Forum Dyskusyjne Strona Główna Forum Dyskusyjne
dla wszystkich!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Tabletki antykoncepcyjne.
Autor Wiadomość
Alusia 
freedom:):):)


Imię: Alicja
Wiek: 35
Dołączyła: 06 Sie 2006
Posty: 80
Skąd: wrocĹ‚aw
  Wysłany: 2006-08-07, 12:17   Tabletki antykoncepcyjne.

Postanowiłam przedstawić wam młodym dziewczyna historie i rodzaje tabletek antykoncepcyjnych,aby w przyszłości nie było wielu rozczarowań ...

Pigułka antykoncepcyjna - doustna antykoncepcja. Wiele jest określeń na tę niewątpliwie najbardziej rewolucyjną i, jak dotychczas, najskuteczniejszą metodę antykoncepcji.

Trudno dziś wyobrazić sobie, jakim niebywałym szokiem było dla ludzi pojawienie się doustnej antykoncepcji. Pigułka, która obecnie ma ponad 40 lat, we wczesnych latach sześćdziesiątych była czymś naprawdę nieprawdopodobnym: pod postacią małych białych tabletek krył się pierwszy środek antykoncepcyjny któremu można było naprawdę zaufać. Co więcej, była dyskretna: codzienne połknięcie jednej maleńkiej pigułki zapewniało kobiecie pewność ochrony przed niepożądaną ciążą. Nie trzeba już było wyskakiwać z łóżka i wykonywać żadnych nagłych manipulacji z kapturkami czy krążkami. Zmiana była więc nieprawdopodobna: po raz pierwszy kobiety mogły przestać bać się ciąży jako nieuniknionej konsekwencji seksu. I choć nie będziemy tu rozważać, co tak naprawdę było przyczyną, a co skutkiem, musimy przyznać, że bez pigułki nie byłoby rewolucji obyczajowej lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, a przynajmniej wyglądałaby ona całkiem inaczej. Niewątpliwie pigułka dała kobietom wolność o jakiej nie mogły nigdy wcześniej marzyć. I zapewne właśnie to było przyczyną ataków, które od pierwszej chwili zaczęły zwalać się na tabletkę. A oskarżano ten biedny specyfik o wszystkie możliwe zbrodnie, w tym - o rozbijanie rodzin i podkopywanie wszelkich możliwych wartości.

Atak na pigułkę był zawsze motywowany przez politykę i religię, choć często przybierał formę medyczną czy może raczej pseudomedyczną. Pewnie nic w tym dziwnego: lepsze efekty można osiągnąć zastraszając rzesze kobiet rozmaitymi pogłoskami no szkodliwości hormonów, niż mówiąc wprost, że pigułka jest zła, bo uwalnia kobiety od społecznego nadzoru nad ich życiem seksualnym.

Nie mamy tu zamiaru twierdzić, że pigułka jest, a zwłaszcza była od początku stuprocentowo bezpiecznym i pewnym środkiem. Kiedy po raz pierwszy otwarto przed pigułką drzwi na światowy rynek, sprzedawane tabletki zawierały poważną dawkę hormonów. Mówiąc ściśle, jedna tabletka zawierała więcej hormonów niż dziś miesięczna porcja specyfiku, a co więcej, ówcześnie stosowane hormony były zupełnie inne niż używane obecnie. Współczesne kobiety powinny się z tego cieszyć: dzięki takiemu właśnie składowi tej "pra-pra tabletki" wyszły na jaw uboczne efekty, które może powodować pigułka. W konsekwencji z jednej strony firmy farmaceutyczne udoskonaliły tabletkę, z drugiej zaś strony lekarze nauczyli się odróżniać kobiety, dla których pigułka jest wygodnym i bezpiecznym środkiem od tych, które powinny poszukać sobie innej metody antykoncepcji.

W polskich aptekach można dziś kupić około 30 różnych tabletek antykoncepcyjnych. Prawie wszystkie one, podobnie jak pierwsza pigułka, składają się z dwóch hormonów: estrogenu i progestagenu. Są to hormony, które organizm kobiety wytwarza w drugiej połowie miesięcznego cyklu.

W jednym opakowaniu (tzw. listku) znajduje się 21 tabletek. W przypadku klasycznych pigułek, wszystkie tabletki zawierają taka samą ilość hormonów. Ten rodzaj tabletek nazwany został pigułkami jednofazowymi. Różne marki tabletek tego rodzaju różnią się między sobą na dwa sposoby: po pierwsze ilością hormonu zawartego w pigułkach, po drugie zaś konkretną substancją hormonalną. Konkurujący ze sobą producenci pigułek starają się stworzyć tabletki o jak najmniejszej zawartości hormonów, żeby zmniejszyć uboczne efekty doustnej antykoncepcji. Z tego samego powodu szukają nowych substancji hormonalnych wchodzących w ich skład.

Jest bardzo wiele różnych pigułek antykoncepcyjnych, żadna z nich nie jest tą jedyną wszystkich najlepszą dla wszystkich kobiet. To, co dobre dla jednej, okaże się nieodpowiednie dla drugiej. Dlatego lekarz powinien wybrać konkretny preparat dla konkretnej kobiety. A kobieta powinna nękać swojego lekarza i zmuszać go do myślenia do momentu, aż przy antykoncepcji będzie się czuła komfortowo...

Mam nadzieję że ludzie docenią moją wiedzę na temat antykoncepcji, służę pomocą i czekam na pytania...

kiss for all :*
Ostatnio zmieniony przez Deirdre 2007-07-21, 12:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
szpieg
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-08, 07:33   

mnie uczono, że są dwa rodzaje środków anty - są te doustne, i te do-w-cipne :lol:
 
 
Alusia 
freedom:):):)


Imię: Alicja
Wiek: 35
Dołączyła: 06 Sie 2006
Posty: 80
Skąd: wrocĹ‚aw
Wysłany: 2006-08-08, 09:13   

oczywiście że są ale bezpieczniejszym środkiem jest tabletka do ustna ...

kiss:*
 
 
 
Fantasia 


Dołączyła: 07 Sie 2006
Posty: 3340
Wysłany: 2006-08-08, 10:48   

Hej Alusia!
Doceniam twoją dużą wiedze na ten temat fajnie bylo sobie poczytać ciekawą notkę! Ja przede wszystkim uważam, że dobrze sie obecnie dzieje, że kobiety maja prawo decydować i regulować poczęcie dzieci! Jestem zwolenniczką wyzwolonych kobiet, kazda taką przedstawicielkę podziwiam. Nie wyobrażam sobie bycia kura domową i wychowywania ciągle powiększającej się gromadki dzieci. Czasy są takie, że także mamy prawo!!!!!!!!! decydować o sobie! Tabletka to jeden ze sposobów osiągania takiej niezależnośći i dobrze!
_________________
Rivenris, jeĹ›li moĹĽesz, to dotrzymaj choć raz danego sĹ‚owa i oddaj pieniÄ…dze poĹĽyczone juĹĽ dawno temu. Ciężko pracuje i nie mogÄ™ być instytucjÄ… charytatywnÄ…. ByĹ‚oby ‘co najmniej Ĺ›mieszne’ gdyby osoba tak honorowa jak Ty miaĹ‚a dĹ‚ugi, prawda? :)
 
 
 
Krystyna 
bitch, please



Wiek: 36
Dołączyła: 16 Lip 2006
Posty: 6281
Skąd: z Księżyca
Wysłany: 2006-08-08, 11:12   

Pewnie. Tabletka brana regularnie dzień w dzień daje niemal, że 100% pewności...
_________________
Ja nie szukam szczęścia, ja je tworzę.

Once you go black, you never go back.
 
 
Alusia 
freedom:):):)


Imię: Alicja
Wiek: 35
Dołączyła: 06 Sie 2006
Posty: 80
Skąd: wrocĹ‚aw
Wysłany: 2006-08-10, 10:59   

Fantasia napisał/a:
Hej Alusia!
Doceniam twoją dużą wiedze na ten temat fajnie bylo sobie poczytać ciekawą notkę!


dzięki ze chociaż Ty mnie doceniłaś....

Fantasia napisał/a:
kobiety maja prawo decydować i regulować poczęcie dzieci!


jest to naprawde dobra rzecz ... teraz przynajmniej możemy ominąć "nie chciana ciąża" .. ale nie zawsze młode dziewczyny wiedza że mogą już brać tabletyki ...
Moja koleżanka ma 15 lat i już nie jest dziewica...(to jest jej dziewictwo wiec to jej sprawa) .. i chciała brac tabletki antykoncepcyjne bo stwierdziła że sa bezpieczniejsze niż prezerwatywa.. ale nie wiedziła czy może w takim młodym wieku już brać ... powiem tak: można brać nawet jest to wskazane w taki młodym wieku o ile sie współżyje z swoim chłopakiem .. choć jest to dla mnei głupota w wieku 15 lat stracic dziewictwo to przeciez nie bede decydowac co ona ma robic .. to jest oprzeciez jej życie ...
ALE PAMIETAJCIE DZIEWCZYNY DZIEWICTWO JEST TYLKO JEDNO W ZYCIU !!
po stracie poczujecie sie takie troszeczke inne... mowie to z własnego doswiadczenia.. zapamietajcie to ... !!

Jeszcze jedna bardzo ważna informacja ... wiele osob pyta sie mnei czy p tabletak sie tyje ... odpowiadam : TAK.. ponieważ do organizmu dostaje sie bardzo duzo homonów ktore powoduja zwiekszenie masy ciała...

śmiało pytac ... :)

kiss:*
 
 
 
Krystyna 
bitch, please



Wiek: 36
Dołączyła: 16 Lip 2006
Posty: 6281
Skąd: z Księżyca
Wysłany: 2006-08-10, 13:20   

Alusia napisał/a:
Jeszcze jedna bardzo ważna informacja ... wiele osob pyta sie mnei czy p tabletak sie tyje ... odpowiadam : TAK.. ponieważ do organizmu dostaje sie bardzo duzo homonów ktore powoduja zwiekszenie masy ciała...

Alusia to staje się juś mitem, tabletki są już tak robione, że kobieta nie tyje. Oczywiście te starsze to prawda sprawiają, że kobieta tyje, ale wszystkie nowe które wychodzą już raczej są tak zrobione aby kobiety nie tyły.
_________________
Ja nie szukam szczęścia, ja je tworzę.

Once you go black, you never go back.
 
 
cichy 
nie tylko ja to potrafie :P



Imię: Piotrek
Dołączył: 05 Sie 2006
Posty: 1868
Skąd: Wygoda :)
Wysłany: 2006-08-11, 09:25   

Mazina napisał/a:
ale wszystkie nowe które wychodzą już raczej są tak zrobione aby kobiety nie tyły.


wrecz przeciwnie.. sie chudnie
_________________
My heart is yearning, but Paris is burning.
Paris is burning all night long.
My heart is dreaming, but Paris is screaming.
Paris is screaming all night long.
 
 
 
Alusia 
freedom:):):)


Imię: Alicja
Wiek: 35
Dołączyła: 06 Sie 2006
Posty: 80
Skąd: wrocĹ‚aw
Wysłany: 2006-08-11, 10:04   

 
 
 
Agentka 



Wiek: 37
Dołączyła: 20 Cze 2006
Posty: 448
Skąd: siÄ™ biorÄ… idioci??
Wysłany: 2006-08-11, 15:02   

Przecież temat jest nadal tutaj, gdzie był cały czas!
 
 
 
Alusia 
freedom:):):)


Imię: Alicja
Wiek: 35
Dołączyła: 06 Sie 2006
Posty: 80
Skąd: wrocĹ‚aw
Wysłany: 2006-08-12, 20:07   

kurcze bo mi zanikła albo cos mi sie spieprzyło na tym forum i nie mogłam sie przez bardzo długi czas zalogować ... :/ i ten temat znikł z mojej listy tematów o seksie ... :/ doszlifujcie to FORUM !!

KISS
Ostatnio zmieniony przez Agentka 2006-08-13, 09:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Blanca 
niezaleĹĽna



Dołączyła: 27 Maj 2006
Posty: 1744
Skąd: Blancostok
Wysłany: 2006-08-12, 20:12   

JakoĹ› nikt inny nie narzeka ;/
A z wszelkimi technicznymi sprawami kieruj siÄ™ do Dark Angela, bo on za to odpowiada.
 
 
 
Alusia 
freedom:):):)


Imię: Alicja
Wiek: 35
Dołączyła: 06 Sie 2006
Posty: 80
Skąd: wrocĹ‚aw
Wysłany: 2006-08-12, 20:25   

hmm to nie wiem dlaczego ale jest to coraz bardziej wkurzajace ... inne wszytie stronki mi dziłaja a nagle z byle czego nie dziąła stronka forum .... cos jest nie takw takim razie !! :/

dobra ale nie zmieniajmy tematu... TABLETKI ANTYKONCEPCYJNE... słucham dalszych opinii...

kiss :*
 
 
 
Medea 



Dołączyła: 05 Lip 2006
Posty: 156
Skąd: PoznaĹ„ City
Wysłany: 2006-08-12, 22:29   

Słyszałam, że takie tabletki mogą spowodować utrudnienia w późniejszym zajściu w ciąże..

[ Dodano: 2006-08-12, 23:30 ]
niektĂłre
_________________
Żyj tak jak "Gdyby jutra nie było"..
 
 
Krystyna 
bitch, please



Wiek: 36
Dołączyła: 16 Lip 2006
Posty: 6281
Skąd: z Księżyca
Wysłany: 2006-08-13, 12:57   

Medea, taa... długie ich stosowanie właśnie powoduje trudności w zajściu.
_________________
Ja nie szukam szczęścia, ja je tworzę.

Once you go black, you never go back.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz zał±czać plików na tym forum
Możesz ¶ci±gać zał±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group