Forum Dyskusyjne Strona Gwna Forum Dyskusyjne
dla wszystkich!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Nastpny temat
Prawdziwa przyjaźń w dzisiejszych czasach
Autor Wiadomo
sweet.talk 


Wiek: 51
Doczya: 20 Lip 2011
Posty: 115
Wysany: 2011-08-02, 18:55   

Cytat:
w sumie czemu nie?
Chodzi mi o to, że powinno liczyć się tylko tu i teraz. Ludzie uważają, że przyjaciel to osoba kurde jakaś niezniszczalna i niezawodna.
Zamiast obrać sobie dystans w głowie mają ułoży plan przyjaźni.
Przyjaźń powinna pojawić się znikąd nie zawsze musimy mówić danej osobie o wszystkim i spędzać z nią większość swojego czasu. Powinny liczyć się czyny a nie słowa. Ludzie trwający w szczęśliwiej przyjaźni są strasznie pewni swoich przyjaciół. To miło, że komuś ufamy na tyle aby powiedzieć mu wszystko, ale czasami warto sobie zarezerwować 1% niepewności.
Tak jak w związkach ludzie się poznają, zakochują, ale związki się rozpadają i właśnie to jest przykre, że przyjaźń traktowana jest tak mocno dosłownie, to jakby związek między ludźmi, których skreślamy gdy tylko na chwilę odbija od naszych zasad.

Ja jak już mówiłam nie wierzę w przyjaźń, ale stwierdzenie, że "prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie" jest jak najbardziej trafne.
 
 
 
Eroll 



Doczya: 05 Lip 2011
Posty: 90
Wysany: 2011-08-03, 09:39   

Ludzie się zmieniają. Ale dla mnie przyjaźń, to coś, czego nie rozwali "różnica zdań", nowa szkoła, czy coś równie innego trywialnego. Też mogłam powiedzieć, że miałam "przyjaciółkę" w podstawówce. Ale z biegiem czasu, porównując to do prawdziwych przyjaźni, jakie nawiązałam później, mogę teraz powiedzieć, że to nie była przyjaźń. A zwykłe koleżeństwo. Bo trzeba to umieć odróżnić ;)
Piszecie przykłady o przyjaźni - nie widziałyście się kilka lat i znowu przyjaźń - takiego czegoś nie neguję, bo jest jak najbardziej możliwe. To, że czasami rok, dwa nie widzimy się z przyjacielem z różnych przyczyn, nie powoduje, że należy go skreślić z naszego życia i wymazać słowo przyjaźń.
 
 
 
ankaanka 



Wiek: 32
Doczya: 28 Maj 2006
Posty: 2660
Skd: Bogumiłowice
Wysany: 2011-08-03, 11:12   

sweet.talk napisa/a:
Przyjaźń powinna pojawić się znikąd nie zawsze musimy mówić danej osobie o wszystkim i spędzać z nią większość swojego czasu. Powinny liczyć się czyny a nie słowa. (...)
Tak jak w związkach ludzie się poznają, zakochują, ale związki się rozpadają i właśnie to jest przykre, że przyjaźń traktowana jest tak mocno dosłownie, to jakby związek między ludźmi, których skreślamy gdy tylko na chwilę odbija od naszych zasad.
Ja jak już mówiłam nie wierzę w przyjaźń, ale stwierdzenie, że "prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie" jest jak najbardziej trafne.

sweet talk - strasznie Cię lubię :D ;)

Eroll napisa/a:
Ale dla mnie przyjaźń, to coś, czego nie rozwali "różnica zdań", nowa szkoła, czy coś równie innego trywialnego. (...)
(...)to nie była przyjaźń. A zwykłe koleżeństwo. Bo trzeba to umieć odróżnić ;)

Odróżniam, w podstawówce też miałam koleżanki, które kiedyś nazywałam przyjaciółkami, ale w gimnazjum dwie osoby były moimi przyjaciółmi, choć teraz już nie są. Z dość trywialnego, jak to ujęłaś, powodu, przyznaję. Poza zmianą szkoły zmieniły się ciut za bardzo nasze poglądy, ot i tyle. Wystarczyło. Ale o tym, co dla mnie te osoby zrobiły (nie wiem, może ja dla nich też) to nigdy nie zapomnę. O błahych, aczkolwiek genialnych akcjach wręcz niemożliwych wśród zwykłych znajomych nie wspominając ;) Tak, to była przyjaźń, która po prostu się skończyła :)
_________________
"-Jeśli nie możesz się nauczyć jeździć na słoniu, naucz się przynajmniej jeździć konno.
-Co to jest słoń?
-Rodzaj borsuka - wyjaśniła Babcia."
/Terry Pratchett - Równoumagicznienie/
 
 
 
Asik 
hokus pokus czary mary



Imi: Aśka
Doczya: 15 Wrz 2008
Posty: 1371
Skd: dzisiaj tu jutro tam
Wysany: 2011-10-14, 23:11   

Sądzę, że dzisiejsze czasy są trudne dla przyjaźni. Jesteśmy coraz bardziej zabiegani, ledwo wystarcza nam czasu na codzienne obowiązki, że trudno nam znaleźć czas na przyjaźń. Co nie zmienia faktu, że ona istnieje. Trudno znaleźć godnego zaufania; takiego prawdziwego przyjaciela, ale jest to możliwe.


Cytat:
Kiedy zawieramy najwięcej przyjaźni – w czasach szkolnych, na studiach czy w dorosłym życiu?

W każdym etapie życia poznajemy ludzi i tak naprawdę nie wiemy kiedy spotkamy osobę z którą będziemy nadawać na tych samych falach. Osobiście mogę powiedzieć, że z czasów szkolnych utrzymuje stały kontakt tylko z 5-6 osobami. Na studiach poznałam mnóstwo świetnych osób, ale czy te znajomości przetrwają pokaże dopiero czas.

Cytat:
Czy prawdziwego przyjaciela można spotkać w internecie, nigdy nie widząc się z nim w realu?

To jest trudne pytanie. Z jednej strony można a z drugiej nie ;) Ale dla mnie przyjaźń internetowa to jednak nie to. Chciałabym czuć obecność przyjaciela, a nie tylko stukać w klawiaturę.

Cytat:
Czy przyjaźń może przetrwać bez względu na czas i odległość?

Pierwsza myśl jaka mi się nasuwa to - tak, oczywiście, że może. Jednak po głębszym zastanowieniu… już nie bardzo. Nie sądzę, abym nadal miała świetny kontakt z osobą, której nie widziałam latami, abym nadal się z nią rozumiała „bez słów”. Czuła bym pewnie jakiś taki dystans, który ciężko byłoby mi pokonać.


Cytat:
Co najbardziej zbliża przyjaciół?
wspólne imprezy i wygłupy czy bardziej rozmowy egzystencjalne o sensie życia ?


To i to – chociaż z większym naciskiem na to 2. Zarówno na imprezach i jak na rozmowach bardziej osobistych poznajemy drugą osobę. Jednak właśnie te rozmowy o życiu sprawiają, że bardziej „zbliżamy się” do siebie.
_________________
A ja nie chciałbym tak po prostu przeminąć...
 
 
 
Mietek 
:o



Imi: Andżej
Wiek: 53
Doczya: 01 Lis 2007
Posty: 1224
Skd: Świedry
Wysany: 2011-10-15, 12:53   

Asik napisa/a:
Sądzę, że dzisiejsze czasy są trudne dla przyjaźni. Jesteśmy coraz bardziej zabiegani, ledwo wystarcza nam czasu na codzienne obowiązki, że trudno nam znaleźć czas na przyjaźń.


A ja sądzę, że jest wręcz przeciwnie. Znikły "kasty", podziały klasowe między ludźmi, względnie wszyscy są równi, mamy duże możliwości zawierania znajomości, łatwość organizowania spotkań (bardzo dobrze rozwinięty transport, przez co nawet odległość nie stanowi problemu).
Natomiast co do czasu, to też nie do końca prawda. Jak człowiekowi na czymś zależy to znajdzie na to czas. Problemem tutaj nie jest jego brak, tylko wmawianie sobie, że go nie mamy. Naprawdę nieliczne osoby, mogłyby powiedzieć wprost, że faktycznie nie mają czasu, w innym wypadku, to tylko oszukiwanie samego siebie. Nie wierzę, że ktoś nie będzie w stanie znaleźć dosłownie kilku godzin w tygodniu, żeby spotkać się z przyjacielem, trzeba tylko od początku ustalić zdrowe relacje, żeby obie strony wiedziały ile mogą od siebie wymagać i czego oczekiwać.

Asik napisa/a:
Co nie zmienia faktu, że ona istnieje. Trudno znaleźć godnego zaufania; takiego prawdziwego przyjaciela, ale jest to możliwe.


Tak wszyscy narzekają, że trudno znaleźć godnego zaufania przyjaciela jakby oni sami byli
takimi dobrymi przyjaciółmi. Może warto zadbać o to żeby samemu stać się taką osobą i dopiero wtedy zacząć szukać? Bo gdyby wszyscy co tak narzekają, faktycznie byli godni przyjaźni, to mielibyśmy zalew przyjaciół ;)

Cytat:
Kiedy zawieramy najwięcej przyjaźni – w czasach szkolnych, na studiach czy w dorosłym życiu?

Najlepiej poznać za dzieciaka, ale żadna pora w życiu nie jest zła. Dużo zależy od indywidualnych potrzeb.

Cytat:
Czy prawdziwego przyjaciela można spotkać w internecie, nigdy nie widząc się z nim w realu?

Można, przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby się spotkać ;)

Cytat:
Czy przyjaźń może przetrwać bez względu na czas i odległość?


Nie może. Tak jak miłość, czy każde inne uczucie. Nawet nienawiść, uczucia i emocje przemijają z czasem.

Cytat:
Co najbardziej zbliża przyjaciół?
wspólne imprezy i wygłupy czy bardziej rozmowy egzystencjalne o sensie życia ?


To także zależy od indywidualnych cech przyjaciół. Jedni czują się dobrze będąc po prostu ze sobą inni lubią dużo rozmawiać o wszystkim i o niczym. Nie da się wrzucić tego do jednego wora. W końcu każdy jest inny.
_________________

"Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi"

"Nasz Bóg jest zazdrosny to na pewno, zazdrosny o moje królestwo z moją królewną"

„ Nie idź przede mną, nie mogę nadążyć. Nie idź za mną, nie mogę być liderem. Po prostu idź ze mną i bądź moim przyjacielem.”
Ostatnio zmieniony przez Mietek 2011-10-15, 12:53, w caoci zmieniany 1 raz  
 
 
 
Asik 
hokus pokus czary mary



Imi: Aśka
Doczya: 15 Wrz 2008
Posty: 1371
Skd: dzisiaj tu jutro tam
Wysany: 2011-10-16, 23:34   

Mietek napisa/a:
A ja sądzę, że jest wręcz przeciwnie. Znikły "kasty", podziały klasowe między ludźmi, względnie wszyscy są równi, mamy duże możliwości zawierania znajomości, łatwość organizowania spotkań (bardzo dobrze rozwinięty transport, przez co nawet odległość nie stanowi problemu).


Podziały nadal istnieją. Tylko powiedziałabym, że teraz to my sami tworzymy te podziały.
Wiadomo, że nie jest to już tak widoczne jak w dawnych czasach, ale są i zapewne przed długi czas jeszcze będą. Zawsze będą lepsi gorsi. Weźmy chociażby taki przykład – jest dwóch dobrych kolegów, świetnie się dogadują, itd. ale po jakimś czasie jeden wyjawia że jest gejem. I co – cała „przyjaźń” rozpada z racji tego, że jeden uważa, iż homoseksualiści są kimś gorszym.

Mietek napisa/a:
Natomiast co do czasu, to też nie do końca prawda. Jak człowiekowi na czymś zależy to znajdzie na to czas. Problemem tutaj nie jest jego brak, tylko wmawianie sobie, że go nie mamy. Naprawdę nieliczne osoby, mogłyby powiedzieć wprost, że faktycznie nie mają czasu, w innym wypadku, to tylko oszukiwanie samego siebie. Nie wierzę, że ktoś nie będzie w stanie znaleźć dosłownie kilku godzin w tygodniu, żeby spotkać się z przyjacielem, trzeba tylko od początku ustalić zdrowe relacje, żeby obie strony wiedziały ile mogą od siebie wymagać i czego oczekiwać.


Tutaj się całkowicie zgodzę. Bo cóż to jest kilka godzin w ciągu tygodni, wystarczy odpuścić sobie obejrzenie jakiegoś serialu. Tylko, że społeczeństwo się zmienia. Teraz wolimy posiedzieć przed komputerem, niż spotkać się twarzą w twarz.

Mietek napisa/a:
Tak wszyscy narzekają, że trudno znaleźć godnego zaufania przyjaciela jakby oni sami byli
takimi dobrymi przyjaciółmi. Może warto zadbać o to żeby samemu stać się taką osobą i dopiero wtedy zacząć szukać? Bo gdyby wszyscy co tak narzekają, faktycznie byli godni przyjaźni, to mielibyśmy zalew przyjaciół ;)


Ale czasami tez jest tak, że ktoś uważa Cię za swojego przyjaciela. Tylko Ty niestety nie możesz mu się tym samym odpłacić, bo brakuje jakiegoś większego zaufania.
_________________
A ja nie chciałbym tak po prostu przeminąć...
 
 
 
Canis 



Imi: Lidia
Doczya: 21 Lis 2011
Posty: 80
Wysany: 2011-11-21, 15:00   

Miałam 'przyjaciółkę' przez siedem lat, a przynajmniej tak mi się wydawało, teraz wiem, jak bardzo się myliłam. Była to szkolna przyjaźń, a teraz ograniczam kontakty z tą dziewczyną do minimum.

Została mi jedna, prawdziwa przyjaciółka, co najlepsze, poznana w internecie!;) Przyjaźnimy się już ponad cztery lata, mimo, że Ona jest starsza o pięć lat i dzieli nas trochę kilometrów. Ale potrafimy radzić sobie z tą tęsknotą i odległością, robimy wszystko,aby spotykać się jak najczęściej, co nie zawsze wychodzi. Za dwa miesiące mamy zobaczyć się znów po długiej rozłące i już nie mogę się doczekać. Owszem, taka przyjaźń jest ciężka, ale ile jest radości w takich spotkaniach, to wiem tylko ja i Ona.;)
_________________
Lolito, światłości mojego życia, ogniu moich lędźwi. Grzechu mój, moja duszo. Lo-li-to: koniuszek języka robi trzy kropki po podniebieniu, przy trzecim stuka w zęby. Lo. Li. To.
 
 
 
Gilda 
czary-mary



Imi: Małgosia
Wiek: 40
Doczya: 08 Sty 2012
Posty: 37
Skd: Warszawa
Wysany: 2012-02-08, 18:37   Re: Prawdziwa przyjaźń w dzisiejszych czasach

cichy napisa/a:
Cytat:
Kiedy zawieramy najwięcej przyjaźni – w czasach szkolnych, na studiach czy w dorosłym życiu?
Czy prawdziwego przyjaciela można spotkać w internecie, nigdy nie widząc się z nim w realu? Czy przyjaźń może przetrwać bez względu na czas i odległość?


Co najbardziej zbliża przyjaciół?

wspólne imprezy i wygłupy czy bardziej rozmowy egzystencjalne o sensie życia ?

źródło: blog.pl


Myślę, że wszystko po trochu zbliża ludzi, jest to kwestia bardzo indywidualna.
_________________
Czy wiesz co potrafi najbardziej zranić człowieka? SŁOWO
 
 
 
Lewiksa 


Wiek: 45
Doczy: 10 Lut 2016
Posty: 15
Wysany: 2016-07-19, 11:48   

Najbardziej zbliża ludzi wspólny tok rozumowania świata. A wtedy wszystko już się dzieje samoistnie. Chociaż coraz częście ludzie szukają w kimś korzyści, ciągle warto szukać znajomych również do rozmowy. Żeby nie czuć się jak Johnnytraveler w jednej z niemieckich przyjaźni.
 
 
 
bizer


Doczy: 15 Cze 2016
Posty: 120
Wysany: 2016-12-29, 12:53   

Niestety nie jest łatwo znaleźć odpowiednią osobę, która można stać się przyjacielem.
 
 
 
mirabelka


Doczy: 30 Lip 2015
Posty: 487
Wysany: 2017-01-18, 08:27   

tak myślę, że w dzisiejszych prawdziwa przyjaźń to rzadkość. Ludzi dzisiaj są fałszywi.
 
 
 
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group