Forum Dyskusyjne Strona Gwna Forum Dyskusyjne
dla wszystkich!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Nastpny temat
Okultyzm
Autor Wiadomo
Maciooj 
Maciooj Marynarz :D



Imi: Maciek
Wiek: 34
Doczy: 17 Sie 2007
Posty: 1026
Skd: Gdynia
Wysany: 2007-11-02, 10:33   Okultyzm

Okultyzm (łac. occulo – ukrywać, trzymać w tajemnicy; occultus – schowany, ukryty, tajemny) – nazwa doktryn ezoterycznych, które zakładają istnienie w człowieku i przyrodzie sił tajemnych, nieznanych i bada możliwości ich wykorzystania, oznacza rzecz "tajemną", "niedostępną". Okultyzm nazywa się również wiedzą tajemną (scientia occulta).

Zjawiska paranormalne badane przez okultystów stanowią przedmiot zainteresowania parapsychologii i psychotroniki.

Zjawiska, którymi zajmują się okultyści są znane i w różnej mierze akceptowane w niektórych światowych religiach, np. buddyzmie (tantra), hinduizmie, islamie (głównie w sufizmie).

Okultyzm jest zakazany i zwalczany przez kościoły chrześcijańskie i wiele innych religii. [źródło Wikipedia]

Co sądzicie o okultyzmie? Macie z tym jakiś związek, czy coś wspólnego? Dlaczego przez wiele religii jest traktowany jako coś złego i jest tępiony? Może wynika to jedynie z ślepoty ludzi? Wszystko o okultyzmie :)
_________________
"Wszystko mogę w tym, który mnie wzmacnia, w Chrystusie." Flp. 4,13
 
 
 
Fantasia 


Doczya: 07 Sie 2006
Posty: 3340
Wysany: 2007-11-02, 14:23   

Maciooj napisa/a:
Dlaczego przez wiele religii jest traktowany jako coś złego i jest tępiony?
bo:
"Magia zawiera w sobie wizję świata, gdzie wierzy się w istnienie sił tajemnych, mających wpływ na życie człowieka, na które uprawiający magię (lub korzystający) uważa, że ma moc wywierania kontroli za pomocą rytualnych praktyk, zdolnych automatycznie wytworzyć efekty. W istocie magia nie dopuszcza żadnej mocy wyższej od siebie , uważa, że może zmusić same wezwane „duchy” lub „demony” czy inne siły aby się objawiły i wypełniły, to czego ona wymaga. Także i dzisiaj kto ucieka się do magii, nie myśli by zwrócić się przede wszystkim do Boga – do osobowego Boga, wiary i Jego opatrzności nad światem – lecz raczej do bezosobowych sił tajemnych, nadludzkich i wszechświatowych, panujących nad kosmosem i człowiekiem. Uważa, że może uchronić się przed tymi siłami uciekając się do gestów zaklęcia i do amuletów lub też uważa, że wymusi na nich dobrodziejstwa za pomocą formuły czarów, „zaklętych” substancji lub działań związanych z gwiazdami, stworzeniem czy ludzkim życiem."

W religii katolickiej wiara w moc okultyzmu jest grzechem przeciwko pierwszemu przykazaniu i jest uważana za świadomą kontynuację grzechu pierworodnego.
Cały okultyzm jest w pełni pseudo-naukowy i niemalże w całości pseudo-racjonalny... mam zbyt dużo oleju w głowie żeby się tym zajmować.
 
 
 
Maciooj 
Maciooj Marynarz :D



Imi: Maciek
Wiek: 34
Doczy: 17 Sie 2007
Posty: 1026
Skd: Gdynia
Wysany: 2007-11-02, 14:42   

Ale widzisz, nie chciałem rozmawiać o magii bo już jest taki temat :) Raczej o naszych wrodzonych umiejętnościach, tj używanie energii, patrzenie "trzecim okiem" (dla zainteresowanych http://www.trzecieoko.pl/ ) etc..

I szczególnie polecam to: http://www.effatha.org.pl...wa/verlinde.htm
_________________
"Wszystko mogę w tym, który mnie wzmacnia, w Chrystusie." Flp. 4,13
 
 
 
Fantasia 


Doczya: 07 Sie 2006
Posty: 3340
Wysany: 2007-11-02, 14:52   

ani nie śmieszne ani już nawet żałosne. ;/

Pytałeś sie dlaczego odrzuca to Ci mówię dlaczego, proste. Jak cie trzecie oko interesuje to zaznacz to w temacie, proste.
Jakbyś doczytał choćby to co jest dalej na ten temat w Wiki to być zrozumiał, że magia jest podstawą działania okultyzmu: . "Okultyzm zajmuje się tymi samymi istotami i mocami nadnaturalnymi, z którymi mają do czynienia religie, ale przyjmuje wobec nich postawę poznawczą (gnoza), a w praktyce oddziałuje na nie przez ludzką wolę (magia)." [WIKI]

Rozmowa z tobą nie ma sensu bo i tak mało wiesz na ten temat, jak zwykle zresztą. Wydaje ci się, że każdy rozum zżarłeś. Nie zamierzam wdawać się głupie kłótnie, wybacz, to nie mój poziom :)
 
 
 
xavras 
Ozzman



Wiek: 34
Doczy: 08 Wrz 2007
Posty: 186
Skd: Gdańsk
Wysany: 2007-11-02, 16:43   

Fantasia, mówisz, że:
Cytat:
mam zbyt dużo oleju w głowie żeby się tym zajmować.

Ale katoliczką jesteś?

Uprzedzam twierdzenie, że to nie to samo ironicznym cytatem z Voltaire'a:
Cytat:
Odpowiadacie, że to wielka różnica, że wszystkie religie są dziełami ludzi, a tylko Kościół katolicki, apostolski i rzymski jest dziełem Boga.
_________________
Religia to tylko słońce złudne, póty obracające się wokół człowieka, póki człowiek nie umie obracać się wokół siebie samego.
Karol Marks
 
 
 
Eos 
boska jak diabli



Imi: Justyna
Wiek: 34
Doczya: 14 Lis 2006
Posty: 3112
Skd: Łódź
Wysany: 2007-11-02, 16:59   

Bawiłam się w to, chodziłam na różne szatańskie spotkania i takie tam ... :D

Szczerze mówiąc wypisałam się z tego dość szybko, bo to jest istne pranie mózgu. I nie polecam nikomu, bo można stać się świetnym narzędziem do maniupulacji. Okultyzm to nie jest nic elitarnego, magicznego i boskiego, więc nie radzę się tym zachwycać i uważać za coś niezwykłego, oryginalnego, coś, co uczyni nas lepszymi od reszty.
_________________
Oceniaj mnie, niech jad strumieniami leje się!
 
 
 
Fantasia 


Doczya: 07 Sie 2006
Posty: 3340
Wysany: 2007-11-02, 19:30   

Eeeeeeeeeeeeeeeee przepraszam bardzo, mało inteligentna jestem jednak bo nie wiem o co chodzi.
:smiech:

Katoliczką owszem jestem.
Co do innych religii to wcale mnie nie interesuje czy są dziełem Boga/boga czy wymyślili je ludzie... Całkiem świadomie wybrałam swoją wiarę, wybór właśnie na WIERZE opierając i na świętej dla mnie księdze, natchnionej zresztą, czyli Biblii.
ale chyba nieco odbiegliśmy od tematu... :|
 
 
 
punck_girl 


Imi: Kasia
Wiek: 29
Doczya: 11 Gru 2007
Posty: 2
Wysany: 2007-12-18, 17:28   

Interesuję się okultyzmem i wiccą.

Część ludzi tępi okultyzm, bo jest to coś obcego, nieznanego, a przyjęło się, że rzeczy nieznane można tępić do woli. Osobiście nie rozumiem takiego podejścia. Aha. I okultyzm to nie satanizm. Właściwie te dwa pojęcia moją ze sobą mało wspólnego.
Ostatnio zmieniony przez Marki 2007-12-18, 19:46, w caoci zmieniany 2 razy  
 
 
 
eloelo1553
[Usunity]

Wysany: 2008-01-13, 11:27   

Jak można wierzyć w takie głupoty. Ludzie naoglądają się Harrego Pottera i zaczynają wierzyć, że takie coś naprawdę istnieje. Te wszystkie horoskopy, senniki, wahadełko, bioenergoterapia, wykładanie kart, wywoływanie duchów, wirowanie stolików i szklanek to jeden wielki pic na wodę. Wróżbici są to oszuści, którzy zbijają kasę na naiwniakach. Podobnie jak jasnowidze. Nie ma takiego czegoś jak okultyzm. To jest synonim słowa fikcja.
Ostatnio zmieniony przez Marki 2008-01-13, 13:36, w caoci zmieniany 1 raz  
 
 
kulpina
[Usunity]

Wysany: 2008-01-15, 14:40   

Ja powiem tylko, że okultyzm to bardzo niebezpieczny temat i odradzam jakiekolwiek kontakty. To się źle kończy dla każdego kto ma z tym kontakt. Objawy mogą być różne. Ale każdy kto praktykuje okultyzm kontaktuje się nie z tajemną wiedzą, tylko (czy wie czy nie wie) z szatanem i demonami. To są złe duchy i nikomu jeszcze nic dobrego nie uczynimy. W Kościele Katolickim okultyzm jest grzechem ciężkim, i oprócz tego niesie jeszcze ze sobą bardzo poważne konsekwencje, działając na zdrowie i psychikę oraz duchowość ludzi którzy w tym siedzieli... Naprawdę odradzam wszystkim jakiekolwiek kontakty z tymi praktykami. Wiele osób pewnie sobie nawet nie wyobraża jakie to niebezpieczne. W życiu spotkacie wielu ludzi którzy będą to różnie nazywać, siłą umysłu itp. Na koniec jeszcze tylko powiem, że jest mnóstwo świadectw osób, które w tym siedziały. Coś strasznego, tylko że wszyscy widzą w jakie bagno wpadli dopiero jak chcą się wydostać. Obyście się opamiętali za nim będzie za późno albo bardzo cięzko. Jezus - Kochający Ojciec chce aby Jego dzieci były szczęśliwe. Dlatego pokazuje taką a nie inną drogą. Może niektórym cięzko jest ją zrozumieć... Każdy ma wolną wolę i od was zależy czy wybierzecie drogę miłości i szczęści jaką oferuje Dobry Bóg, czy wybierzecie drogą okultyzmu i kontaktów z szatanem, jaką oferuje ojciec kłamstwa - szatan. Wielkie jest Boskie miłosierdzie i Wszystko Pan przebaczy, ale kiedyś, na Dniu Sądu będzie za późno i każdy zostanie rozliczony z tego jak postępował, jak żył...
Ostatnio zmieniony przez Marki 2008-01-15, 16:58, w caoci zmieniany 1 raz  
 
 
Costelavena 
ironiczny sarkazm



Imi: Marta
Wiek: 30
Doczya: 31 Gru 2007
Posty: 259
Skd: Bakalandia
Wysany: 2008-01-15, 17:22   

Hah... a ja miałam dziś to na religii ;]
Do ludzi, którzy noszą swoje amulety z myślą, że dają im szczęście. - Jak głupi wisiorek ma ci dać szczęście? Pomóc w życiu? W końcu dojdzie do tego, że jak zapomnisz swojego amuletu, to nie pójdziesz na klasówkę, bo dostaniesz złą ocenę.
Do ludzi, którzy wierzą w moc wróżek. - Może i ci pomogą, np. wyjść z nałogu, ale i tak będą ciebie nawiedzać zmory, a twoja dusza będzie zalęknięta.

Jednym słowem. Jedynie Bóg i my jesteśmy osobami, które decydują o naszym życiu.
_________________
http://cassena.posadzdrzewo.pl < pomagamy laskom
 
 
 
kulpina
[Usunity]

Wysany: 2008-01-15, 20:28   

No dokładnie. Tak w skrócie. Do tego należało by też dodać, że noszenie niektórych amuletów powoduje niechęć do modlitwy itd. Nawet wtedy kiedy nie wiesz co nosisz...

Dobrze że ktoś na Religii, czyli w ogóle gdzieś o tym mówi.
Ostatnio zmieniony przez Marki 2008-01-15, 20:31, w caoci zmieniany 1 raz  
 
 
Ziel4rz
[Usunity]

Wysany: 2008-08-31, 21:09   

Costelavena napisa/a:

Jednym słowem. Jedynie Bóg i my jesteśmy osobami, które decydują o naszym życiu.


Wielka mi racjonalistka. Widziałaś kiedyś boga? Jak niby coś czego nie widziałaś, nie poznałaś, nie dotknęłaś, o czym tylko słyszałaś mogłoby decydować o twoim losie?
Ostatnio zmieniony przez Marki 2008-09-01, 11:42, w caoci zmieniany 1 raz  
 
 
ankaanka 



Wiek: 32
Doczya: 28 Maj 2006
Posty: 2660
Skd: Bogumiłowice
Wysany: 2008-08-31, 21:13   

Ziel4rz napisa/a:
o czym tylko słyszaś

*słyszałaś - ja w to wierzę, że Bóg mną po części kieruje, pomaga mi itd. itp.
_________________
"-Jeśli nie możesz się nauczyć jeździć na słoniu, naucz się przynajmniej jeździć konno.
-Co to jest słoń?
-Rodzaj borsuka - wyjaśniła Babcia."
/Terry Pratchett - Równoumagicznienie/
 
 
 
Fanfir 
Powstanie Warszawskie '44



Doczy: 18 Cze 2006
Posty: 681
Skd: okolice Trójmiasta
Wysany: 2008-09-05, 00:01   

Tak mi się skojarzyło...

Okultyzm(a nawet satanizm) legły u podstawy nowej religii nazistowskiej. W tamtych czasach istniało szereg organizacji skupiających adeptów sztuk tajemnych. Uważa się, że Hitler oraz jego podwładni byli adeptami różnych szkół magii.

Osobiście pociągają mnie różnego rodzaju praktyki okultystyczne, ale czy zło nie jest właśnie takie? Pociąga, nęci, kusi obietnicami, proponuje wiedzę... Nie, trzeba się temu przeciwstawić.
Obecne czasy sprzyjają rozwojowi neopogaństwa, okultyzmowi, lóż masońskich (które są ściśle powiązane z tego typu praktykami). Wkroczyliśmy na drogę tolerancji (modne słowo) i nowego rozwoju duchowego. Tylko dokąd nas to zaprowadzi?
Ostatnio zmieniony przez Fanfir 2008-09-05, 00:02, w caoci zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group