Forum Dyskusyjne Strona G³ówna Forum Dyskusyjne
dla wszystkich!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Nielegalne prace domowe?
Autor WiadomoϾ
Å»abka 
I'm schisopremic



Imiê: Monika
Wiek: 33
Do³¹czy³a: 11 Lip 2006
Posty: 1893
Sk¹d: Kraków
Wys³any: 2007-12-19, 19:35   Nielegalne prace domowe?

wp.pl napisa³/a:
Zadania z matematyki, wypracowania z języka polskiego i inne prace domowe zadawane od lat wszystkim polskim uczniom są nielegalne - uważa Rzecznik Praw Ucznia Krzysztof Olędzki. Jego zdaniem zmuszanie uczniów do odrabiania lekcji w domu to ograniczanie ich konstytucyjnego prawa do wypoczynku.

Rzecznik Praw Ucznia dopiero zaczyna bataliÄ™ o uznanie odrabiania lekcji w domu za nieobowiÄ…zkowe. Dzisiaj - jak informuje "Metro" - jego raport dotyczÄ…cy prac domowych trafi do Rzecznika Praw Obywatelskich i do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Skąd pomysł, by zająć się tym tematem? To efekt skarg rodziców, które napływają do biura rzecznika. Matki i ojcowie żalą się, że ich dzieci wracają ze szkoły i nie mają chwili odpoczynku, bo do późnej nocy ślęczą nad książkami.

"Urząd, a szkoła jest urzędem, może robić tylko to, do czego ma uprawnienia. Nie ma przepisów dających jej prawo zadawania prac domowych" - twierdzi rzecznik.

Jego zdaniem, zmuszanie uczniów do odrabiania lekcji w domu to ograniczenie wolności i prawa do wypoczynku dzieci, o którym mówi art. 31 Konstytucji i art. 31 Konwencji Praw Dziecka.


A co wy o tym myślicie? Z tego co jeszcze usłyszałam przed chwilą w faktach, to nauczyciele nie mają prawa obniżać ocen ani karać uczniów za nieobecności w szkole.
_________________
"Nienormalność to normalność, która nie mieści się w normach normalności drugiego człowieka."
Ostatnio zmieniony przez Marki 2007-12-19, 21:18, w ca³oœci zmieniany 1 raz  
 
 
 
Fire 



Do³¹czy³a: 14 Gru 2007
Posty: 30
Wys³any: 2007-12-19, 20:31   

Szkoda ze nikt nie wpadł na to ze po tym "inteligentnym" pomyśle będzie banda niewykształconych idiotów. Pewnie uczniowie w większości są za i się im nie dziwie jakaś odmiana i to bardzo dla nich na +. Gorzej z przyszłością. Bo nikt mi nie powie ze opanowanie materiału wymaga tylko lekcji bo to nieprawda, sama siedzę wieczorami i wiem ze najlepiej nauczyć się czegoś w spokoju w domu.
_________________
Ci, którzy nie szanują swojego życia, nie zasługują na nie.
Ostatnio zmieniony przez Marki 2007-12-19, 21:20, w ca³oœci zmieniany 1 raz  
 
 
 
5thrider 



Do³¹czy³: 31 PaŸ 2007
Posty: 59
Sk¹d: nie chcesz wiedzieć
Wys³any: 2007-12-19, 20:42   

Nie wiem po co jest szkoła, zadań i tak nigdy nie robie a jak chce się czegoś nauczyć to :
Fire napisa³/a:
że najlepiej nauczyć się czegoś w spokoju w domu


Fakt, że moje oceny nie są najlepsze , ale to już moje lenistwo...
Ostatnio zmieniony przez Marki 2007-12-19, 21:19, w ca³oœci zmieniany 1 raz  
 
 
 
Fantasia 


Do³¹czy³a: 07 Sie 2006
Posty: 3340
Wys³any: 2007-12-19, 20:48   

Å»abka napisa³/a:
Z tego co jeszcze usłyszałam przed chwilą w faktach, to nauczyciele nie mają prawa obniżać ocen ani karać uczniów za nieobecności w szkole.
Mają. Jest konstytucyjny obowiązek nauki do 18 roku życia. W takim wymiarze godzin jak przewiduje to plan zajęć dla danego rocznika i typu szkoły.
Å»abka napisa³/a:
"Urząd, a szkoła jest urzędem, może robić tylko to, do czego ma uprawnienia. Nie ma przepisów dających jej prawo zadawania prac domowych"
Ten cały rzecznik, nie boję się tego powiedzieć, jest doszczętnie POJEBANY.
On podstawowych zasad nie zna. Nikt nie musi uczyć się dla szkoły. Są tacy, którzy się prawie wcale nie uczą i jakoś zdają do następnej klasy... Jeśli komuś nie zależy na szkole to w sumie dość logicznym jest też to, że ma gdzieś prace domowe. Uczymy się dla siebie a nie dla szkoły. Jak ktoś chce się czegoś nauczyć to MUSI robić coś w domu, inna opcja nie istnieje.

Ten człowiek kompletnie nie ma pojęcia o szkolnictwie. Niech lepiej mordę zamknie i przepisy poczyta.
_________________
Rivenris, jeÅ›li możesz, to dotrzymaj choć raz danego sÅ‚owa i oddaj pieniÄ…dze pożyczone już dawno temu. Ciężko pracuje i nie mogÄ™ być instytucjÄ… charytatywnÄ…. ByÅ‚oby ‘co najmniej Å›mieszne’ gdyby osoba tak honorowa jak Ty miaÅ‚a dÅ‚ugi, prawda? :)
Ostatnio zmieniony przez Marki 2007-12-19, 21:18, w ca³oœci zmieniany 1 raz  
 
 
 
spiderwoman 
hey ho!



Do³¹czy³a: 31 Maj 2007
Posty: 629
Wys³any: 2007-12-19, 21:05   

czy ja wiem...
jak komuś nie chce sie odrabiać zadań to ich odrabiać nie będzie i zwali w szkole
ale przynajmniej będzie musiał odpisać
_________________
http://www.facebook.com/events/254994394601751/
 
 
 
Marki 



Imiê: Daniel
Do³¹czy³: 28 Lip 2007
Posty: 1042
Sk¹d: Zewszad
Wys³any: 2007-12-19, 22:02   

Napiszę tak, jeżeli komuś zależy to się nauczy i odrobi pracę domową, a jeżeli komuś nie zależy to i tak będzie to olewał.
Å»abka napisa³/a:
Jego zdaniem, zmuszanie uczniów do odrabiania lekcji w domu to ograniczenie wolności i prawa do wypoczynku dzieci, o którym mówi art. 31 Konstytucji i art. 31 Konwencji Praw Dziecka.
Tu bym dyskutował, zależy to od ilości pracy domowej, jeżeli nauczyciele nie zachowają umiaru to wtedy jest problem.
Fantasia napisa³/a:
Jak ktoś chce się czegoś nauczyć to MUSI robić coś w domu, inna opcja nie istnieje.
Masz racje, że musi coś robić ale istnieją inne sposoby niż praca domowa, choć muszę przyznać, że jest ona jedną z najskuteczniejszych, oprócz kartkówek i ustnych odpowiedzi, motywacją do nauki.
A tak na poważnie to uważam, że zakazanie zadawania prac domowych doprowadziłoby do obniżenia, i tak już obniżonego, poziomu szkolnictwa w naszym kraju.
 
 
Kya 



Imiê: Magda
Wiek: 35
Do³¹czy³a: 27 Maj 2007
Posty: 2516
Sk¹d: Kraków
Wys³any: 2007-12-20, 16:23   

A mi ogólnie pomysł z nie zadawaniem zadań się podoba.
Kto chce uczył się będzie i mu to na dobre wyjdzie. A przynajmniej nie będzie stresu, który np ja miałam wczoraj, że nam wczoraj na dziś polonistka zadała kobyłę a nie wypracowanie, którego nie miałam kiedy zrobić...
 
 
 
spiderwoman 
hey ho!



Do³¹czy³a: 31 Maj 2007
Posty: 629
Wys³any: 2007-12-20, 19:27   

Kya napisa³/a:
Kto chce uczył się będzie i mu to na dobre wyjdzie.

no tyle, ze są jeszcze leniwce [takie jak ja na przykład] i choć nie chcą zawalać edukacji trzeba na nich bata - może zadania jakoś je zmuszają do ruszenia tyłka
Ostatnio zmieniony przez Marki 2007-12-20, 19:54, w ca³oœci zmieniany 1 raz  
 
 
 
Mószka 
Panna_M. (;



Imiê: AsieÅ„ka
Wiek: 33
Do³¹czy³a: 05 Mar 2007
Posty: 2329
Sk¹d: CzÄ™stochowa
Wys³any: 2007-12-20, 19:42   

Dla mnie to całkiem dobry pomysł. Bo czasem bywa tak, że mam na 5 przedmiotów ogromne prace domowe, kończę lekcje o 17, zanim wrócę do domu, zjem coś, to już jest po 18. Już nieraz musiałam zarwać noc, żeby odrobić lekcje. Wystarczy nauka, bo niektórzy nauczyciele przesadzają. Z resztą taka jest prawda:
Kya napisa³/a:
Kto chce uczył się będzie i mu to na dobre wyjdzie.
_________________
Móha rucha karalucha,
A kieliszek jest bez ucha.
 
 
 
Fantasia 


Do³¹czy³a: 07 Sie 2006
Posty: 3340
Wys³any: 2007-12-20, 19:58   

Mószka napisa³/a:
Bo czasem bywa tak, że mam na 5 przedmiotów ogromne prace domowe, kończę lekcje o 17, zanim wrócę do domu, zjem coś, to już jest po 18. Już nieraz musiałam zarwać noc, żeby odrobić lekcje.
To nie jest dla mnie żadne wytłumaczenie bo nie wierzę w to, że to 5 dużych prac domowych zostało zadanych z dnia na dzień. To sie podział pracy/zadań nazywa, systematyczność i konsekwencja. Jak ktoś jest w Liceum, myśli o dalszym kształceniu się na czymkolwiek porządnym to jeśli nie nauczy się TERAZ to nie zrobi już tego NIGDY.

Rozmawiałam dziś z nauczycielką u której będę miała warsztaty metodyczne i mogę was zapewnić, że nauczyciele mają gdzieś poglądy tego pana. Zrobienie pracy domowej owszem może nie być oceniane, mogą przykładowo z czasem zniknąć oceny z zadań domowych ALE nikt nie zabroni nauczycielowi zrobić z tego np: kartkówki z pracy domowej nieobowiązkowej... :smiech: czyli i tak wyjdzie na to samo. :D
_________________
Rivenris, jeÅ›li możesz, to dotrzymaj choć raz danego sÅ‚owa i oddaj pieniÄ…dze pożyczone już dawno temu. Ciężko pracuje i nie mogÄ™ być instytucjÄ… charytatywnÄ…. ByÅ‚oby ‘co najmniej Å›mieszne’ gdyby osoba tak honorowa jak Ty miaÅ‚a dÅ‚ugi, prawda? :)
 
 
 
Mószka 
Panna_M. (;



Imiê: AsieÅ„ka
Wiek: 33
Do³¹czy³a: 05 Mar 2007
Posty: 2329
Sk¹d: CzÄ™stochowa
Wys³any: 2007-12-20, 20:10   

Fantasia napisa³/a:
To nie jest dla mnie żadne wytłumaczenie bo nie wierzę w to, że to 5 dużych prac domowych zostało zadanych z dnia na dzień.

A jednak. W mojej szkole bywa tak całkiem często. A praktycznie zawsze biorę się za odrabianie lekcji w dniu ich zadania, bo wtedy najłatwiej jest je zrobić, więc nie ma tu mowy o żadnym odkładaniu na później. W gimnazjum tak odkładałam wszystko i nie wyszło mi to na dobre, bo po jakimś czasie już się wygrzebać nie mogłam :P
_________________
Móha rucha karalucha,
A kieliszek jest bez ucha.
 
 
 
Fantasia 


Do³¹czy³a: 07 Sie 2006
Posty: 3340
Wys³any: 2007-12-20, 20:23   

W 5 DUŻYCH zadań domowych z dnia na dzień nie wierzę. Masz w ogóle 5 przedmiotów, które Ci się z dnia na dzień powtarzają? Wychodzi na to, że niektóre przedmioty masz co dziennie...
spiderwoman napisa³/a:
no tyle, ze są jeszcze leniwce [takie jak ja na przykład] i choć nie chcą zawalać edukacji trzeba na nich bata - może zadania jakoś je zmuszają do ruszenia tyłka
Już nawet nie chodzi o to żeby w ogóle zrobić tylko często CO ZROBIĆ. To co jest w podręcznikach to często żenada i prace domowe wykraczają poza to co w podręczniku albo sugerują inne spojrzenie na daną kwestię.

Bez pracy w domu nie ma nauki. A o kwestiach formalnych jak to w praktyce będzie wyglądało to i tak nie mam decydować.
_________________
Rivenris, jeÅ›li możesz, to dotrzymaj choć raz danego sÅ‚owa i oddaj pieniÄ…dze pożyczone już dawno temu. Ciężko pracuje i nie mogÄ™ być instytucjÄ… charytatywnÄ…. ByÅ‚oby ‘co najmniej Å›mieszne’ gdyby osoba tak honorowa jak Ty miaÅ‚a dÅ‚ugi, prawda? :)
Ostatnio zmieniony przez Marki 2007-12-20, 20:46, w ca³oœci zmieniany 1 raz  
 
 
 
przemczes
[Usuniêty]

Wys³any: 2007-12-20, 20:55   

na pewno nie zaszkodzi czasami odrobić zadanie domowe ale nie może to być ze po całym dniu w szkole jeszcze trzeba drugie tyle siedzieć w domu nad lekcjami. Trochę rozsądku z obu stron nie zaszkodzi.
 
 
ankaanka 



Wiek: 32
Do³¹czy³a: 28 Maj 2006
Posty: 2660
Sk¹d: BogumiÅ‚owice
Wys³any: 2007-12-20, 20:58   

Mi raz się zdarzyło, że miałam z dnia na dzień gigantyczne wypracowanie z polskiego, ogrom ćwiczeń z chemii, multum zadań z biologii jako powtórkę i dwa testy z ćwiczeń na niemiecki. Do tego dwa dni wcześniej zgłosiłam się do przygotowania całej lekcji z historii, a w danym dniu nie byłam w stanie przygotować materiałów (mapki, schemat notatki i krzyżówka), więc 5 dużych zadań miałam. Ale ogólnie to się to nie zdarza.

Myślę, że zadania domowe muszą być, bo większość uczniów w przeciwnym wypadku wyrośnie na... w sumie to nawet nie wiem na co. Teraz, gdy są przecież zadania, na studiach ludzie mają problemy po 2,5rocznym liceum zamiast czteroletniego. W szkole nie ma szans się wszystkiego nauczyć, a bez zadań w domu człowiek się leni. Osobiście często mi się wydaje że wszystko umiem, a dopiero przy rozwiązywaniu ćwiczeń okazuje się, że mam braki.
Ostatnio zmieniony przez Marki 2007-12-20, 21:01, w ca³oœci zmieniany 1 raz  
 
 
 
Deirdre 
prywatne chmury (;



Wiek: 36
Do³¹czy³a: 26 Cze 2006
Posty: 2473
Wys³any: 2007-12-25, 13:34   

Totalna porażka. xD

Do 18 roku życia nauka jest obowiązkowa, więc co to za pomysł, żeby dzieci nie ponosiły żadnej odpowiedzialności za to, że nie chodzą do szkoły.

Dalej, jak ktoś się czegoś ma nauczyć, nie robiąc prac domowych? Jak nauczyciel ma ich w takim razie czegoś nauczyć? Otworzyć im główki i wlać całą wiedzę? Tak się nie da. xD
Trzeba ćwiczyć, trzeba powtarzać, bo inaczej nikt nic wiedzieć nie będzie.
A, i nie wierzę w to, że nauczyciele zadają jakąś 'kobyłę' z dnia na dzień.
Zresztą, nie oszukujmy się, nie siedzimy przecież nad lekcjami od chwili, kiedy wrócimy do domu przez bite pięć-sześć godzin.
_________________
'a co to za miłość? kobieta potrzebuje gotówki, futer, brylantów i romantyzmu. a nie tylko romantyzmu!'
 
 
 
Wyœwietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group