Forum Dyskusyjne Strona G³ówna Forum Dyskusyjne
dla wszystkich!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Żałoba narodowa
Autor WiadomoϾ
Marki 



Imiê: Daniel
Do³¹czy³: 28 Lip 2007
Posty: 1042
Sk¹d: Zewszad
Wys³any: 2008-01-25, 17:12   Å»aÅ‚oba narodowa

Nie wiem czy zwróciliście uwagę, ale w Polsce co raz częściej ogłasza się żałoby narodowe. Każda śmierć jest bolesna dla rodziny zmarłego, ale czy każda jest bolesna dla narodu? Czy te żałoby były potrzebne? Nie mówię tu o śmierci Jana Pawła II, ale o innych smutnych wydarzeniach.
Polecam ciekawy artykuł w Pardonie: tu
 
 
Barbossa 
I co z tym zrobisz?



Imiê: Maciej
Wiek: 33
Do³¹czy³: 21 Gru 2007
Posty: 367
Sk¹d: DÄ™bica
Wys³any: 2008-01-25, 17:32   

Po pierwsze pardon słynie z śmiesznych artykułów :) jeżeli chodzi o tą żałobę to bardzo dobrze że jest... zginęli najwięksi oficerowie lotnictwa ^^
_________________
Est enim ea non scripta, sed nata lex, quod vim vi repellere licet

i nic to
Ostatnio zmieniony przez Marki 2008-01-25, 20:01, w ca³oœci zmieniany 1 raz  
 
 
 
Maciooj 
Maciooj Marynarz :D



Imiê: Maciek
Wiek: 34
Do³¹czy³: 17 Sie 2007
Posty: 1026
Sk¹d: Gdynia
Wys³any: 2008-01-25, 17:38   

:lol: oczywiście... bardzo dobrze że jest ROTFL

żal mi się robi gdy wszędzie gdzie nie spojrzę są "[*]", czerń i maszty spuszczone do połowy...

Co minutę ktoś umiera z głodu, z zimna etc... co roku na polskich drogach umiera 1000 ludzi...i gdzie ta sprawiedliwość? :|

Poza tym, żal niewielu osobom jest tych zmarłych.
_________________
"Wszystko mogę w tym, który mnie wzmacnia, w Chrystusie." Flp. 4,13
Ostatnio zmieniony przez Maciooj 2008-01-25, 17:39, w ca³oœci zmieniany 1 raz  
 
 
 
Achti 



Imiê: Marcin
Wiek: 30
Do³¹czy³: 10 Sty 2007
Posty: 358
Sk¹d: WrocÅ‚aw
Wys³any: 2008-01-25, 18:07   

To nie jest moja żałoba.

Dlaczego mam żałować ludzi, których nigdy nie znałem? Są dla mnie obojętni. Owszem, współczuję rodzinom, jednak wydaje mi się, że każdy człowiek powinien swoim życiem sam zadbać sobie o taką 'żałobę', tylko że nie narodową. Zdobywając przyjaciół, pomagając ludziom można sprawić, że ta żałoba będzie szczera. W XXI wieku, gdzie codziennie na całym świecie giną tysiące ludzi, ogłaszanie żałoby narodowej ma wg mnie sens w przypadkach takich jak śmierć papieża, bowiem była to osoba bardzo ważna dla wszystkich, nie tylko dla jego bliskich. A Ci oficerowie nie zrobili dla ludzkości tyle, co papież, więc nie wydaje mi się, żeby można ich było stawiać na tej samej półce. Z resztą... coś, co jest często ogłaszane, z czasem traci szacunek. Jak tak dalej pójdzie, to żałoba narodowa będzie czymś codziennym, czym nikt nie będzie się przejmował.

Szczerze, to gdybym ja zginął w takim wypadku, wolałbym, aby nikt nie robił z tego rozgłosu. Jakoś nie podoba mi się wizja 'żeru dla mediów'. Chcę swoim życiem zasłużyć na żałobę po mojej śmierci, którą będą czuć moi najbliżsi. Nie chciałbym narażać ich na wizyty reporterów, chciałbym dla nich trochę spokoju.

Ale to oczywiście tylko moje zdanie.
 
 
 
Mószka 
Panna_M. (;



Imiê: AsieÅ„ka
Wiek: 33
Do³¹czy³a: 05 Mar 2007
Posty: 2329
Sk¹d: CzÄ™stochowa
Wys³any: 2008-01-25, 18:30   

Czasem może nazbyt pochopnie podejmuje się o żałobie narodowej. Rozumiem rodziny tych osób i ich najbliższych, ale rzeczywiście byli to ludzie, których nikt nie znał tak szerzej. Z żałobą po śmierci JP2 zgadzam się, ale teraz wydaje się trochę bez sensu. Przynajmniej oczywiście dla mnie. To nie jest tragedia, z którą utożsamiają się wszyscy Polacy i wielu nie jest solidarnych z bólem, który może powinni okazać.
_________________
Móha rucha karalucha,
A kieliszek jest bez ucha.
 
 
 
Gargantua


Imiê: Maksymilian
Do³¹czy³: 25 Sty 2008
Posty: 1
Wys³any: 2008-01-25, 19:35   

Co roku na drogach ginie 20 osób, a nie 1000, ale i tak argument jest aktualny- codziennie dla tych 20 nie robi się żałoby. Poza tym- żołnierze giną, to normalne. No i to oswajanie się z żałobą narodową. Nikt nie uważa tego za coś ważnego.
 
 
 
Marki 



Imiê: Daniel
Do³¹czy³: 28 Lip 2007
Posty: 1042
Sk¹d: Zewszad
Wys³any: 2008-01-25, 20:35   

Zajrzałem do statystyk, w 2007 roku na polskich drogach zginęło 5 563 osób.

Achti napisa³/a:
Zresztą... coś, co jest często ogłaszane, z czasem traci szacunek. Jak tak dalej pójdzie, to żałoba narodowa będzie czymś codziennym, czym nikt nie będzie się przejmował.
Pozostaje mi się podpisać pod tymi słowami, w ostatnim dziesięcioleciu 10 razy ogłaszano żałobę narodową. Czy to nie za dużo? Czy te wszystkie zdarzenia były bardzo ważne? Wydaje mi się, że nie. Rodziną zmarłych współczuje, ale co ja mam z tym wspólnego? Nie czuję się emocjonalnie z nimi związany i nie mam obowiązku noszenia po nich żałoby.

Ale to jest moje zdanie, każdy może mieć inne.
 
 
Barbossa 
I co z tym zrobisz?



Imiê: Maciej
Wiek: 33
Do³¹czy³: 21 Gru 2007
Posty: 367
Sk¹d: DÄ™bica
Wys³any: 2008-01-25, 21:01   

To była polska elita militarna ... ludzie .... nie zginęli zwykli ludzie zginęli profesjonaliści którzy chronią Polskę ... wiecie co to wojsko w ogóle ? omg ... pacyfiści -,-
_________________
Est enim ea non scripta, sed nata lex, quod vim vi repellere licet

i nic to
Ostatnio zmieniony przez Marki 2008-01-26, 16:03, w ca³oœci zmieniany 1 raz  
 
 
 
Rivenris 
Tech support


Wiek: 38
Do³¹czy³: 21 Sie 2007
Posty: 1114
Wys³any: 2008-01-25, 21:19   

Barbossa, bez przesady. JP2 był kimś, o kim wszyscy słyszeli, niezależnie od tego, czy ktoś chciał, czy nie. A o tych ludziach nie wiedziało nawet masa ludzi POLAKÓW (nie mówiąc o kimś ze świata). Teraz porównaj sobie tych oficerów do papieża polaka...
 
 
 
Achti 



Imiê: Marcin
Wiek: 30
Do³¹czy³: 10 Sty 2007
Posty: 358
Sk¹d: WrocÅ‚aw
Wys³any: 2008-01-25, 23:19   

Barbossa napisa³/a:
nie zginęli zwykli ludzie zginęli profesjonaliści którzy chronią Polskę


I dlatego trzeba to ogłaszać całemu światu? Aby ludzie dowiedzieli się, jak straszna zdarzyła się tragedia, a Polska jest tak bardzo wojskowo osłabiona?

Gdyby to były wyjątkowo ważne, niezwykłe i niezbędne do poprawnego funkcjonowania osobistości, typu jacyś naczelni generałowie (tak, nie znam się na wojskowości), podejrzewam, że sprawę starano by się wyciszyć. Aby zbyt wiele osób nie dowiedziało się, że kraj jest osłabiony.
Ostatnio zmieniony przez Marki 2008-01-26, 16:02, w ca³oœci zmieniany 1 raz  
 
 
 
Fantasia 


Do³¹czy³a: 07 Sie 2006
Posty: 3340
Wys³any: 2008-01-26, 10:39   

Marki napisa³/a:
ale czy każda jest bolesna dla narodu?
Jeśli mówimy o tej parę dni temu to wg mnie zdecydowanie jest. Jeśli kogoś kto za sterami samolotu spędził ponad 2000 godzin nie potraficie uszanować to w sumie dość przykre. To naprawdę była śmietanka ze śmietanki... Nie dość, że byli wykształceni i doświadczeni to jeszcze bardzo emocjonalnie związani z całą masą ludzi dla których byli mistrzami w swoim fachu. Ja znajdziecie kiedyś na uczelni profesora, który na was zrobi ogromne wrażanie swoją wiedzą będziecie wiedzieli czym mówię... Słyszeliście, że byli podstawą szybkiego transportowania organów do przeszczepu? Wiecie ilu ludziom ich interwencja i wiedza lotnicza uratowała życie?

Osobiście uważam, że ta żałoba jest potrzebna, generalnie jednak widząc jak wielki kontrowersje wzbudza powiem "całkowicie zbędna". Jak ktoś czuje potrzebę nie musi mieć do tego przymuszenia ze strony rządu/prezydenta. Ja przystanęłam o 12. sama z siebie i mimo, że ich nie znałam myślę, że krąg ludzi i miejsce gdzie bardzo poważnie zabraknie ich obecności i wiedzy jest ogromny.

Mószka napisa³/a:
Z żałobą po śmierci JP2 zgadzam się, ale teraz wydaje się trochę bez sensu. Przynajmniej oczywiście dla mnie. To nie jest tragedia, z którą utożsamiają się wszyscy Polacy i wielu nie jest solidarnych z bólem, który może powinni okazać.
Jak Polacy nie są dumni z JP2 to już z nikogo nie mają prawa być na taką skalą dumni. Pomógł nam symbolicznie, w przełamaniu stereotypów, poniekąd historycznie i w całym mnóstwie innych spraw... Cały świat miał po nim żałobę, na jego pogrzeb przyjechali niechrześcijanie z całego świata bo szanowali go i cenili jako człowieka czułabym się podle jako Polka, jakby Polacy nie dostrzegli potrzeby uczczenia jego pamięci.

[ Dodano: 2008-01-26, 11:05 ]
Pff zapomniałam dodać najważniejszego: żałobę ma się w sercu..
w końcu dla większości życie toczy się dalej... Nie przeszkadzało mi to więc w tym żeby się wczoraj wybrać na imprezę. Jest mi przykro ale nie na tyle żeby rezygnować z zabawy w tym historycznie krótkim ( :[ ! ) karnawale.
_________________
Rivenris, jeÅ›li możesz, to dotrzymaj choć raz danego sÅ‚owa i oddaj pieniÄ…dze pożyczone już dawno temu. Ciężko pracuje i nie mogÄ™ być instytucjÄ… charytatywnÄ…. ByÅ‚oby ‘co najmniej Å›mieszne’ gdyby osoba tak honorowa jak Ty miaÅ‚a dÅ‚ugi, prawda? :)
Ostatnio zmieniony przez Marki 2008-01-26, 16:04, w ca³oœci zmieniany 1 raz  
 
 
 
jaco 
ajm osom!



Imiê: Jac.
Wiek: 36
Do³¹czy³: 20 Cze 2006
Posty: 1599
Sk¹d: Kurwejt
Wys³any: 2008-01-26, 13:01   

Cóż, moje zdanie jest takie, że ta żałoba to duża przesada. Zginęli ludzie, fakt, to smutne. Ale nie przesadzajmy. Idąc tego typu tokiem myślenia, proponuję ogłosić wieczną żałobę narodową, bo codziennie giną i umierają ludzie. Uważam, że coś takiego jak żałoba narodowa powinno być ogłaszane tylko w wyjątkowych przypadkach(zgodzę się, że śmierć papieża była odpowiednim momentem, mówię to jako zwykły obywatel, nie-katolik.)
_________________
Picie wódki to wprowadzanie elementu baśniowego do szarej rzeczywistości
Ostatnio zmieniony przez Marki 2008-01-26, 16:04, w ca³oœci zmieniany 1 raz  
 
 
 
Barbossa 
I co z tym zrobisz?



Imiê: Maciej
Wiek: 33
Do³¹czy³: 21 Gru 2007
Posty: 367
Sk¹d: DÄ™bica
Wys³any: 2008-01-26, 13:18   

Trzeba ogłaszać to całemu światu ^^ czemu nie kłóciliście się o żałobę za czasów zamachów terrorystycznych? Przecież to nie nasze państwo ^^ a jednak były omg to był żal .
_________________
Est enim ea non scripta, sed nata lex, quod vim vi repellere licet

i nic to
Ostatnio zmieniony przez Marki 2008-01-26, 16:04, w ca³oœci zmieniany 1 raz  
 
 
 
jaco 
ajm osom!



Imiê: Jac.
Wiek: 36
Do³¹czy³: 20 Cze 2006
Posty: 1599
Sk¹d: Kurwejt
Wys³any: 2008-01-26, 13:31   

Barbossa napisa³/a:
czemu nie kłóciliście się o żałobę za czasów zamachów terrorystycznych ?
też uważam, że była bezsensowna.
_________________
Picie wódki to wprowadzanie elementu baśniowego do szarej rzeczywistości
Ostatnio zmieniony przez Marki 2008-01-26, 16:03, w ca³oœci zmieniany 1 raz  
 
 
 
Kya 



Imiê: Magda
Wiek: 35
Do³¹czy³a: 27 Maj 2007
Posty: 2516
Sk¹d: Kraków
Wys³any: 2008-01-26, 14:39   

Ja uważam, że każdy kto chce obchodzić żałobę może ją sobie obchodzić, ale narodowa? Tylko w naprawdę wielkich wypadkach.
To przykre, ale prawda jest taka, ze codziennie na ulicach ginie dużo, dużo więcej osób i nikt nie ogłasza żałoby narodowej.
Uczcić minutą ciszy to rozumiem, ale naprawdę co więcej to jak dla mnie przesada: u mnie w szkole wczoraj chcieli odwołać przedstawienie teatru szkolnego, które było ich próbą generalną przed ogólnopolskim konkursem, bo wystawiają komedię, a nie wypada się śmiać podczas żałoby... Nie przesadzajmy...
 
 
 
Wyœwietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group