Forum Dyskusyjne Strona Gwna Forum Dyskusyjne
dla wszystkich!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Nastpny temat
Czas jest względny
Autor Wiadomo
Igriana 
Black Cat



Imi: Paulina
Wiek: 38
Doczya: 26 Gru 2006
Posty: 771
Skd: płynie czas?
Wysany: 2007-11-24, 18:04   Czas jest względny

Zdarzyło Wam się czasem, że godzina wlokła się jak tydzień? A może cały dzień minął tak szybko, że nim się spostrzegliście zrobiło się już zupełnie ciemno?

Dlaczego poczucie czasu jest tak diametralnie różne? Od czego to może zależeć i skąd się bierze?
_________________
"W najzieleńszej z naszych dolin,
Od aniołów zamieszkały,
Promienisty i pogodny –
Niegdyś zamek stał wspaniały.
Tam – w krainie władcy Myśli
Stał wspaniały zamek ów:
Żaden seraf nie nakreśli
Skrzydłem cudnych takich snów."
 
 
 
Fantasia 


Doczya: 07 Sie 2006
Posty: 3340
Wysany: 2007-11-24, 18:27   

Sam czas w gruncie rzeczy nie jest względny tylko tak jak napisałaś nasze odczuwanie go.
Igriana napisa/a:
Zdarzyło Wam się czasem, że godzina wlokła się jak tydzień?
Taaa na studiach sa takie zajęcia, które co tydzień trwają "tygodniami"... i jak mam na nie iść to mi wcale do śmiechu nie jest ;/
Igriana napisa/a:
A może cały dzień minął tak szybko, że nim się spostrzegliście zrobiło się już zupełnie ciemno?
Też, wystarczyło być z osobą którą kocham... i nawet zdarzyło się tak, że podczas wspólnego wyjazdu jeden cały dzień się pomyliliśmy w obliczeniach i wróciliśmy dzień później... ROTFL
Igriana napisa/a:
Od czego to może zależeć i skąd się bierze?
Od towarzystwa, stopnia zainteresowania tym co robimy, ogólnego samopoczucia i zdrowia danego dnia (np: jak siedzisz na wykładzie podziębiony to choćby nie wiem jak był ciekawy wszystko ci przeszkadza i się dłuży, myślisz tylko o ciepłym łóżku i śnie, przynajmniej u mnie) a nawet zdenerwowania lub jego braku.
 
 
 
annoth 
slave



Imi: Łukasz
Wiek: 34
Doczy: 30 Sty 2007
Posty: 2683
Skd: Sanok
Wysany: 2007-11-24, 19:11   

Fantasia napisa/a:
Sam czas w gruncie rzeczy nie jest względny

Polemizowałbym :wink:

Fantasia napisa/a:
czas (...) nie jest względny tylko (...) nasze odczuwanie go.

Owszem... nasze odczuwanie upływu czasu jest względne.
Dlaczego tak się dzieje? Tak nas skonstuowało i jestem pewien że z jakiegoś powodu.
Może dlatego, żeby w życiu były piękne tylko chwile i żeby podnosić ich wartość w naszym mniemaniu? Tym samym żeby bardziej nas zmobilizować?
Kto wie jak wyglądałaby ludzkość gdyby było inaczej.
_________________
"W annoth'u (...) najbardziej denerwuje mnie jego annothowatość."
ˆ mjuzik

Eos napisa/a:
Ech, te baby... gupie :p .
 
 
 
Rivenris 
Tech support


Wiek: 38
Doczy: 21 Sie 2007
Posty: 1114
Wysany: 2007-11-28, 13:31   

Fantasia napisa/a:
Sam czas w gruncie rzeczy nie jest względny tylko tak jak napisałaś nasze odczuwanie go.

Nie do końca. Właściwie czas jest względny i o tym zaczął gadać Einstein przez co mamy tyle nauki w szkole :lol:
Czas jest uzależniony od prędkości układu w jakim ten czas chcemy mierzyć.
Odczuwanie go za to jeszcze bardziej myli nam jego "obraz", bo nasz umysł już ma spore opóźnienie w postrzeganiu otoczenia i tak impuls z oka trafia nam do świadomości szybciej niż z ucha.
Tak więc względność czasu w naszym postrzeganiu rzeczywistości jest tylko spowodowana niedoskonałością mózgu (bo niezależnie od tego w jak szybkim układzie byśmy się znaleźli dla nas znajdujących się w tym układzie będzie on płynął niezmiennie. Dopiero obserwacja takiego układu z boku ujawnia zależność czasu).
Dlaczego mózg tak różnie odbiera czas w różnych sytuacjach? Istnieje teoria, że skoro nasz umysł jest przystosowany do przemieszczania nas w trzech podstawowych wymiarach przestrzennych, to dlaczego nie miałby mieć zakodowanej formuły, która pomaga nam przemieszczać się w czwartym wymiarze - w czasie?
 
 
 
Krystyna 
bitch, please



Wiek: 36
Doczya: 16 Lip 2006
Posty: 6281
Skd: z Księżyca
Wysany: 2007-11-28, 16:10   

Za trudne to :P

To co, dla kazdego czas plynie inaczej? :>
bo skoro, nie chodzi tu o nasze odczuwanie, to ja nie wiem jak to wyjasnic. Jak np. jednego dnia mi czas przeleci szybko, i tego samego dnia komus innemu bedzie sie ten dzien wlec to jak to wyjasnic? :P
_________________
Ja nie szukam szczęścia, ja je tworzę.

Once you go black, you never go back.
 
 
Maciooj 
Maciooj Marynarz :D



Imi: Maciek
Wiek: 34
Doczy: 17 Sie 2007
Posty: 1026
Skd: Gdynia
Wysany: 2007-11-28, 18:06   

Moim zdaniem to zależy od czynności jaką wykonujemy w czasie :P zauważcie jak czas się 'dłuży' na nudnych lekcjach, a jak się 'spieszy' na przyjemnych czynnościach, np. granie na komputerze, etc...
_________________
"Wszystko mogę w tym, który mnie wzmacnia, w Chrystusie." Flp. 4,13
 
 
 
Stranger 



Doczy: 17 Maj 2007
Posty: 146
Wysany: 2007-11-28, 18:43   

Zgadzam się z tym co napisał Maciooj. Im bardziej chcemy, by czas leciał szybciej, by coś się szybciej skończyło, licząc przy tym każdą minutę, tym bardziej wydaje nam się to ciągnąć w nieskończoność. Zajmując się czymś co pochłania nam czas, nie zwracając uwagi na to ile to już minęło, mamy wrażenie, że upłynął szybciej. Nie koniecznie musi to być coś przyjemnego dla nas, wystarczy, że zapomnimy o tym, że nam "się spieszy" i przestaniemy patrzeć co chwila na zegarek. Od kiedy nie pracuję na przeciw wielkiego zegara na ścianie, czas (w pracy) leci znacznie szybciej... :D
_________________
http://www.flickr.com/photos/devart87/
 
 
Fantasia 


Doczya: 07 Sie 2006
Posty: 3340
Wysany: 2007-11-28, 19:30   

annoth napisa/a:
Polemizowałbym :wink:

Rivenris napisa/a:
Nie do końca. Właściwie czas jest względny i o tym zaczął gadać Einstein przez co mamy tyle nauki w szkol
niee no chłopaki ja was proszę :doh: Co prawda miałam 5 z fizyki ale z wielkim wysiłkiem i to w zakresie podstawowym :P
Tak na zdrowy rozsądek powiedziałam, że (raczej) nie istnieje dłuższy i krótszy czas tylko tak to czujemy a co fizyka na to to już nie wiem ROTFL

Stranger napisa/a:
Im bardziej chcemy, by czas leciał szybciej, by coś się szybciej skończyło, licząc przy tym każdą minutę, tym bardziej wydaje nam się to ciągnąć w nieskończoność.
A to pech... a jutro mam znów te najnudniejsze na świecie ćwiczenia :[
_________________
Rivenris, jeśli możesz, to dotrzymaj choć raz danego słowa i oddaj pieniądze pożyczone już dawno temu. Ciężko pracuje i nie mogę być instytucją charytatywną. Byłoby ‘co najmniej śmieszne’ gdyby osoba tak honorowa jak Ty miała długi, prawda? :)
 
 
 
Maciooj 
Maciooj Marynarz :D



Imi: Maciek
Wiek: 34
Doczy: 17 Sie 2007
Posty: 1026
Skd: Gdynia
Wysany: 2007-11-28, 20:16   

A ja powiem, że na najgłupszej lekcji jaką jest polski czas mi szybko leci :D ciągle gadam z kolegą, a czas leci szybko :D (kiedyś siedziałem w pierwszej ławce, to było znacznie gorzej 8) )
_________________
"Wszystko mogę w tym, który mnie wzmacnia, w Chrystusie." Flp. 4,13
 
 
 
Klang 



Wiek: 38
Doczy: 09 Sty 2007
Posty: 1062
Skd: wziąć na piwo?
Wysany: 2007-12-01, 14:41   

Rivenris napisa/a:
Nie do końca. Właściwie czas jest względny i o tym zaczął gadać Einstein przez co mamy tyle nauki w szkole

Lol.
Tak sie składa, że teoria Einsteina nie pasuje ni cholery do tego tematu. Poza tym typowej względności czasu nikt nigdy nie udowodnił i obawiam się, ze nie udowodni. Freud też gadał (nawet pisał) o wielu rzeczach, a Jung to dopiero bajkopisarz jakich mało.

Einstein stwierdził, ze czas trwania zjawiska zależy od obserwatora, tylko ważne jest jeszcze spełnienie wielu warunków fizycznych. Rozmawiamy natomiast o godzinie jako sześćdziesięciu minutach, czyli 3600 sekundach. Sekunda zawsze jest sekundą, natomiast (pozorny) czas jej trwania zależy od zainteresowania upływem czasu.

Czyli:

Stranger napisa/a:
Im bardziej chcemy, by czas leciał szybciej, by coś się szybciej skończyło, licząc przy tym każdą minutę, tym bardziej wydaje nam się to ciągnąć w nieskończoność. Zajmując się czymś co pochłania nam czas, nie zwracając uwagi na to ile to już minęło, mamy wrażenie, że upłynął szybciej.

Wszystko na ten temat.
_________________
Tylko na tym miejscu i o takim czasie nie zapomnisz chłopie jak się gra na basie

Świat się nam przygląda i nie życzy źle,
A jeśli jest inaczej to świat mam cały gdzieś...
Ostatnio zmieniony przez Klang 2007-12-01, 14:42, w caoci zmieniany 1 raz  
 
 
 
Deirdre 
prywatne chmury (;



Wiek: 36
Doczya: 26 Cze 2006
Posty: 2473
Wysany: 2007-12-01, 20:52   

Cytat:
Dlaczego poczucie czasu jest tak diametralnie różne? Od czego to może zależeć i skąd się bierze?

Od tego, co robimy, z jakim zaangażowaniem, z kim jesteśmy, jaka jest nasza kondycja psychofizyczna. Chyba będą to najważniejsze punkty.
Bo jak już zauważona, to poczucie czasu jest względne, nie sam czas. (;
_________________
'a co to za miłość? kobieta potrzebuje gotówki, futer, brylantów i romantyzmu. a nie tylko romantyzmu!'
 
 
 
5thrider 



Doczy: 31 Pa 2007
Posty: 59
Skd: nie chcesz wiedzieć
Wysany: 2007-12-03, 08:32   

skąd wiecie, że czas istnieje widział go ktoś? :D
_________________


patrze...
 
 
 
Rivenris 
Tech support


Wiek: 38
Doczy: 21 Sie 2007
Posty: 1114
Wysany: 2007-12-03, 09:01   

Bo można zmieniać jego bieg. Gdyby nie istniał, to nie można by było w nim nic zmieniać.
 
 
 
doopek 
mroczny półksiężyc



Imi: Marcin
Wiek: 33
Doczy: 22 Lip 2007
Posty: 525
Skd: Sanok
Wysany: 2007-12-03, 09:35   

Istnieje wiele rzeczy których nie widziałeś, a jednak w nie wierzysz (choćby Bóg [choć On akurat nie pasuje do w/w stwierdzenia bo jest Istotą duchową a nie rzeczą, ale mniejsza o to :P ])
Wracając do wątku tematu... Tak na prosty język pasowałoby tu stwierdzenie Maciooja, choć można oczywiście ładnie je rozwinąć ;] użytkownik Stranger napisał wyżej, że Polski który jest dla niego nudny (czyli powinien się wlec) potrafi szybko i przyjemnie minąć z powodu "pogadanki z kolegą z ławki" ;] I właśnie o to chodzi. Są sytuacje, w których można z czegoś nudnego zrobić coś zupełnie odwrotnego. I uważam że czas jest pojęciem względnym :)

A tak nawiasem mówiąc... Witam po przerwie :P
_________________
"Jestem jaki jestem. Inny nie będę... BO NIE CHCĘ!!"
 
 
 
psavel 



Imi: Paweł
Doczy: 30 Lis 2007
Posty: 26
Wysany: 2007-12-03, 16:47   

Czas – (...) wielkość fizyczna określająca kolejność zdarzeń oraz odstępy czasowe między zdarzeniami. ((c) wiki)

2° Z teorii względności (zakładając, że pojmuję ją prawidłowo) wynika, że chronologia zdarzeń w dwóch poruszających się względem siebie układach obserwowana przez osoby znajdujące się w tych dwóch układach może się różnić, czyli nie można obiektywnie stwierdzić, że jakieś zdarzenie było pierwsze.

Tym samym czas nie istnieje :P

Taka moja wczorajsza nocna teoria, której jeszcze nie udało mi się obalić ;]

Nawiasem mówiąc, zabawne jest to, że kiedy (mówiąc już o poczuciu) czas płynie wolniej i tak udaje się zrobić mniej.
_________________
If you must choose between two evils, pick the one you've never tried before.
 
 
 
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group