmieję się, bawię się z innymi dzieciakami :D :D Z chęcią wróciłbym do tamtych beztroskich czasów :)
_________________
"Wszystko mogę w tym, który mnie wzmacnia, w Chrystusie." Flp. 4,13
 
 
 
cichy 
nie tylko ja to potrafie :P



Imi: Piotrek
Doczy: 05 Sie 2006
Posty: 1868
Skd: Wygoda :)
Wysany: 2007-10-07, 18:22   

ja dzisiaj rano szukałem zdjęc, które robiłem ale nie jak byłem mały tylko z kilka lat temu.. kiedyś może były zwykłe ale z wiekiem staję się nadzwyczaj cudne i piękne.. tak samo jak chwile w których były robione..
_________________
My heart is yearning, but Paris is burning.
Paris is burning all night long.
My heart is dreaming, but Paris is screaming.
Paris is screaming all night long.
 
 
 
Taka jedna 
stwór!



Imi: Natalek
Wiek: 37
Doczya: 27 Sty 2007
Posty: 3834
Skd: uć
Wysany: 2007-10-07, 18:32   

Ja mam dwie takie kasety. Jedna z okresu jak miałam lat 4 a drugą jak miałam 6 (komunia mojej siostry) dla mnie to są wyjątkowe kasety bo są to zapiski z ostatniego lat moich dziadków :oops: Dziwnie ogląda się ich uśmiechniętych kiedy wie się, ze oni nie żyją a co gorsza wspomnienia ich już mi się zacierają...
Do przeszłości się tęskni, przeszłości można żałowac ale jest naszym piętnem i jaka była nasza przeszłość tacy jesteśmy my, a co gorsze/lepsze tacy pozostaniemy 8)
_________________

 
 
 
somebody 
zażenowana



Imi: Justyna
Wiek: 34
Doczya: 18 Lut 2007
Posty: 784
Wysany: 2007-10-07, 19:33   

Przeszłość jest ważna, ma na nas często decydujący wpływ, ale nie można wywlekać jej przy każdej możliwej okazji i chodzi mi tu głównie o przeszłość historyczną- pamiętajmy, ale nie przeginajmy podchodząc do kogoś/czegoś z uprzedzeniami, bo coś wydarzyło się kiedyś.

Co do tej mojej czy mojej rodziny to jednym ze wspaniałych "poprawiaczy" nastroju jest obejrzenie starych fotografii- rodziców z dzieciństwa, małej Justyny z dwoma zębami, kasety z uwiecznionymi wygłupami kuzynów itd. :D

Poza tym mam manię zbierania pamiątek starych po rodzinie-odgrzebywania ich po strychach itd., np stare dokumenty, listy jakieś itp., mogę w tym siedzieć dłuuugo.
_________________
Acht napisa/a:
Kobiety. Nadinteligentne.
 
 
 
annoth 
slave



Imi: Łukasz
Wiek: 34
Doczy: 30 Sty 2007
Posty: 2683
Skd: Sanok
Wysany: 2007-10-08, 15:05   

Nie mam zbyt wielu pamiątek po dzieciństwie, nie licząc zdjęć. Ale one są zbyt statyczne i nie oddają tego "jak było", co bardzo chciałbym zobaczyć.

Czas przesiewa wspomnienia, zostawiając jedynie te piękne (w większości przypadków), dlatego tęskni się za dzieciństwem, tęskni się za młodością, czując jednocześnie że wtedy było lepiej => teraz nie jest już tak fajnie. Wg mnie ma to ogromne znaczenie, jeśli chodzi o przeżywanie konkretnej chwili i w ogóle o teraźniejszość. Zdecydowanie częściej czuję się szczęśliwy w przeszłości, niż teraz lub później. A standardowy poziom odczuwania satysfakcji tu i teraz, to wg mnie bardzo duża część osobowości (uhh... ale pseudointeligencko wyszło).
Ogólnie to temat przeszłości w życiu człowieka jest bardzo ciekawy i nie mogę się wręcz doczekać, kiedy w charakterach ukaże się artykuł o tym traktujący. :)
_________________
"W annoth'u (...) najbardziej denerwuje mnie jego annothowatość."
ˆ mjuzik

Eos napisa/a:
Ech, te baby... gupie :p .
 
 
 
ankaanka 



Wiek: 32
Doczya: 28 Maj 2006
Posty: 2660
Skd: Bogumiłowice
Wysany: 2007-10-08, 15:27   

Przeszłość państwa mnie interesuje, ta od pierwszej wojny światowej. Nie wiem. Jakoś. Dziś moim zdaniem trzeba o tym wszystki pamiętać, jednocześnie nie idealizując polskich osiągnięć czy zacierając niedociągnięcia i błędy. Jest to jednak chyba troche trudne, bo myslę, że łatwiej jest być dumnym i uwydatniać zasługi Polaków oraz zbrodnie innych narodów, niż przyznawać się do nawet najmniejszych błędów z przeszłości.

Co do mojej osobistej... to... Lubię raz na jakiś czas poprzeglądać zdjęcia ale nie te z dzieciństwa (no, chyba że z dzieciństwa moich rodziców :D ) tylko te sprzed trzech, czterech lat. Z tego powodu, że pamiętam i dobre i złe chwile i mogę powspominać nie tylko wydarzenia i "oh jak było fajnie..." lub "oh, jak było okropnie!" ale też w jakimś stopniu przypominam sobie swoje emocje, spojrzenia ludzi, tego, czego na zdjęciach nie ma i na co nie ma dowodów istnienia...
_________________
"-Jeśli nie możesz się nauczyć jeździć na słoniu, naucz się przynajmniej jeździć konno.
-Co to jest słoń?
-Rodzaj borsuka - wyjaśniła Babcia."
/Terry Pratchett - Równoumagicznienie/
 
 
 
Zaheel 
Boski prototyp - mutant



Doczya: 10 Sty 2007
Posty: 1675
Skd: z Nibylandii
Wysany: 2007-10-08, 16:30   

Zależy jak traktować przeszłość... Osobiście patrzę na nią jako na dzieciństwo i resztę. Bo dzieciństwo jest piękne, kolorowe, kiedy wiele problemów było dla mnie nieistotnych lub wcale ich nie dostrzegałam, szalałam z braćmi ciotecznymi czy Rodzicielem - beztroska zupełna. Reszta kiedy już coś zaczynałam rozumieć, wiedzieć coś. Tu może już nie jest tak kolorowo, ale przynajniej wiążę to juz z określonymi przerzyciami, a nie jak dziecińctwo ze zdjęciami czy pojedyńczymi przebłyskami. Tu już mam konkretne zdarzenia i to właśnie one dominują a nie obrazy... Pozatym nie lubię zdjęć, bo to zamykanie takich chwil, które chciało by się zabrać, a się nie da. Lepiej pozostawić to wspomnieniom.
Jeśli chodzi o przeszłość państwa... Mam nią przesyt, wszędzie jest wyciągana, odwołanie do tradycji. Trzba o tym pamiętać, ale po co się odwoływać namiętnie i wciąż? Wiele ludzi już to wręcz nudzi, jak po raz kolejny mówi się np. o powstaniach. Teraz trochę inne ideały są uznawane zazwyczaj i takie porównania chyba nie są najbardziej trafne.
_________________
''To rewolwer w twojej kieszeni, czy po prostu przyjemnie ci mnie widzieć?"

"Rzeczywistość jest wynikiem braku alkoholu"
 
 
 
Kya 



Imi: Magda
Wiek: 35
Doczya: 27 Maj 2007
Posty: 2516
Skd: Kraków
Wysany: 2007-10-08, 21:08   

Ja z przeszłości zawsze staram się wyciągnąć wnioski, ale specjalnie jej nie rozpamiętuję, bo w życiu nie można się ciągle oglądać za siebie. Było, minęło.
A pamiątek trochę mam, ostatnio oglądałam stare zdjęcia i nagle mnie olśniło jak to czas szybko leci...
 
 
 
doopek 
mroczny półksiężyc



Imi: Marcin
Wiek: 33
Doczy: 22 Lip 2007
Posty: 525
Skd: Sanok
Wysany: 2007-10-10, 18:22   

Fajne są takie filmy i zdjęcia z dzieciństwa :) Posiadam całkiem imponujące archiwum... Choć dawno go nie przeglądałem... Ale te zatracone talenty, o których ciągle przypomina mi rodzina... xD

Jeśli chodzi o przeszłość Polski to polecam książkę "7 Polskich grzechów głównych" Zbigniewa Zauskiego. Owy Pan przedstawił w swoim dziele ciekawe opinie i fakty historyczne, które tak naprawdę wyglądają inaczej, niż to jest na ogół przyjęte.
_________________
"Jestem jaki jestem. Inny nie będę... BO NIE CHCĘ!!"
 
 
 
ankaanka 



Wiek: 32
Doczya: 28 Maj 2006
Posty: 2660
Skd: Bogumiłowice
Wysany: 2007-10-10, 18:27   

Dziś do mnie dotarło, że nawet jeśli z kimś się znało kilka lat, to ciężko jest sobie czasem przypomnieć konkretne, charakterystyczne wydarzenia z nim związane... :(
_________________
"-Jeśli nie możesz się nauczyć jeździć na słoniu, naucz się przynajmniej jeździć konno.
-Co to jest słoń?
-Rodzaj borsuka - wyjaśniła Babcia."
/Terry Pratchett - Równoumagicznienie/
 
 
 
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group