Forum Dyskusyjne Strona G³ówna Forum Dyskusyjne
dla wszystkich!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Bunt młodych wobec Kościoła
Autor WiadomoϾ
Asik 
hokus pokus czary mary



Imiê: AÅ›ka
Do³¹czy³a: 15 Wrz 2008
Posty: 1371
Sk¹d: dzisiaj tu jutro tam
Wys³any: 2011-10-25, 19:53   Bunt mÅ‚odych wobec KoÅ›cioÅ‚a

Kościół przestaje mieć wpływ na młodych ludzi i budzi w nich postawę antykościelną. Oni nie chcą mieć związku z "takim" Kościołem, który nie potrafi zrozumieć dzisiejszego człowieka i jego problemów. Który ingeruje w sfery życia świeckiego. Ponadto Kościół posługuje się specyficznym językiem, którego młodzież nie rozumie. Co powinien zrobić w tej sytuacji Kościół, by przekonać do siebie młodych ludzi?

blog.pl
_________________
A ja nie chciałbym tak po prostu przeminąć...
 
 
 
ankaanka 



Wiek: 32
Do³¹czy³a: 28 Maj 2006
Posty: 2660
Sk¹d: BogumiÅ‚owice
Wys³any: 2011-10-25, 20:27   

Mnie Kościół przekonuje. Jak ktoś jest w Kościele i chce w nim być w sposób świadomy, powinien też wykazać jakąś inicjatywę w odnajdywaniu, górnolotnie mówiąc, swojego powołania. Język "kościelny" jest dla mnie zrozumiały, a stara jakoś nie jestem :P

Asik napisa³/a:
nie chcą mieć związku z "takim" Kościołem, który nie potrafi zrozumieć dzisiejszego człowieka i jego problemów.

Kościół potrafi zrozumieć takiego człowieka i jego problemy. Media najczęściej nagłaśniają jakieś syfy z instytucji Kościoła, które oczywiście - istnieją, ale nie są tak naprawdę dominujące. Życie według pewnych zasad, często uważanych za "stare", osobiście mi odpowiada. Przez nie mam wrażenie (nie mówię, że nie błędne), że mam więcej czasu na zastanowienie się nad tym, co robię, czego chcę, co muszę zmienić.
_________________
"-Jeśli nie możesz się nauczyć jeździć na słoniu, naucz się przynajmniej jeździć konno.
-Co to jest słoń?
-Rodzaj borsuka - wyjaśniła Babcia."
/Terry Pratchett - Równoumagicznienie/
 
 
 
kwaczka 


Imiê: Jolka
Wiek: 35
Do³¹czy³a: 26 PaŸ 2011
Posty: 9
Sk¹d: PoznaÅ„
Wys³any: 2011-10-27, 14:44   

Młodzi po prostu mają szerszy dostęp do informacji obecnie i otwierają oczy. Kościół przestaje im wystarczać i już nie jest autorytetem w obliczu mnóstwa afer i szeregu zupełnie apodyktycznych nakazów i zakazów. Poza tym wścibianie nosa przez Kościół gdzie popadnie, nawet pod kołdry, robi się śmieszny. Ja nie należę do KK i nie jestem wierząca, ale jestem dobrym człowiekeim i nie robię nikomu krzywdy. Do bycia dobrym nie potrzeba księży, wystarczy rozum i umiejętność odróżniania dobra od zła.
_________________
dobre gry na przeglÄ…darkÄ™
 
 
 
ankaanka 



Wiek: 32
Do³¹czy³a: 28 Maj 2006
Posty: 2660
Sk¹d: BogumiÅ‚owice
Wys³any: 2011-10-28, 21:50   

kwaczka napisa³/a:
Młodzi po prostu mają szerszy dostęp do informacji obecnie i otwierają oczy.
Ja też mam szerszy dostęp do informacji. Na tyle szeroki, żeby nie widzieć tylko mnóstwa afer, ale też (imo - jeszcze większego mnóstwa) wskazówek i wartości bardzo pozytywnych.

kwaczka napisa³/a:
Kościół przestaje im wystarczać i już nie jest autorytetem w obliczu (...) szeregu zupełnie apodyktycznych nakazów i zakazów.

Że się tak wyrażę - ŻE HĘ? Nakazy i zakazy wynikają z tego, co Kościół (zresztą - nie tylko on) uważa za moralne. Hasła typu "księża nie powinni zaglądać pod kołdry" kupy się nie trzymają, bo nikt pod te kołdry nie zagląda. Księża (a przynajmniej ci normalni, "nienawiedzeni") przestrzegają przed tym czy tamtym, ale nikt ci nie ZABRONI iść z kimś do łóżka. Owszem, uważane jest to za grzech, ale przecież - na litość! - Kościół z natury tworzą ludzie grzeszni i omylni...

kwaczka napisa³/a:
Do bycia dobrym nie potrzeba księży, wystarczy rozum i umiejętność odróżniania dobra od zła.

Niektórym wystarczy, innym nie. A księża są potrzebni wtedy, kiedy... są potrzebni :P Nie 24h/dobę 7dni w tygodniu. Ale czasem potrzebni są - przynajmniej katolikom ;)
_________________
"-Jeśli nie możesz się nauczyć jeździć na słoniu, naucz się przynajmniej jeździć konno.
-Co to jest słoń?
-Rodzaj borsuka - wyjaśniła Babcia."
/Terry Pratchett - Równoumagicznienie/
 
 
 
Maciooj 
Maciooj Marynarz :D



Imiê: Maciek
Wiek: 34
Do³¹czy³: 17 Sie 2007
Posty: 1026
Sk¹d: Gdynia
Wys³any: 2011-11-02, 21:42   

Potrzebny to jest dla każdego Chrystus Jezus, który usprawiedliwia, daje życie wieczne i uświęca człowieka. Będąc w Nim nie trzeba się starać być dobrym, bo Jego pełnia doskonałości mieszka w człowieku, który zaufał Mu całym sercem.

A do protestujących na Kościół Katolicki mogę powiedzieć tyle, że są w Polsce również inne odłamy chrześcijaństwa, gdzie znajdą się oddani Bogu ludzie :) jak np. ja. I nie myślcie, że się unoszę w pychę, tylko chlubię się moim Bogiem, co zresztą poleca robić Biblia.
_________________
"Wszystko mogę w tym, który mnie wzmacnia, w Chrystusie." Flp. 4,13
 
 
 
ajs 



Imiê: Barbara.
Do³¹czy³a: 08 Cze 2006
Posty: 1155
Wys³any: 2013-01-12, 13:33   

Na początku napisze, że jestem osobą bardzo wierzącą i praktykującą ( jeśli ktoś to rozróżnia ) .

Nie dziwi mnie to, że Kościół odpycha od siebie młodych. Moim zdaniem tu nawet nie chodzi o te ciągłe zakazy i nakazy, tak było i tak jest i tak będzie.
Tutaj chodzi o kłamstwa, o to że młodzi ludzie coraz bardziej są świadomi swojej pozycji na świecie, wiedzą jak wygląda rzeczywistość która ich otacza. Widzą księży pedofilii, księży z kochankami, księży z super furkami, a w Kosciele mówi się im że to nie prawda. Któż by się nie zbuntował ?
_________________
Moim celem jest spełnianie marzeń i snów - najwspanialszej rzeczywistości^^
 
 
 
Halibut 



Imiê: Marek
Do³¹czy³: 02 Lut 2012
Posty: 221
Sk¹d: wawa
Wys³any: 2013-02-15, 16:21   

Kościół jeszcze nie umie do końca zagospodarować młodych wiernych. Dla bardzo zainteresowanych są oazy itd. a większość widzi w kościele instytucje, która nie widzi w nowym pokoleniu nadziei tylko, że szerzą zepsucie bo np. dopuszczają w swoich głowach rozwody, albo mają kumpla geja, którego wcale nie potępiają, jakby niektórzy duchowni chcieli.
 
 
 
Barbossa 
I co z tym zrobisz?



Imiê: Maciej
Wiek: 33
Do³¹czy³: 21 Gru 2007
Posty: 367
Sk¹d: DÄ™bica
Wys³any: 2013-02-19, 04:36   

Im luźniej w kościele tym mniej wiernych, im bardziej tradycyjne podejście tym wiernych będzie więcej a na pewno solidniejszych. Nie ilość a jakość! Lepiej znać 1 język perfekcyjnie niż 20 słabo.

Jan Paweł II to zło.
_________________
Est enim ea non scripta, sed nata lex, quod vim vi repellere licet

i nic to
 
 
 
Halibut 



Imiê: Marek
Do³¹czy³: 02 Lut 2012
Posty: 221
Sk¹d: wawa
Wys³any: 2013-02-19, 09:39   

Barbossa- no nie wiem, to że kościół się zmienia nie jest wynikiem tego, że "odpuszcza" normom itd. tylko zaczyna inaczej coś rozumieć, bo po prostu świat się zmienia. Gdyby wszystko było ustalone raz na zawsze, to nie było czegoś takiego jak teologia tylko obozy szkoleniowe dla fanatyków. Na szczęście kościół posiada zaplecze "refleksyjne" i naprawdę rozmowa z niejednym duchownym, to czysta przyjemność. Można nawet filozoficzne się pokłócić, podyskutować i na szczęscie w cywilizowany sposób, który nie zawsze można spotkać pośród ludzi na bliskim wschodzie niestety.
 
 
 
ankaanka 



Wiek: 32
Do³¹czy³a: 28 Maj 2006
Posty: 2660
Sk¹d: BogumiÅ‚owice
Wys³any: 2013-02-19, 22:54   

Faktem jest, że gdyby Kościół szedł "z duchem czasu", to już dawno by się rozleciał. Jego siłą jest to, że trwa przy tych samych wartościach od wieków. Tyle tylko, że trzeba pamiętać, że przecież Kościół tworzą ludzie - stworzenia omylne - a więc choć w sporej części można w Kościele odróżnić czarne od białego, to jest też wiele rzeczy "w odcieniach szarości". Np. z jednej strony ekumenizm jest ok, bo przypomina, że Bóg jest jeden i ten sam dla wszystkich ludzi, że jest miłosierny bez względu na wyznanie itd., a z drugiej np. małżeństwa katolików z muzułmanami są pewnym problemem (biorąc nawet pod uwagę przywilej piotrowy), bo według KKK dziecko z takiego małżeństwa powinno zostać ochrzczone, a według wyznawców islamu powinno też wierzyć w prawdę proroka Allaha. Problemów tego typu jest wiele, ale, jak napisał Halibut:

Halibut napisa³/a:
Na szczęście kościół posiada zaplecze "refleksyjne" i naprawdę rozmowa z niejednym duchownym, to czysta przyjemność. Można nawet filozoficzne się pokłócić, podyskutować


I z tej dyskusji wiele dla siebie wynieść; czasem nawet zamienić to co szare, na czarne albo białe.
_________________
"-Jeśli nie możesz się nauczyć jeździć na słoniu, naucz się przynajmniej jeździć konno.
-Co to jest słoń?
-Rodzaj borsuka - wyjaśniła Babcia."
/Terry Pratchett - Równoumagicznienie/
 
 
 
Jolka009 


Wiek: 43
Do³¹czy³a: 25 Mar 2013
Posty: 7
Wys³any: 2013-03-25, 10:59   

Kościół odpycha młodych hmm nie raczej nie ja widzę w tym dwie przyczyny odejścia od kościoła po pierwsze wpływ rodziców i metody wychowawcze po drugie lenistwo. Obecne pokolenie jest leniwe to jest fakt i to się nie zmienia tylko pogłębia, ale wracając do kościoła, ja w dzieciństwie zawsze byłam straszona jakąś karą, np jak nie pójdziesz do kościoła to nie wyjdziesz z domu przez cały dzień lub nie wejdziesz na komputer takie metody doprowadziły do tego, ze chodzenie do kościoła było przykrym obowiązkiem i chodziło się aby móc korzystać z innych przyjemności z życia. Co gorsze każda zbliżająca się niedziela wywoływała u mnie stres i złość ze znów mama będzie krzyczeć i patrzeć się krzywo bo nie byłam w kościele. Na szczęście już mam swoje lata i tylko czasem coś tam wspomni o wierze itp

Czy kościół mnie odpycha?

nie wiem czy kościół jako instytucja czy jako powtarzanie tych samych rytuałów przez kilka lat ciężko stwierdzić, może po prostu nie czuje potrzeby
Ostatnio trafiłam na intrygujący wpis na jednej stronie może nie zacytuje go dokładnie słowo w slowo ale główne przesłanie będzie oto ono:

czy wiesz, że chodzenie do kościoła czyni Cie chrześcijaninem tak samo jak stanie w garażu czyni Cię samochodem ..
 
 
 
Natalia21 


Do³¹czy³: 31 Lip 2013
Posty: 15
Wys³any: 2013-07-31, 13:28   

Często mam wrażenie, że Kościół jako instytucja i jego patriarchami zatrzymali się w średniowieczu.
To jest powód, dla którego większość młodych się od niego odsuwa
 
 
 
kamila.be1



Imiê: Kamila
Do³¹czy³: 09 Gru 2013
Posty: 3
Sk¹d: Radom
Wys³any: 2013-12-09, 17:30   

Natalia21 napisa³/a:
Często mam wrażenie, że Kościół jako instytucja i jego patriarchami zatrzymali się w średniowieczu.
To jest powód, dla którego większość młodych się od niego odsuwa


Mi się wydaje, że młodzi ludzie nie lubią Kościoła dlatego, że Kościół zabrania im upijać się na imprezach, sypiać z byle kim itp.
 
 
 
eee 
piratka



Wiek: 46
Do³¹czy³: 22 Lis 2008
Posty: 772
Sk¹d: ZabÅ‚ocie
Wys³any: 2014-06-21, 15:33   

kamila.be1 napisa³/a:
Mi się wydaje, że młodzi ludzie nie lubią Kościoła dlatego, że Kościół zabrania im upijać się na imprezach, sypiać z byle kim itp.


Nie do końca tak jest.
Kościół, a raczej religia, określa Ci pewne zasady postępowania, doktryny moralne.
Jeśli zrobisz coś w życiu, co jest niezgodne z tymi zasadami, kościół nie wyklucza Cię z bycia wierzącym tylko namawia do tego, żebyś sam przed sobą przyznał się do 'grzechu' i wyciągnął z tego jakieś wnioski na swoje przyszłe życie.
Tak więc daje Ci możliwość zmiany swojego życia na 'lepsze', że względu na to, że wszytsko co w życiu zrobisz niezgodnie ze swoim sumieniem a nie przeanalizujesz tego i się z tym nie pogodzisz, zostaje w Twojej głowie i nie pozwala Ci na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.
A co do imprez i upijania się. Jeżeli idziesz na imprezę z nastawieniem, że idziesz 'zaruchać' to alkohol po prostu daje Ci śmiałość, żeby to zrobić. I czy ktokolwiek Ci na to pozwoli czy nie, Ty i tak to zrobisz. Więc odwracanie się od kościoła i wmawianie sobie, że nie wierzysz i że masz to gdzieś jest sposobem na usprawiedliwienie samego/samej siebie i pozwalanie na przedmiotowe traktowanie siebie i ludzi dookoła.
Moim zdaniem - to po prostu moda i zazdrość ludzka, zamiast skupienie się nad samym sobą.
 
 
 
zemko


Do³¹czy³: 23 Wrz 2014
Posty: 1
Wys³any: 2014-09-23, 12:15   

Nie rozumiem czemu ludzie mówią że Kościół cokolwiek zabrania czy nakazuje. Przecież to nie jest najwyższy wymiar sprawiedliwości w kraju który ustala prawo... ;)
 
 
 
Wyœwietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group